عاشورای امسال در افغانستان با تدابیر شدید امنیتی برگزار شد

به روز شده:  12:51 گرينويچ - شنبه 24 نوامبر 2012 - 04 آذر 1391

حامد کرزی در مسجد قهرمان کربلا بر وحدت ملی تاکید کرد

مراسم عاشورای امسال در شهر کابل با تدابیر سنگین امنیتی برگزار شد.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان عصر عاشورا با صدور اطلاعیه‌ای، گفته که مراسم عاشورا در "آرامش کامل" برگزار شد.

نهادهای امنیتی تا حال از وقوع حادثه امنیتی خبر نداده اند و در خیابانهای شهر کابل حضور نیروهای امنیتی چشمگیر است و شرکت کنندگان مراسم عاشورا در بیشتر حسینیه ها و مساجد بازرسی بدنی شدند.

پیش از این آقای کرزی در دیداری با علمای شیعه از آنها خواسته بود که در برگزاری مراسم عاشورا "محتاط" باشند و مسئولان امنیتی از مردم خواسته که هر حرکت مشکوک امنیتی را گزارش دهند.

این تدابیر با توجه به بمبگذاری مرگبار انتحاری در مراسم عاشورای سال گذشته در زیارت ابوالفضل در مرکز شهر کابل به اجرا گذاشته شده است.

در این بمبگذاری ۵۴ تن کشته و ۱۶۴ تن دیگر زخمی شدند. مسئولیت این این حادثه را یک گروه تندرو پاکستانی به دوش گرفت.

مراجع سیاسی و مذهبی در افغانستان گفته اند که این حادثه باعث تنش مذهبی در افغانستان نشده است. این رهبران در عاشورای امسال بر وحدت ملی و اخوت اسلامی تاکید کردند.

در عاشورای امسال تقریبا همه رهبران سیاسی و مذهبی شرکت کردند و از جمله حامد کرزی رئیس جمهوری با شماری از مقامهای ارشد دولتی در مسجد قهرمان کربلا حضور یافت.

تدابیر امنیتی در عاشورای امسال بی‎سابقه بوده است

آقای کرزی روز تاسوعا به مناسبت فرارسیدن عاشورا ۲۵۰ سی‌سی خون اهدا کرد. مقامهای دولتی و روحانیون از مردم خواسته اند که بجای زنجیرزنی، خون اهدا کنند تا از آن در بیمارستانها استفاده شود.

عبدالله عبدالله از رهبران اپوزیسیون سیاسی دولت به مسجد خاتم الانبیا در غرب کابل رفت و محمد محقق یکی دیگر از رهبران مخالفان سیاسی دولت در مراسم سوگواری زیارت ابوالفضل شرکت کرد.

سید ابوالفضل یکی از عزاداران در زیارت ابوالفضل به خبرنگار بی بی سی گفت: "تدابیر امنیتی امسال نسبت به پارسال بسیار بهتر اجرا شده است. ما از پلیس، اردو (ارتش) و امنیت ملی خوش هستیم."

او افزود که تشدید تدابیر امنیتی باعث شده که مردم بیشتری در مراسم عاشورای امسال شرکت کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.