روز جهانی توالت و مشکلات شهروندان کابل

به روز شده:  11:08 گرينويچ - چهارشنبه 21 نوامبر 2012 - 01 آذر 1391

در افغانستان تنها کمبود تشناب مساله نیست، بلکه استفاده از تشناب هم مطرح است

با فرارسیدن نوزدهم نوامبر، "روز جهانی تشناب (توالت)"، توجه بسیاری به مساله استفاده و حتی داشتن تشناب در افغانستان جلب شد.

هر چند نبود تشناب، چه بهداشتی و غیربهداشتی، مشکل بیش از دو میلیارد نفر در سراسر جهان است، اما در افغانستان تنها کمبود تشناب مساله نیست، بلکه استفاده از تشناب هم مطرح است.

برای تهیه یک گزارش به خیابان‌های شهر کابل بیرون آمدم. پارک شهر نو؛ در چند متری یک تشناب عمومی، ظرف چند دقیقه شش نفر را دیدم که رو به دیوار نشسته و رفع حاجت می‌کنند.

از یکی از آنها پرسیدم: "چرا این‌جا؟ چند قدم آن طرف‌تر تشناب است؟" لبخند زد و گفت: "برو بابا، نرخنامه‌اش معلوم نیست. برای هر بار استفاده از تشناب ۷ افغانی می‌گیرند."

استدلالش این بود: "باید دو یا سه افغانی باشد. یک نفری که روزی دوصد افغانی درآمد داشته باشد و سه یا چهار مرتبه تشناب برود، روزانه سی یا چهل افغانی باید برای تشناب بپردازد."

در محلات مرکزی شهر کابل وضعیت از این هم بدتر است. از رودخانه خشکیده کابل، روزانه هزاران نفر به جای تشناب عمومی استفاده می‌کنند. خود را به زحمت می‌اندازند، از روی دیوار رودخانه عبور می‌کنند و پس از نگاه کردن به چهار طرف خود، در میان انبوهی از کثافات، رفع حاجت می‌کنند.

از یک مرد میان‌سال پس از آن که از دیوار رودخانه بالا آمد پرسیدم: "چرا این‌جا؟" با خونسردی و نفس‌زنان گفت: "تشناب عمومی نیست .اگر تشناب می‌بود، من این همه به زحمت نمی افتادم"

در سالهای اخیر شهرداری کابل با کمکهای خارجی دهها تشناب ساخته است.

گفتم کمی آن طرف‌تر یک تشناب عمومی است. کوتاه نیامد و جواب داد: "بله، هست اما پاک نیست، نمی‌خواهم آنجا بروم."

یک مامور پلیس که کنار من ایستاده بود، هم این صحنه را دید؛ سرش را تکان داد و گفت: "هرچه به مردم می‌گوییم، فایده ندارد. تقصیر رسانه‌ها هم است." به نظر او، تقصیر رسانه‌ها این است که "به اندازه کافی در این مورد تبلیغات نکرده‌اند".

با جود این، این مامور پلیس اصرار می‌کرد که "اگر کسی این کار را کرد، باید دیگران مانع او شوند". او همچنین به این نظر است که "این فرهنگ را باید اول از خانواده خود شروع کنیم، بعد کوچه، محله و سپس در شهر."

نزدیک منطقه پل خشتی در مرکز شهر کابل هم یک تشناب عمومی ساخته شده که واحدهای جداگانه مردانه و زنانه دارد. در این تشناب برای رفتن باید صف کشید. نظافت این تشناب خوب است و از آن به خوبی مراقبت می‌ شود. یکی از کسانی که آنجا کار می کرد به من گفت: "روزانه تا سه هزار و پنجصد نفر مراجعه می‌کنند."

شهرداری کابل برای استفاده از تشناب‌های عمومی پنج افغانی نرخ گذاشته است. یک افغانی دیگر هم باید برای آب و دسمال کاغذی پرداخت.

راشد، تقریبا ده دقیقه انتظار کشید، تا نوبتش رسید. او می‌گوید: "تعداد تشناب‌های عمومی کم است و برخی حوصله منتظر ماندن در صف را هم ندارند."

در یک تشناب هم این عکس راهنما نصب شده است

مقام‌های شهرداری کابل می‌گویند این شهر با بیش از شش میلیون جمعیت، در حال حاضر یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان است.

ساخت و اداره تشناب‌های عمومی، به عهده اداره تنظیف شهرداری کابل است. نثار احمد حبیبی رئیس این اداره می‌گوید: "در طول سال‌های اخیر هفتاد تشناب زنانه و مردانه در شهر کابل ساخته شده است. شهرداری کابل براساس تراکم جمعیت تشخیص داده که در کدام نقاط شهر تشناب بسازد."

آقای حبیبی می‌افزاید: "در سال آینده ده تشناب دیگر هم ساخته خواهد شد، اما فرهنگ استفاده از تشناب‌های عمومی باید ترویج شود."

مسئولان شهرداری کابل می‌گویند شهر کابل با هیچ پایتخت دیگری در جهان قابل مقایسه نیست. به نظر آنها، ترویج زندگی شهری در کابل به زمان زیادی نیاز دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.