تامین امنیت فرودگاه هرات به یک شرکت بین‌المللی سپرده شد

به روز شده:  12:19 گرينويچ - 25 نوامبر 2012 - 05 آذر 1391

فرودگاه هرات روزانه شاهد ۲۵ تا ۳۰ پرواز داخلی است

برای نخستین بار، امور امنیتی فرودگاه غیرنظامی هرات، به یک شرکت خارجی بین المللی سپرده شده است.

اولیو گروپ، که مقر آن در دبی است، مسئولیت کنترل و بازرسی امنیتی مسافران، بار و هواپیماهای غیرنظامی را در این فرودگاه به عهده گرفته است.

مقامات این شرکت متعهد شده اند که تمامی کارمندان خود را از داخل افغانستان و از اهالی هرات استخدام خواهند کرد.

فرودگاه بین المللی هرات از نظر فنی، امکانات لازم برای اجرای پرواز های خارجی را دارد، اما مقامات هرات می‌گویند که کسب اعتبار لازم امنیتی مطابق معیار‌های بین المللی چیزی است که اکنون با ورود شرکت اولیو، تحقق یافته است.

فرودگاه هرات روزانه شاهد ۲۵ تا ۳۰ پرواز رفت و برگشت غیرنظامی است.

این یکی از مزدحم‌ترین فرودگاه‌ها در افغانستان است و بیشترین پرواز های داخلی بعد از فردوگاه کابل را دارد.

محمد اعظم اعظمی، مسئول فرودگاه غیر نظامی هرات می‌گوید: "اینها (اولیو گروپ) شناخته شده هستند. وقتی که طیاره (هواپیما) و بار و مسافر زیر نظر اینها چک [کنترل و بررسی] شود، ما پرواز های خارجی خواهیم داشت و دیگر همشهریان ما برای رفتن به هند و دبی مجبور نخواهند بود به کابل بروند."

تا اکنون ده تن از جوانان افغان پس از آموزش های لازم، از سوی اولیو گروپ استخدام شده اند و ده‌ها تن دیگر نیز که در آینده به کار گماشته می‌شوند، شهروندان افغان خواهند بود.

شرکت اولیف، پیش از این مسئولیت تامین امنیت را در فرودگاه‌های کابل و قندهار نیز به عهده گرفته است

محمد سیر ولی، از کارمندان اولیو گروپ می گوید: "ما تا شش ماه آینده ۵۰ نفر دیگر نیز استخدام خواهیم کرد. همه از اهالی هرات خواهند بود و افراد تحصیلکرده و با تجربه."

محمد قاضی زاده خبرنگار بی بی سی در هرات می گوید، شماری از مسافران از نحوه کنترل امنیتی در داخل فرودگاه ابراز رضایت کرده اند.

فواد یکی از این مسافران می‌گوید: "وقتی اینجا سیستم امنیتی را دیدیم، بسیار زیاد خوشحال شدیم. کنترل و دقت خوب بود. هرچه این خدمات بیشتر می‌شود ما خوشحال می شویم این به نفع مسافران است.

شرکت اولیو، پیش از این مسئولیت مشابهی را در فرودگاه‌های کابل و قندهار نیز به عهده داشته است.

در نظر است که در آینده نزدیک کار عملی گسترش فرودگاه هرات و تبدیل آن به بزرگترین فرودگاه باربری هوایی افغانستان با هزینه حدود ۱۵۰ میلیون دلار به کمک ایتالیا شروع شود.

فرودگاه هرات در فاصله کمی با شهرک صنعتی هرات موقعیت دارد.

انتظار می‌رود با پایان یافتن این پروژه، امکان افزایش میزان مبادلات اقتصادی افغانستان با دیگر کشور ها به صورت قابل ملاحظه ای افزایش یابد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.