روزنامه‌های کابل: یکشنبه، ۵ قوس

به روز شده:  07:30 گرينويچ - 25 نوامبر 2012 - 05 آذر 1391

اعلامیه اخیر شورای علما مبنی بر حرمت حملات انتحاری و بمبگذاری اخیر طالبان در واکنش به اعدام چهارده نفر در افغانستان، در محور مطالب مورد بحث روزنامه‌های چاپ امروز کابل قرار دارد.

روزنامه دولتی انیس مصوبه شورای سراسری علمای افغانستان مبنی بر حرمت حمله انتحاری را چاپ کرده است. این شورا این مصوبه را در نشست اخیر خود که روز دوم قوس/آذر پایان یافت تصویب کرد و برخی رسانه‌ها گزارش دادند که حامد کرزی، رئیس‌جمهوری هم از متن این مصوبه حمایت کرده است.

در اعلامیه شورای علما آمده است که حضرت محمد، پیامبر اسلام، خودکشی را "حرام" خوانده و کسی را که مرتکب خودکشی می‌شود، "مستحق دوزخ" دانسته است. شورای علما افزوده است که براساس یک حدیث از پیامبر حتی "در وقت جهاد هم خودکشی‌کننده مستحق دوزخ است."

به نوشته انیس، شورای علما در اعلامیه خود نوشت: "نفس انسان ملکیت خود انسان نمی‌باشد و نمی‌تواند در آن هر گونه تصرف ناروا نماید، بلکه این یک امانت بزرگ الهی است. گناه کشتن نفس خود از کشتن نفس دیگران بیشتر و عمل حرام است. زیرا انتحارکننده هم خود را می‌کشد و هم به واسطه کشتن خود انسان‌های دیگر را از بین می‌برد."

شورای علما در اعلامیه خود برای تایید این موضوع به چند حدیث پیامبر و دلایل شرعی حرام بودن حمله انتحاری اشاره کرده است.

در این اعلامیه همچنین تاکید شده است که فقیهان اسلام براساس آیات قرآن و احادیث در مورد حرمت حمله انتحاری اتفاق‌نظر دارند.

اعلامیه شورای سراسری علمای افغانستان به دنبال اظهارات شیخ عبدالعزیز بین عبدالله آل شیخ مفتی اعظم عربستان سعودی در خطبه‌ای در میدان عرفات صادر شده است. این روحانی عربستان در خطبه خود در روز عرفه بر حرام بودن حملات انتحاری تاکید کرده بود.

روزنامه سرنوشت در گزارش اصلی خود نوشته است که گروه طالبان حمله انتحاری اخیر در کلیک میدان‌شهر را در واکنش به اعدام چهارده نفر در روزهای اخیر انجام داده است. به نوشته این روزنامه، طالبان با اجرای این حمله انتحاری خواستند که مواضع‌شان در رسانه‌ها بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

گفته شده است که شماری از افرادی که اخیرا در پی کلیک امضای احکام اعدام آنها از سوی حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان اعدام شدند، اعضای گروه طالبان بوده‌اند.

طالبان در اعلامیه‌ای آنها را "اسیران جنگی" خوانده، اما این گروه خود پیش از این به دلیل کشتن شماری از افراد به اتهام همکاری با دولت، مورد انتقاد بوده است.

سرنوشت در مطلب دیگری از قول منابع شورای عالی صلح افغانستان نوشته است که اعدام‌های اخیر به روند مصالحه با گروه‌های شورشی آسیب نرسانده است.

این روزنامه از قول حبیب‌الله پوزی، از مسئولان این شورا نوشته است که اعدام‌ها ربطی به مساله مصالحه با شورشیان ندارد و از هم جداست.

این روزنامه در سرمقاله خود نوشته است که گروه طالبان تلاش دارد به اهداف خود برسد و برای این کار اقدام به سازمان‌دهی حملات خونباری می‌کند که منجر به تلفات غیرنظامیان می‌شود.

