مجله فرهنگی: بلخ در پرتو کاوش‌های باستانشناسی

به روز شده:  10:45 گرينويچ - سه شنبه 27 نوامبر 2012 - 07 آذر 1391

از بلخ قدیم اکنون فقط ویرانه‌هایی به جا مانده است

بلخ که اکنون یکی از ولایت شمالی افغانستان است، در متن های تاریخی به نام ها و صفت هایی چون مادر شهرها، بخدی، بلهیکا و شهری دارای پرچم های برافراشته، آمده است.

این یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان، روزگاری یکی از مراکز تمدن جهان بوده است و نقطه تلاقی ادیان. اما از بلخ قدیم اکنون فقط ویرانه‌هایی به جا مانده است.

اخیراً گردهمایی با نام بلخ در پرتو کاوش‌های باستان شناسی و جایگاه آن در تاریخ در اکادمی علوم افغانستان در کابل برگزار شد.

در این گردهمایی شماری از پژوهشگران که در این زمینه کار کرده بودند، نتایج تازه ترین تحقیقات شان را در پیوند به موضوع ارائه کردند.

ما هم خواستیم، در بحثی با دو پژوهشگر، این موضوع را واشگافی کنیم.

در گفتگویی که من با کتاب‌خان فیضی، رییس مرکز تحقیقات باستان شناسی اکادمی علوم افغانستان و سرمحقق محمد آصف گلزاد، عضو انستیتوی زبان و ادب دری این اکادمی انجام دادم، در نخست از آقای فیضی، در مورد چگونگی شیوه کار باستانشناسی در افغانستان پرسیده ام.

آقای فیضی می‌گوید که بلخ سی هزار سال قدامت تاریخی دارد.

دیگر مطالب این مجله

بانو کریمی، نخستین زن افغان است که در رشته‌ای سینما مدرک دکترا دارد

هنر هفتم به روایت یک زن: عنوان برنامه‌ای بود به پاسداشت از کارکردهای دکتر صحرا کریمی، در زمینه سینما.

این برنامه روز پنج شنبه/۲۲ نوامبر از سوی انجمن قلم افغانستان برگزار شده بود. در این برنامه، "زنان افغان پشت فرمان رانندگی" فیلمی از بانو صحرا کریمی نمایش داده شد و نقدهایی بر فیلم او نیز خوانده شد.

زن و مهاجرت، در فیلم‌های صحرا کریمی، از موضوعات محوری اند.

بانو کریمی، نخستین زن افغان است که در رشته‌ای سینما مدرک دکترا دارد و اخیراً، فیلم «نسیمه، خاطرات روزانه دختری مهاجر» ساخته او جایزه تماشاگران جشنواره دیدار در دوشنبه تاجیکستان را گرفت.

در حاشیه این محفل در آغاز گفتگویی با او در مورد، همین فیلمش پرسیده ام و دلایل موفقیت آن را.

تازه ترین مجموعه شعر خالده فروغ: "فردای من اتفاق می افتد در دیروز" نام نهمین مجموعه شعر خالده فروغ است که اخیراً در کابل به نشر رسیده.

تمام شعرهای این مجموعه به قالب آزاد سروده شده است. خالده فروغ، از نخستین بانو شاعران معاصر در افغانستان است.

او بر علاوه مجموعه‌های شعر، همچنین یک کتاب پژوهشی به نام "گام‌های بی‌توقف" را که در پیوند به شعر معاصر پارسی دری است، هم منتشر کرده است.

'فردای من اتفاق می افتد در دیروز' نام نهمین مجموعه شعر خالده فروغ است

بانو خالده فروغ در حال حاضر دانش پژوه مقطع دکترا، در رشته ادبیات در دانشگاه زبان ها، در تاجیکستان است.

او در شروع در مورد مجموعه شعر تازه اش می‌گوید و سپس دو شعر از این مجموعه را با صدای خودش خواهید شنید:

گشایش کتابخانه ی سخنوران در هرات: انجمن ادبی هرات، یک کتابخانه ویژه‌ برای سخنوران یک قرن اخیر این شهر خود ایجاد کرده است.

ولی شاه بهره، رئیس انجمن ادبی هرات در شروع گفتگویی با محمد قاضی زاده، خبرنگار بی بی سی در مورد انگیزه این اقدام می گوید.

در آخر این مجله، خبرهای فرهنگی جهان، را هم از شهباز ایرج، خواهید شنید.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.