روزنامه های کابل: سه شنبه، ۳۰ عقرب

به روز شده:  08:58 گرينويچ - سه شنبه 20 نوامبر 2012 - 30 آبان 1391

مسایل مرتبط با مصالحه با گروه طالبان و تاکید رئیس کمیسیون انتخابات بر عدم تغییر تاریخ انتخابات ریاست جمهوری آینده، از موضوع‌های مورد بحث روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

روزنامه باور ملی در تیتر اول خود از به نقل از رسانه‌های پاکستانی نوشته که شورای کویته، که رهبری گروه طالبان را به عهده دارد، موافقت کرده که با شورای عالی صلح افغانستان وارد گفتگو شود. به نوشته این روزنامه، محمداکبر آغا یکی از رهبران سابق طالبان گفته که این گروه در مصالحه با دولت "تغییر موضع" داده است.

باور ملی در سرمقاله خود نوشته که در پی سفر صلاح‌الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح به پاکستان و موافقت پاکستان با آزادی شماری از زندانیان این گروه از زندان، امیدواری‌ها به آغاز مذاکرات صلح میان دولت و گروه طالبان بیشتر شده است.

روزنامه افزوده که در پی این تحولات رسانه‌های پاکستان گزارش داده که ملا عمر رهبر طالبان موافقت کرده که نمایندگان این گروه با شورای عالی صلح به صورت رو به رو گفتگو کنند. به نظر باور ملی، اگر پاکستان بگذارد که افغان‌ها با هم گفتگو کنند، ممکن است که انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان هم با موفقیت برگزار شود.

پیش از این گروه طالبان دولت افغانستان را فاقد صلاحیت لازم برای انجام گفتگوهای صلح می‌دانست و حاضر به گفتگو با مقام‌های دولتی نبود. به همین دلیل، نمایندگان این گروه دوری از گفتگوها را در قطر با دیپلمات‌های آمریکایی انجام دادند، اما پس از مدتی این گفتگوها هم ظاهرا متوقف شد.

باور ملی تاکید کرده که مقام‌های دولت افغانستان باید جامعه جهانی را متقاعد کند که انجام هر کاری در افغانستان بدون تامین صلح ناممکن است و راه دیگری برای پایان دادن به قضیه افغانستان نیست. نویسنده افزوده که جامعه جهانی باید همه توجه و کمک‌های مالی خود را هم برای تحقق مصالحه با شورشیان متمرکز کند.

روزنامه سرنوشت در تیتر اول خود از قول شهزاده شاهد عضو شورای عالی صلح نوشته که عبدالسلام ضعیف سفیر سابق طالبان در پاکستان و وحید مژده از مسئولان وزارت خارجه در زمان حاکمیت طالبان به قطر سفر کرده‌اند. شاهد گفت که این سفر رسمی نیست، اما بی‌هدف هم نیست.

روزنامه افزوده که به آن عده اعضای طالبان که اخیرا از زندان‌های پاکستان آزادشده‌اند، در شهر پیشاور پاکستان پاسپورت/گذرنامه‌های افغانی داده شده، نویسنده اما توضیح نداده که آنها به کدام کشور سفر کرده‌اند. سرنوشت همچنین نوشته که شماری از مقام‌های سابق طالبان و از جمله وکیل احمد متوکل وزیر خارجه امارت طالبان هم به قطر رفته است.

۸صبح در مطلبی نوشته که فضل احمد معنوی رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان به مجلس نمایندگن گفته که "تغییر زمان برگزاری انتخابات امکان‌پذیر نیست" و این امر تنها زمانی میسر است که در این مورد "اجماع ملی" به وجود آید. به نوشته روزنامه، معنوی گفته که تغییر تاریخ تعیین شده باعث "نقض" قانون اساسی می‌شود.

کمیسیون انتخابات روز ۱۶ حمل/فروردین ۱۳۹۳ را به عنوان روز برگزاری انتخابات آینده ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی تعیین کرده، اما شماری از محافل سیاسی و برخی از نمایندگان مجلس گفته‌اند که در این تاریخ شماری از رای‌دهندگان در مناطق سرد و برفگیر قادر به شرکت در انتخابات نخواهند بود.

آقای معنوی که دیروز (دوشنبه، ۲۹ عقرب/آبان) برای توضیح برنامه‌های انتخاباتی به مجلس نمایندگان رفته بود، با انتقاد نمایندگان مبنی بر غیرقانونی بودن برگزاری همزمان انتخابات شوراهای ولایتی و ریاست جمهوری مواجه شد، اما به نوشته ۸صبح، او گفته که به دلیل مشکلات مالی و امنیتی نمی‌تواند این دو انتخابات را در دو زمان متفاوت برگزار کند.

این روزنامه در مطلب دیگری با عنوان "به تغییر تقویم انتخاباتی اصرار نکنید" نوشته که اگر انتخابات در زمان تعیین شده برگزار نشود، اعلام نتایج نهایی انتخابات و پایان دوره کاری آقای کرزی در زمان قانونی آن امکان‌پذیر نخواهد بود و در آن صورت قانون اساسی نقض خواهد شد.

بیژن بختیار در این مقاله تاکید کرده که سیاستمداران و نمایندگان مجلس به عوض اصرار بر تغییر تاریخ انتخابات، در فکر ایجاد زمینه‌هایی باشند که انتخابات به صورت شفاف برگزار شود. تصویب قانون انتخابات، انتشار شناسنامه‌های الکترونیکی، ترتیب فهرست رای‌دهندگان، از جمله کارهایی است که به نظر نویسنده، به شفافیت انتخابات کمک می‌کند.

روزنامه دولتی انیس در گزارش اصلی خود نوشته که شورای وزیران طرح قانون انتخابات را با حضور حامد کرزی، رئیس جمهوری بررسی کرده و به وزارت عدلیه دستور داده که این قانون را بازنگری کند. روزنامه توضیح بیشتری دراین مورد ارائه نکرده است.

روزنامه دولت همچنین نوشته که این شورا به وزارتخانه‌های دفاع و داخله/کشور و اداره امنیت ملی دستور داده که برای تامین امنیت مراسم سوگواری در ماه محرم تدابیر ویژه امنیتی را به اجرا بگذارند و از کارکردهای خود به شخص رئیس جمهوری به صورت روزانه گزارش دهند.

در پی حمله انتخاری به مراسم عاشورای سال گذشته در زیارت ابوالفضل در مرکز شهر کابل که دهها کشته و زخمی بجا گذاشت، دولت افغانستان تلاش دارد که تدابیر امنیتی را در روزهای ماه محرم بیشتر کند. آقای کرزی چند روز پیش به اعضای شورای علمای شیعه هم گفت که محتاط باشند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.