به نظر سرنوشت، در جنگ افغانستان، جنگ و مخالفت هیچ حد و مرزی ندارد و هر نوع ارزش و قانونی زیر پا می‌شود.

ماندگار در مطلب اصلی خود نوشته است که طالبان "انتقام اعدام شدگان را از مردم می‌گیرند".

این روزنامه افزوده است که طالبان نه تنها این حمله را بلکه حمله انتحاری در وزیر اکبرخان را هم سازمان دادند و نیروهای امنیتی دو تن دیگر را هم به اتهام تلاش برای بمبگذاری انتحاری در روز عاشورا بازداشت کردند.

این روزنامه همچنین نوشته است که این حملات پس از آن سازمان‌دهی شده که اخیرا پاکستان به درخواست شورای عالی صلح شماری از اعضای گروه طالبان را از زندان آزاد کرد و پیش از آن، دولت افغانستان هم شماری از زندانیان طالبان را برای ابراز حسن‌نیت آزاد کرده است.

به باور ماندگار، موضع گروه طالبان از آغاز روشن بوده است و آن این که این گروه با نظام کنونی به هیچ صورتی سر سازگاری ندارد و برای رسیدن به خواست‌های خود از هیچ کاری دریغ نمی‌کند. نویسنده از دولت انتقاد کرده است که در مورد اقدامات اعضای گروه طالبان بیشتر جنبه سیاسی آن را در نظر دارد تا جنبه جنایی آن.

آرمان ملی در سرمقاله خود با عنوان "جنایتکاران دیگر را هم به کیفر برسانید"، با اشاره به اعدام چهارده تن در افغانستان تاکید کرده است که به تعویق انداختن حکم اعدام کسانی که مرتکب جنایت شده‌اند، باعث افزایش میزان جرم و جنایت در کشور می‌شود و به حاکمیت قانون آسیب می‌رساند.

این روزنامه افزوده است که عدم مجازات تبهکاران و جنایتکاران بزرگ در ده سال گذشته "اشتباه بزرگی" بود که حاکمیت مرتکب شد و این مساله باعث گسترش دامنه جرایم و تبهکاری در کشور شد. به نظر آرمان ملی، حاکمیت نخواست آنهایی که مرتکب "جنایت‌های هولناک" شده بودند، مجازات شوند.

سرمقاله‌نویس آرمان ملی تاکید کرده است که دولت نباید از اجرای قانون و مجازات تبهکاران و تروریست‌ها خودداری کند.

نویسنده این مطلب افزوده است که دولت کسانی را که به اتهام تلاش به بمبگذاری انتحاری یا سازماندهی این گونه بمبگذاری و کمک به بمبگذاران بازداشت شده‌اند، نباید آزاد کنند.

به نظر آرمان ملی، دولت باید تصاویر کسانی را که اخیرا اعدام شده‌اند، در اختیار رسانه‌ها قرار دهد. این روزنامه افزوده است که اجرای قانون موجب تامین امنیت در جامعه می‌‍‌شود.

۸صبح تدابیر نیروهای امنیتی برای کلیک تامین امنیت مراسم عاشورا را ستایش کرده و نوشته است که شاید این نیروها با همکاری مردم موفق به این کار شدند. نویسنده با اشاره به حوادث مرگبار در پاکستان در روزهای محرم نوشته که موفقیت نیروهای امنیتی افغانستان با توجه به این حوادث، قابل درک است.

سرمقاله‌نویس ۸صبح افزوده است که پیش از روز عاشورا نگرانی‌ها در مورد احتمال وقوع حوادث مشابه بمبگذاری انتحاری در عاشورای سال گذشته در زیارتگاه حضرت ابوالفضل در مرکز کابل زیاد بود، اما تدابیر امنیتی احتمال هر گونه حادثه‌ای را در روز عاشورا خنثی کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.