نشست خبری سفیران بریتانیا در افغانستان و پاکستان در کابل

به روز شده:  12:50 گرينويچ - پنج شنبه 22 نوامبر 2012 - 02 آذر 1391

آقای تامسن گفت که موقف کشورش در مورد خط دیورند برای دولت‌های افغانستان و پاکستان روشن است اما درز آن در چنین وضعیتی به رسانه‌ها مناسب نیست.

سفیر بریتانیا در پاکستان گفته است که جنگ در دو سوی مرز میان افغانستان و پاکستان نیاز به راه حل سیاسی دارد، اما به گفته او پاکستان هنوز در حدی نیست که با شورشیان در آن کشور گفتگو کند.

آدم تامسن که به کابل سفر کرده است در یک نشست خبری مشترک با ریچارد ستاک سفیر بریتانیا در افغانستان گفت که موقف کشورش در مورد خط دیورند برای دولت‌های افغانستان و پاکستان روشن است اما درز آن در چنین وضعیتی به رسانه‌ها مناسب نیست.

سفرای افغانستان و پاکستان امروز (پنجشنبه ۲۲ نوامبر) در یک اقدام نادر، نشست خبری مشترکی با روزنامه‌نگاران افغان و پاکستانی برگزار کردند.

به گفته خلیل نوری گزارشگر بی بی سی در کابل که در این نشست خبری شرکت داشت، جنگ با تروریسم، سرنوشت خط دیورند، همکاری‌ها در روند صلح افغانستان و موقف بریتانیا در افغانستان پس از ۲۰۱۴ از موضوعات مورد بحث این نشست بود.

خبرنگاران در کابل به شکل حضوری و روزنامه نگاران پاکستانی از راه ویدئو کنفرانس، پرسش های شان را مطرح می‌کردند.

سفیر بریتانیا در اسلام آباد گفت گزینه نظامی تنها راه حل ناامنی ها در دو سوی مرز میان افغانستان و پاکستان نیست بلکه این وضعیت به یک راه حل سیاسی نیاز دارد.

اما او گفت پاکستان آماده آغاز مذاکره با طالبان پاکستانی نیست:" دولت افغانستان خواهان پیشبرد یک روند سیاسی با شورشیان است اما برداشت من اینست که پاکستان هنوز چنین موضعی در قبال بیت الله محسود و شیخ فضل الله ندارد. اما می‌توانم بگویم که مقامات پاکستانی دریافته اند که تنها راه حل نظامی کارا نیست."

چگونگی موضوع خط دیورند و موقف بریتانیا در این مورد، پرسشی بود که به تکرار این دو سیاستمدار بریتانیایی با آن روبر شدند.

آقای تامسون گفت:" هر دو دولت، کابل و سلام آباد موقف رسمی بریتانیا در مورد خط دیورند را می‌دانند، اما فکر می‌کنم مناسب نیست که در این چنین موقعی آن را با رسانه ها در میان بگذاریم."

این دو دیپلمات بریتانیایی از پیشرفت‌ها در گفتگوهای صلح افغانستان به ویژه آزاد شدن چند زندانی طالب از بازداشتگاه‌های دولت پاکستان استقبال کردند.

ریچارد ستاک سفیر بریتانیا در کابل نیز تاکید کرد که کشورش به حمایت از نیروهای افغان پس از ۲۰۱۴ ادامه خواهد داد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.