روزنامه‌های کابل: دوشنبه، ۶ قوس

به روز شده:  08:13 گرينويچ - دوشنبه 26 نوامبر 2012 - 06 آذر 1391

درگیری بین دانشجویان خوابگاه دانشگاه کابل و روز جهانی رفع خشونت علیه زنان، از موضوع‎های اصلی بازتاب‌یافته در روزنامه‎های چاپ امروز کابل است.

ماندگار در گزارش اصلی صفحه نخست خود از قول عظیم نوربخش، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی نوشته است که "در درگیری‎های دانشگاه کابل کوتاهی نکرده‌ایم". نوربخش با تاکید بر این که "دانشگاه‎ها جای سیاست نیست"، گفته است که "برخی وقت‌ها کوتاهی می‎شود و از احساسات پاک جوانان سوءاستفاده صورت می‌گیرد که در دانشگاه کابل نیز چنین شد."

این روزنامه در سرمقاله خود نوشته است که "آنچه که در دانشگاه کابل اتفاق افتاد، به سادگی نزاع بین چند دانشجو بر سر قضیه عاشورا نمی‎تواند باشد". به نظر ماندگار، احتمال این که دست‎هایی در ایجاد این حادثه باشد، وجود دارد. به نوشته روزنامه، مدتی است که تلاش‎هایی برای دامن زدن به اختلاف‎های شیعه و سنی در جریان است.

سرمقاله‎نویس افزوده است که انفجار انتحاری در عاشورای سال گذشته در کابل، به عنوان بزرگ‌ترین حرکت "شیعه‎ستیزانه" نتوانست باعث نزاع مذهبی در افغانستان شود.

ماندگار تلاش‎ها برای ایجاد اختلاف‎های مذهبی و از جمله حادثه خوابگاه دانشگاه را به سازمان اطلاعات پاکستان، آی‎اس‎آی، نسبت داده است.

این روزنامه خویشتنداری شیعیان در پی حادثه پارسال و اقدامات نهادهای امنیتی برای تامین امنیت عاشورای امسال را ستایش کرده و از شیعیان خواسته است که "واقعیت‎های جامعه کلان" افغانستان را درک کنند و تاکید کرده که روحانیون هر دو مذهب هم باید در هر مسجد و هر حسینیه‎ای باید صدای برادری را بلند کند.

کلیک درگیری بین دانشجویان شیعه و سنی در خوابگاه دانشگاه کابل در روز عاشورا یک کشته و ۱۳ زخمی به جا گذاشت و در پی آن کلیک وزارت تحصیلات عالی امتحان‎های چهار دانشگاه دولتی کابل را برای سه ماه به تعویق انداخت.

۸صبح هشدار داده است که "خطر افراط‎گرایی" دانشگاه‎ها و نهادهای تحصیلی را "به شدت تهدید می‎کند" و این خطر "جدی" است.

این روزنامه افزوده است که در گذشته هم در این مورد هشدار داده شده بود، اما حکومت آنها را جدی نگرفت، ولی حالا وقت آن رسیده که در مورد افزایش افراط‎گرایی در دانشگاه‎ها "اعلام خطر کنیم".

نویسنده افزوده است که پیش از این یکبار شماری از دانشجویان پرچم گروه طالبان را به دست گرفتند و علیه دموکراسی و قانون اساسی شعار دادند و خواستار برقراری امارت اسلامی شدند.

به نظر ۸صبح، این موارد نمایانگر خطر گسترش افراط‎گرایی در دانشگاه‎های کشور است.

سرمقاله‎نویس ۸صبح افزوده است که هرچند مقام‎های دولتی و از جمله رئیس‌جمهوری بر غیرسیاسی شدن دانشگاه‎ها و عدم تلاش گروه‎های سیاسی برای نفوذ در میان دانشگاهیان تاکید کرده است، اما به گسترش افراط‎گرایی در نهادهای تحصیلی توجهی نکرده‎اند.

این روزنامه از وزارت تحصیلات عالی و اداره امنیت ملی خواست که این مساله را جدی بگیرند.

روزنامه ۸صبح درگیری بین دانشجویان در خوابگاه دانشگاه کابل را "تاسف‌بار" خوانده و افزوده است که دانشگاه‎ها در بسیاری از کشورهای جهان منشاء تحولات مثبت هستند و دانشجویان فعالیت‎های حکومت را به سود منافع ملی جهت می‎دهند، اما دانشگاه‎های افغانستان محل سربازگیری فعالیت‎های افراطی با پشتوانه خارجی شده‎اند.

آرمان ملی در سرمقاله خود نوشته است که پیروان هر دو مذهب شیعه و سنی سال‎ها با هم به صورت مسالمت‎آمیز زیسته‌اند و این مساله "حسادت دشمنان" را برانگیخته است. نویسنده به مردم افغانستان "آفرین" گفته که همیشه توطئه‎های دشمنان را در این مورد خنثی کرده‎اند.

این روزنامه از مردم خواسته است که اجازه ندهند شماری از "جوانان احساساتی" به حریم‎های مقدس بتازند و در نتیجه اشتباه‎های آنها "فتنه‎گری و دشمنی" در میان مردم دامن زده شود.

نویسنده تاکید کرده است که مردم نباید به دلیل اقدامات نادرست یک عده "انگشت‎شمار" تحمل و بردباری خود را از دست بدهند.

شماری دیگر از روزنامه‎ها به مناسبت ۲۵ نوامبر، روز جهانی رفع خشونت علیه زنان، به بررسی خشونت علیه زنان در افغانستان پرداخته‎اند.

وزارت امور زنان افغانستان از کلیک ثبت ۳۵۰۰ مورد خشونت علیه زنان در شش ماه اول امسال خبر داده است.

روزنامه وحدت در سرمقاله خود نوشته است که افزایش آگاهی زنان از حقوق خود و تلاش‎های آنها برای تامین حقوق سیاسی، اجتماعی و خانوادگی با مخالفت جدی سنت‎های خانوادگی و قبیله‎ای مواجه شده است. به نظر این روزنامه، نهادهای قضایی به دلیل نیرومند بودن ریشه‎های سنت در جامعه، تا حال آماده پاسخگویی به حل این مشکل نشده است.

روزنامه وحدت افزوده است که همه خشونت‎ها علیه زنان ریشه در سنت‎های قبیله‎ای ندارد، بلکه خشونت در تمام ابعاد اجتماعی جامعه وجود دارد و تا زمانی که ساختارهای اجتماعی، فرهنگی و حتی اقتصادی جامعه تغییر نکند، تلاش‎ها برای رفع خشونت علیه زنان موفقیت چندانی در پی نخواهد داشت.

به باور وحدت، هر چند اطلاع‎رسانی در مورد حقوق زنان در این راستا موثر است، اما ریشه‎کنی خشونت علیه زنان نیازمند محو خشونت از جامعه است که این امر خود وابسته به ساختارهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است. به نظر نویسنده، تنها جامعه بدون خشونت می‎تواند زنان و کودکان را زیر چتر حفاظتی قرار دهد.

سرمقاله‎نویس وحدت از تلاش‎های جاری برای مبارزه با خشونت علیه زنان انتقاد کرده و آنها را "نمایشی و شعاری" دانسته و افزوده است که این تلاش‎ها به دلیل این که تعامل سازمان‌یافته‎ای با نهادهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ندارد، بی‎نتیجه می‎ماند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.