آیا مراسم عاشورا در افغانستان حساسیت‎برانگیز است؟

به روز شده:  10:36 گرينويچ - 25 نوامبر 2012 - 05 آذر 1391
داعی‌الحق عابد

داعی‌الحق عابد: "این یک نوع حساسیت مردم را برانگیخته. ما گرچه کوشش می‌کنیم که این مسالمت‌آمیز پیش برود، اما باز هم علمای اهل تسنن در این مورد حرفی دارند"

مراسم سوگواری دهه اول ماه محرم امسال در افغانستان هرچند زیر سایه ترس برگزار شد، اما هیچ‌ رخداد بزرگ امنیتی در آن صورت نگرفت. با این وجود، دولت افغانستان هشدار می‌دهد که نحوه برگزاری این مراسم سوگواری شیعیان کشور حساسیت‌برانگیز است.

هزاران شیعه افغانستان برای گرامی‌داشت از دهه اول محرم، در بزرگترین سوگواری مذهبی خود به خیابان‌ها می ریزند.

این مراسم امسال بیشتر از سال‌های گذشته در سراسر افغانستان پررنگ و باهیجان برگزار شد.

پیش از حمله آمریکا برای سرنگون کردن طالبان، شیعیان آزادی مذهبی برای بیرون شدن به خیابان‌ها را نداشتند و سوگواری تاسوعا و عاشورا فقط در تکیه‌خانه‌ها برگزار می‌شد.

رهبران مذهبی شیعه تا آنجا پیش می‌روند که گرامی‌داشت از عاشورا را جزء ایمان می‌دانند. رهبرانی که به برگزاری پررونق دهه اول محرم معتقد هستند.

شیعیان پرچم‌های به رنگ‌های سبز، سرخ و سیاه را در سراسر شهرهای بزرگ شیعه‌نشین می‌آویزند و بخش عمده شهر را هم سیاه‌پوش می‌کنند، گردهمایی‌های مذهبی برگزار می‌کنند و سینه‌زنی می‌کنند.

اما برخی معتقد اند که این شیوه برگزاری سوگواری عاشورا به کشور عمدتاٌ سنی‌مذهب افغانستان از جمهوری اسلامی ایران وارد شده‌است.

رحمت الله مرتضوی

رحمت الله مرتضوی: "این‌هایی که این حرف‌ها را می‌زنند یا عوامل بیگانه هستند یا این که از دهات آمده‌اند و مراسم را درک نمی‌کنند"

شیعیان در افغانستان اقلیت حدود ۲۰ درصدی هستند.

با این حال، رحمت‌الله مرتضوی روحانی شیعه به پیشینه برگزاری مراسم عاشورا در افغانستان اشاره می‌کند: "این عزاداری همیشه وجود داشته. حتی در زمان ظاهر خان وجود داشته، در زمان داوود خان وجود داشته. البته آن زمان کابل کوچک بوده، شهرها کوچک بوده. جمعیت کم بوده. الان بحمدالله جمعیت گسترش پیدا کرده."

او افزود: "این‌هایی که این حرف‌ها را می‌زنند یا عوامل بیگانه هستند یا این که از دهات آمده‌اند و مراسم را درک نمی‌کنند."

سال گذشته برای اولین بار مراسم محرم در افغانستان هدف بمبگذاری انتحاری قرار گرفت که حدود ۶۰ کشته برجا گذاشت.

شیعیان و سنی‌ها در افغانستان همواره زندگی مسالمت‌آمیز داشته‌اند. اکنون دولت می‌گوید هیچ کسی نباید بهانه‌ای به دست تندروان بدهد.

داعی‌الحق عابد معاون وزیر حج و اوقات افغانستان گفت: "ما ملاحظاتی داریم، چون مسائل تظاهر در این مراسم از مسائل عبادی بسیار بیشتر شده. ما شاهد هستیم که حتی در جاهایی که اهل تشیع وجود ندارند، این‌ها خیابان‌ها و چارراه‌ها را با پرچم‌های سیاه مزین ساخته‌اند."

مولوی عبدالرحمان رحمانی

مولوی عبدالرحمان رحمانی: "اگر به همان اندازه هویت برادران اهل تشیع در این‌جا تبارز پیدا می‌کند، از آن بیشتر احساسات دیگر مردم در برابرشان برانگیخته می‌شود"

به باور این مقام دولتی: "این یک نوع حساسیت مردم را برانگیخته. ما گرچه کوشش می‌کنیم که این مسالمت‌آمیز پیش برود، اما باز هم علمای اهل تسنن در این مورد حرف دارند."

حرف اصلی علمای سنی این است که افغانستان ایران نیست. شیعیان افغانستان هم نباید دنباله‌رو ایران باشند.

مولوی عبدالرحمان رحمانی، از روحانیون سنی و نماینده مجلس می‌گوید که دامن زدن به اختلاف بین مذاهب، خطرناک است.

او می‌گوید: "فکر می‌کنم از این شیوه ایران استفاده می‌کند،... اگر به همان اندازه هویت برادران اهل تشیع در این‌جا تبارز پیدا می‌کند،بیشتر از آن احساسات دیگر مردم در برابرشان برانگیخته می‌شود. ببینید که این خود نقص است و این خود بنیانگذاری برای هسته‌های نفاق است در این جامعه سنتی."

دولت افغانستان خود را به آزادی مذاهب پای‌بند می‌داند. اما گروه‌هایی وجود دارند که پذیرش چنین آزادی برای‌شان دشوار است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.