بازداشت دو مظنون به حمله به مراسم عاشورای امسال در کابل

به روز شده:  18:13 گرينويچ - جمعه 23 نوامبر 2012 - 03 آذر 1391
سخنگوی وزارت داخله افغانستان

آقای صدیقی گفت بازداشت شدگان قصد داشتند به محله های مزدحم کابل حمله کنند

مقام‌های امنیتی افغان اعلام کرده اند که روز جمعه، یک روز پیش از عاشورا، دو فرد مظنون را که دستگیر کرده اند که احتمالاً قصد داشتند به مراسم عاشورا حمله کنند.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان، گفت این افراد عضو گروهی هستند که مسئولیت تهیه واسکت‌(جلیقه)های انتحاری و انتقال آن به داخل افغانستان را به عهده دارد.

او گفت: به همراه افراد بازداشت شده، چهار واسکت انتحاری نیز به‌دست آمده که خطرناک ترین مواد منفجره در این واسکت ها جاسازی شده است. به گفته سخنگوی وزارت داخله افغانستان، این افراد مسئولیت برنامه‌ریزی بیش از ۸۰ در صد حملاتی را که در گذشته انجام شده به عهده داشته اند و به ویژه در ساختن واسکت‌های انتحاری مهارت داشتند.

آقای صدیقی افزود: "این دو فرد با واسکت های انتحاری می خواستند وارد شهر کابل شوند اما در ولسوالی سروبی بازداشت شدند. هر دو شهروند افغانستان هستند."

هشدار: واسکت نازک و شال

مقام‎های امنیتی گفتند که افرادی که قصد حملات انتحاری دارند اکنون از شیوه‌های تازه‌ای استفاده می‌کنند و واسکت‌های مورد استفاده آنها نیز با ظرافت زیادی طراحی شده است.

حمله سال گذشته بر مراسم عاشورا در کابل جان 54 نفر را گرفت

سخنگوی وزارت داخله افغانستان در این مورد گفت: " افراد انتحاری حالا از واسکت های نازک استفاده می کنند تا کسی متوجه نشود که واسکت پوشیده اند. آنها همچنین پتو (شال) می پوشند، یا در دست شان سیم دارند".

آقای صدیقی به شرکت کنندگان مراسم عاشورا در روز شنبه هشدارد داد که مواظب کسانی باشند که شال دور خود پیچیده اند.

مقامهای افغان می گویند تحقیقات آنها و اعتراف بازداشت شدگان نشان می‌دهد که آنها محله‌های مزدحم شهر کابل را برای انجام حمله انتحاری انتخاب کرده بودند.

نگرانی در مورد حمله به عزاداران عاشورا امسال به این دلیل زیاد است که سال گذشته یک حمله انتحاری به عزاداران عاشورا در کابل جان ۵۴ نفر را گرفت. حمله سال گذشته در زیارت ابوالفضل در مرکز کابل صورت گرفت و دست کم ۱۶۴ نفر را زخمی کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.