واکنش‌های منفی به اعدام هشت تن در افغانستان

به روز شده:  13:47 گرينويچ - چهارشنبه 21 نوامبر 2012 - 01 آذر 1391

مقامات افغان می‌گویند آقای کرزی در امضای احکام اعدام شانزده تن مورد نظر، دقت لازم به خرج داده‌است.

سازمان دیدبان حقوق بشر و اتحادیه اروپا اعدام هشت تن در افغانستان را محکوم کرده و از حامد کرزی رئیس جهموری این کشور خواسته‌اند که روند اجرای احکام اعدام را متوقف کند.

آقای کرزی دیروز (۳۰ عقرب/آبان) احکام اعدام شانزده تن را امضا کرد که هشت نفر آنان دیشب به دار آویخته شدند.

این افراد به ارتکاب تجاوز جنسی، آدم‌ربایی و قتل مجرم شناخته شده بودند.

یک منبع در اداره دادستانی کل افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که قرار است هشت مجرم دیگر نیز به زودی اعدام شوند.

سازمان دیدبان حقوق بشر و اتحاده اروپا از کشورهایی که با افغانستان همکاری دارند، خواسته‌اند که با ادامه روند اعدام‌ها در این کشور مخالفت کنند.

پس از سقوط حاکمیت طالبان در خزان سال ۱۳۸۰ خورشیدی، تعداد اعدام‌ها در افغانستان رو به کاهش بود. اما سال ۲۰۰۴ چند تن پای چوبه دار رفتند که با واکنش سازمان ملل و ارتحادیه اروپا مواجه شد.

سازمان دیدبان حقوق بشر در برابر از سرگیری اجرای حکم اعدام در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

این سازمان و اتحادیه اروپا نظام قضایی افغانستان را پرچالش خوانده و گفته‌اند که این نهادهای قضایی افغانستان به حدی تقویت نشده که بتواند براساس معیارهای بین‌المللی عمل کنند.

اتحادیه اروپا می‌گوید در هر شرایطی با اجرای حکم اعدام مخالف است.

گروه طالبان هم نسبت به انتشار خبر اعدام این افراد واکنش نشان داده و یک سخنگوی این گروه گفته که شماری از آن‎ها اعضای این گروه هستند.

طالبان از مجامع بین‌المللی و نهادهای حقوق بشری خواسته که دولت افغانستان را تحت فشار قرار دهند که از اعدام بقیه افراد محکوم به مرگ دست بردارد.

گروه طالبان خود در زمان حاکمیت خود افراد زیادی را اعدام کرده بود. این گروه افراد محکوم به مرگ را در ورزشگاه اصلی شهر کابل اعدام می‌کرد و از قطع دست‌ها و پاها هم به عنوان مجازات شرعی استفاده می‌کرد.

اتحادیه اروپا و سازمان دیدبان حقوق در حالی به اعدام هشت تن در افغانستان واکنش منفی نشان داده‌اند که رسانه‌های داخلی افغانستان به صورت گسترده‌ای از اعدام آنها استقبال کرده‌اند.

از سوی دیگر، رفیع فردوس، از سخنگویان دفتر ریاست جمهوری افغانستان در فیسبوک خود آخر امروز (چهارشنبه، اول عقرب) نوشت: "تا دقایق دیگر خبر اعدام شش تن از تروریستان و کسانی که به جرم حملات انتحاری و حمله به جان سربازان نیروهای امنیتی محکوم به مرگ بودند، اعلام می‎شود."

بر اساس آمار رسمی، حدود ۲۵۰ نفر در افغانستان از سوی محاکم سه گانه محکوم به مرگ شده و منتظر رد یا تایید حکام خود از سوی رئیس جمهوری هستند.

مقامات افغان می‌گویند آقای کرزی در امضای احکام اعدام شانزده تن مورد نظر، دقت لازم به خرج داده‌است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.