ثبت ۳۵۰۰ مورد خشونت علیه زنان افغان در شش ماه اول امسال

به روز شده:  09:55 گرينويچ - 25 نوامبر 2012 - 05 آذر 1391

حسن بانو غضنفر: "ما امسال قضیه هایی بسیار فجیع را ثبت کرده ایم که در سالهای گذشته تعداد آنها کمتر بوده است."

همزمان با روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان، وزارت امور زنان افغانستان از ثبت ۳۵۰۰ مورد خشونت علیه زنان در شش ماه اول امسال خبر داده است.

حسن بانو غضنفر وزیر امور زنان گفته که این خشونت‌ها در جریان شش ماه اول سال خورشیدی جاری در دفاتر این وزارت در مناطق مختلف افغانستان ثبت شده است.

خانم غضنفر افزود که هر چند شمار خشونت ثبت شده علیه زنان امسال نسبت به سال گذشته افزایش نیافته، اما خشونت‌های شدید امسال نسبت به سال گذشته بیشتر بوده است.

او گفت: "ما امسال قضیه هایی بسیار فجیع را ثبت کرده ایم که در سالهای گذشته تعداد آنها کمتر بوده است."

همچنین ثریا صبحرنگ عضو کمیسیون حقوق بشر افغانستان به بی‌بی‌سی گفته که در هفت ماه اول امسال در هفتاد مورد زنان و دختران به قتل رسیده‌اند که شماری از آنها سر بریده شده‌اند.

خشونت‌های 'فجیع'

وزیر امور زنان افغانستان گفته است که عاملان "خشونت‎های فجیع علیه زنان" باید به صورت علنی محاکمه و آنها مطابق قانون منع خشونت علیه زنان مجازات شوند.

اخیرا سازمان توسعه حمایت از زنان و کودکان افغانستان برای جلب حمایت نهادهای دولتی برای اجرای قانون منع خشونت علیه زنان اقدام به جمع‌آوری امضا کرده است.

زهرا سپهر، رئیس این سازمان به بی‌بی‌سی فارسی گفت که این قانون به صورت درست اجرا نمی‌شود و حتی در مواردی نهادها و مقام‌های دولتی مانع اجرای این قانون می‌شوند.

امروز (یکشنبه، ۲۵ نوامبر) نهادهای مختلف دولتی و غیردولتی در مناطق مختلف افغانستان و از جمله کابل، پایتخت سرگرم برگزاری آئین‌های گوناگون به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان هستند.

از این روز از ۱۹۸۱ به این سو به عنوان روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان بزرگداشت می‌شود و در سال ۱۹۹۹ این روز به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل هم رسید.

تلاشها برای رفع خشونت علیه زنان در یک دهه اخیر در افغانستان شدت یافته است

هدف از نامگذاری این روز عزم همگانی برای رفع خشونت علیه زنان در سراسر جهان خوانده شده است.

قتل یک زن از سوی شوهرش

همزمان با بزرگداشت از این روز در افغانستان، پلیس ولایت شمال شرقی بدخشان از قتل یک زن به دست همسرش خبر داده است.

سخیداد حیدری از مقام‌های ارشد پلیس بدخشان روز یکشنبه، ۵ قوس/آذر به بی‎بی‌سی گفت که این مرد شب گذشته همسر و برادر زن خود را هدف شلیک گلوله تفنگ شکاری قرار داد.

به گفته او، این حادثه در ولسوالی/شهرستان 'تیشکان' ولایت بدخشان اتفاق افتاده و ناشی از تنش‌های خانوادگی بوده و پلیس تحقیقات را در این مورد آغاز کرده است.

آقای حیدری افزود که مرد متهم با همکاری مردم دستگیر شده و در حال حاضر در بازداشت به سر می‌برد.

وزارت امور زنان افغانستان در اعلامیه‌ای به مناسب روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان نوشته که برای ریشه کن کردن خشونت علیه زنان در افغانستان "راه درازی" در پیش است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.