تلاش برای تدوین دستورالعمل اخلاق رسانه‌ای در افغانستان

به روز شده:  13:19 گرينويچ - دوشنبه 26 نوامبر 2012 - 06 آذر 1391

نبود دستورالعمل مشخص در این مورد، می تواند افراد آسیب‎پذیری را که رسانه‎ها در مورد آنها خبر و مطلب پخش و منتشر می‎کنند، با مشکلات بزرگی مواجه کند

یک نهاد حامی رسانه‌های آزاد موسوم به نی در افغانستان گفته که کمیته‌ای سرگرم فراهم کردن مقدمات تهیه دستورالعمل اخلاقی روزنامه‎نگاری است.

این کمیته به ابتکار وزارت اطلاعات و فرهنگ و با عضویت ۳۳ تن از نمایندگان سازمان‌های رسانه‌ای افغانستان تشکیل شده است.

در افغانستان دستورالعمل خاصی در این مورد وجود ندارد و قوانین این کشور هم جرئیات کار رسانه‌ای را توضیح نمی‌دهد و این وضعیت هر از گاهی باعث بروز جنجال‌ها و سوء تفاهم‌هایی شده است.

مجیب خلوتگر از مسئولان سازمان نی در یک کنفرانس خبری گفت که نبود سند تدوین شده در این مورد یک کاستی در کار رسانه‌ها در افغانستان شمرده می‎شود.

به گفته او، نبود دستورالعمل مشخص در این مورد، می تواند افراد آسیب‎پذیری را که رسانه‎ها در مورد آنها خبر و مطلب پخش و منتشر می‎کنند، با مشکلات بزرگی مواجه کند.

آقای خلوتگر افزود: "یک کودک چهار ساله مورد تجاوز جنسی قرار گرفت و تمام رسانه ها چاپی و دیداری عکس این کودک را عکس و تصویر او را نشان دادند. با توجه به بافت‌های سنتی در جامعه افغانی، آینده این کودک چگونه خواهد بود؟ آیا کسی حاضر است شانزده سال بعد با این فرد ازدواج کند؟"

"یک کودک چهار ساله مورد تجاوز جنسی قرار گرفت و تمام رسانه ها چاپی و دیداری عکس این کودک را عکس و تصویر این کودک را نشان دادند. با توجه به بافتهای سنتی در اجتماع افغانی، آینده این کودک چگونه خواهد بود؟ آیا کسی حاضر است شانزده سال بعد با این کودک ازدواج کند؟"

مجیب خلوتگر

او افزود: "یک سند ملی در مورد اخلاق رسانه‌ای هنوز وجود ندارد که ما بگوییم کدام رسانه مطابق آن کار نکرده است. خود رسانه ها هم در درون سازمان خود سندی در خصوص دستورالعمل اخلاقی درون سازمانی نداشته اند."

آقای خلوتگر همچنین گفت که مشورت‌ها در این خصوص آغاز شده و کار عملی برای تدوین روش کار اخلاق رسانه‌ای به زودی آغاز می‌شود.

او از رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران خواست که با کمیته‎ای که برای تدوین دستورالعمل اخلاق رسانه‌ای تشکیل شده همکاری کنند.

آقای خلوتگر همچنین در مورد احتمال اعمال سانسور "غیرمستقیم" توسط دولت افغانستان نیز ابراز نگرانی کرد.

مسئولان سازمان نی گفته‎اند که آنها دریافته که مقامات افغان به سخنگویان دولت دستور داده‎اند که در مسایل مربوط به خشونت، کشورهای همسایه را متهم نکنند، بلکه بگویند که این خشونت‌ها کار دشمنان افغانستان است.

هر چند پیش از این شماری از منتقدان گفته‌اند که نسبت دادن خشونت‎ها و حوادث امنیتی به افراد و گروه‌های نامشخص، می‎تواند باعث سردرگمی شود، اما مراجع دولتی پاسخی به این انتقاد نداده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.