حمله انتحاری طالبان 'به تلافی' اجرای حکم محکومان به اعدام

به روز شده:  09:33 گرينويچ - جمعه 23 نوامبر 2012 - 03 آذر 1391
کرزی

با امضای رئیس جمهوری افغانستان احکام اعدام شماری از محکومان پرونده های جنایی به اجرا گذاشته شد

عملیات انتحاری در شرق افغانستان تلفاتی به جای گذاشته و طالبان آن را اقدامی به تلافی اجرای اعدام محکومان دادگاه های افغانستان اعلام کرده اند.

روز جمعه، ٣ آذر/عقرب (٢٣ نوامبر)، یک اتومبیل بمب گذاری شده در ولایت میدان وردک، واقع در جنوب کابل، منفجر شد و به گفته منابع محلی، دو غیرنظامی را کشت و شصت نفر دیگر از جمله شماری زن و کودک را زخمی کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از شاهدالله شاهد، سخنگوی والی وردک، گفته است که انفجار مدتی قبل از ساعت هفت و نیم بامداد به وقت محلی در میدان شهر، مرکز ولایت، روی داد.

به گفته این مقام محلی، محل انفجار یکی از خیابان های میدان شهر بود که یکی از دفاتر هماهنگی نیروهای امنیتی افغانستان و نیروهای بین المللی در آن واقع است.

سخنگوی طالبان گفته است که این عملیات انتحاری توسط دو نفر به اجرا گذاشته شد و در نتیجه آن، دهها تن از نظامیان افغان و خارجی کشته شدند اما این ادعا از سوی مقامات محلی تایید نشده است.

در پی وقوع این انفجار، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، با اظهار اینکه طالبان مسئولیت این عملیات انتحاری را برعهده می گیرند، گفت که این حمله به تلافی اعدام چهار عضو زندانی طالبان به اجرا گذاشته شده است.

روز سه شنبه این هفته، یکی از اعضای دفتر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، به بی بی سی گفت که آقای کرزی احکام شانزده محکوم به اعدام دادگاه های افغانستان را امضا کرده است.

امضای رئیس جمهوری افغانستان برای اجرای احکام اعدام لازم است.

براساس این گزارش، این افراد در ارتباط با ارتکاب جرایمی مانند قتل، تجاوز جنسی، آدم ربایی و کودک آزاری در محاکم افغانستان محاکمه و به اعدام محکوم شده بودند.

روز چهارشنبه نیز رسانه های خبری افغانستان گزارش کردند که احکام هشت تن از این شانزده نفر به اجرا گذاشته شده است. انتشار خبر اجرای احکام اعدام واکنش منفی برخی سازمان های مدافع حقوق بشر را در پی آورد که صدور و اجرای حکم اعدام را مردود می دانند.

"اسرای جنگی" یا محکومان پرونده‌های جنایی؟

ماموران پلیس افغان و مربی خارجی در وردک

سخنگوی طالبان مدعی کشته شدن دهها نظامی افغان و خارجی شده است

با وجود گزارش منابع دولتی در این مورد که اعدام شدگان مرتکب جرایم جدی کیفری شده اند، سخنگوی طالبان از جهار تن از اعدام شدگان با عنوان "اسرای جنگی طالبان" یاد کرده و گفته است که آنان به طور غیرعادلانه زندانی و محکوم شده بودند.

از آنجا که شورشیان طالبان در عملیات خود علیه دولت افغانستان، اقداماتی مانند آدم ربایی، قتل مخالفان و معترضان و نظایر اینها را هم بخشی از مبارزه سیاسی خود می دانند و مرتکب آنها می شوند، بعید نیست که برخی از متهمان به اتهامات جنایی از افراد مرتبط با طالبان بوده اند که در ارتباط با اینگونه فعالیت ها بازداشت و محاکمه شده بودند.

قوانین کیفری افغانستان مجازات اعدام را مجاز دانسته اما از زمان سقوط حکومت طالبان، اجرای حکم اعدام به ندرت صورت گرفته و گفته می شود در حال حاضر، احکام حدود ۲۷۰ نفر که به اعدام محکوم شده اند، هنوز امضا و اجرایی نشده است.

در طول حکومت طالبان، صدور و اجرای احکام اعدام برای انواع جرایم رواج داشت و در حال حاضر نیز، گاه گزارش هایی از صدور و اجرای احکام مرگ، از جمله سنگسار، در مناطقی تحت تسلط طالبان منتشر می شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.