روزنامه های کابل: سه شنبه، ۷ قوس

به روز شده:  08:24 گرينويچ - سه شنبه 27 نوامبر 2012 - 07 آذر 1391

روزنامه های چاپ امروز کابل به بررسی مسایل مختلف و از جمله آنچه که موضعگیری حکومت افغانستان در برابر غرب خوانده شده و همچنین مساله مصالحه با شورشیان پرداخته اند.

آرمان ملی در سرمقاله خود با عنوان "بازی‌های خطرناک تیم حاکم" نوشته که حامد کرزی رئیس جمهوری و افراد نزدیک به او در مواردی مواضع ضدغربی می‌گیروند و آن را در راستای نوعی "آزادی‌خواهی" تلقی می‌کنند. روزنامه افزوده که اگر این موضعگیری‌ها چانه زدن برای گرفتن امتیاز باشد، اشکالی ندارد، ولی تلاش شود که منجر به قطع روابط نشود.

به نظر نویسنده، همچنین نوشته که اگر این موضعگیری‌ها "برای گرفتن امتیاز به نفع شخصی" باشد، در آن صورت مردم چنین زمامداران را نخواهند بخشید. آرمان ملی معتقد است که در شرایط کنونی افغانستان به کمک‌های غربی‌ها و از جمله آمریکا نیاز دارد و این امر ایجاب می‌کند که افغانستان با غربی‌ها و به ویژه آمریکا روابط نزدیکی داشته باشد.

این روزنامه در مطلب دیگری مخالفت با عملیات شبانه از سوی نیروهای بین‌المللی، تاکید بر واگذاری مسئولت نگهداری از بازداشتگاه بگرام به دولت و مخالفت با حضور دو عضو کمیسیون شکایات انتخابات با معرفی سازمان ملل را در شمار همین نوع موضع‌های آقای کرزی دانسته است.

آرمان ملی از قول وحید عمر، سخنگوی پیشین حامد کرزی نوشته که ممکن است این نوع موضعگیری به تقویت وجهه ملی او کمک کند، اما در کل به سود افغانستان نیست. به نوشته این روزنامه، افغانستان در وضعیت کنونی به سوی "بن‌بست" در حرکت است که نیروهایی در داخل حکومت در آن نقش دارند.

روزنامه ویسا در سرمقاله خود با عنوان "شعار صلح، اراده توطئه و جنگ" نوشته که در افغانستان همه صحبت از صلح می‌کنند، اما در عمل جنگ همچنان جریان دارد. روزنامه افزوده که اخیرا پاکستان هم شماری از زندانیان طالبان را آزاد کرد و گفته شد که گفتگوهای قطر هم از سر گرفته می‌شود.

روزنامه افزوده مقام‌های دولت افغانستان صلح را شعار می‌دهند، آمریکایی‌ها هم از یک سال و نیم به این سو می‌گویند که ماموریت جنگی خود را در افغانستان پایان می‌دهند و به طالبان گفتگو می‌کنند. به نوشته ویسا، گروه طالبان و حزب اسلامی هم گفته اند که خواهان صلح هستند.

به نظر ویسا، سوال این است که همه اطراف دخیل می‌گویند خواهان تامین صلح هستند، اما چرا در عمل گامی در این راستا برداشته نمی‌شود و برعکس جنگ همچنان ادامه دارد. به باور نویسنده، ممکن است در پس این شعارها "توطئه‌ای" در کار باشد و شاید هم "بی‌اعتمادی" حاکم بر فضای کنونی، مانع رسیدن به صلح شده باشد.

به باور ویسا، گمان غالب این است که در حرف‌هایی که در باره صلح گفته می‌شود، "خلوص نیت" وجود ندارد و احتمالا در واقع نوعی "بازی" از سوی سازمانه‌ای اطلاعاتی منطقه و فرامنطقه‌ای در جریان است. به اعتقاد نویسنده، قضیه افغانستان اصلا برای بیشتر قدرت‌های بزرگ تنها یک بازی است.

روزنامه‌های دولتی انیس، اصلاح و هیواد در گزارش اصلی خود نوشته‌اند که شورای وزیران افغانستان در جلسه روز دوشنبه خود در قانون نظم ترافیکی قید گذاشته که استفاده از زور، تهدید و تخویف علیه نیروهای امنیتی در خیابان‌ها "جرم" دانسته می‌شود و عاملان آن باید تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.

به نوشته روزنامه‌ها، شماری از مقام‌های دولتی با استفاده از خودروهای شیشه دودی و بدون پلیت/پلاک یا پلیت‎هایی که در آنها نامهای افراد حک شده در خیابان‌ها گشت و گذار می‌کنند، با خود سلاح و محافظ امنیتی دارند و به مقررات ماموران پلیس ترافیک و ایست‌های بازرسی اعتنا نمی‌کنند.

انیس افزوده که این افراد در مواردی نیروهای امنیتی را در خیابان‌ها تهدید، تخویف و حتی لت و کوب می‌کنند و باعث اختلال در نظم عمومی می‌شوند. روزنامه قتل سه سرباز ارتش در ولایت بغلان در شمال و ضرب و شتم پلیس در شهر کابل را نمونه‌ای از این گونه رفتار مقامهای قدرتمند دولتی خوانده است.

روزنامه دولت در ادامه افزوده که شورای وزیران به دادستانی کل کشور صلاحیت داده که پس از این در چنین موارد، قانون شکنی از سوی مقامهای ارشد دولتی در خیابان‌ها را بازرسی کند. به نوشته انیس، کابینه تاکید کرده که وزارت داخله/کشور به هر صورتی موظف به حمایت از نیروهای امنیتی و پلیس ترافیک است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.