کرزی: در مذاکرات با آمریکا منفعت متقابل در نظر گرفته ‌می‌شود

به روز شده:  19:14 گرينويچ - سه شنبه 27 نوامبر 2012 - 07 آذر 1391

حامد کرزی در نمایشگاه سراسری صنایع ملی افغانستان صحبت می‌کرد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان تلویحا گفته که در مذاکرات مربوط به موافقتنامه‌ امنیتی بر سر مسایل "حساس" با آمریکا، دولتش انعطاف پذیر خواهد بود.

آقای کرزی که امروز سه شنبه ۲۷ نوامبر، در نمایشگاه سراسری صنایع ملی افغانستان صحبت می‌کرد گفت که در جریان مذاکرات با آمریکا "صد درصد" بر منافع افغانستان اصرار خواهد داشت.

آقای کرزی گفت: "به همراهی آمریکاییها و غربیها هم یک نوع معامله می‌کنیم که نه سیخ بسوزد و نه کباب. هم منفعت ما را آنها قبول کنند و هم جاییکه آنها بسیار حساس هستند، ما دست نزنیم."

هرچند آقای کرزی جزییات بیشتری در مورد این مسایل حساس جزییات ارائه نکرد اما یکی از حساس ترین موضوعات مربوط به مذاکرات بر سر موافقتنامه امنیتی، مصونیت سربازان آمریکایی در افغانستان است.

دولت آمریکا در هر کشوری که حضور نظامی دارد، نیروهایش از مصونیت قضائی در آن کشور برخوردار اند.

عدم توافق بر سر این مسئله در عراق موجب شد که آمریکایی‌ها تمامی نیروهای خود را از آن کشور خارج کنند.

اما آقای کرزی ایالات متحده را متهم کرد که می‌خواهد با استفاده از پیشگویی‌های رسانه‌های غربی در مورد افغانستان بعد از ۲۰۱۴، بر دولت افغانستان فشار آورد تا "به درخواستهای آمریکا تسلیم شود".

مذاکرات بر سر موافقتنامه امنیتی میان آمریکا و افغانستان ده روز پیش آغاز شد و پیش‌بینی شده که این مذاکرات یک سال را در برخواهد گرفت.

نمایشگاه صنایع ملی افغانستان

آقای کرزی در نمایشگاه صنایع ملی افغانستان همچنین گفت که افغانستان به جانب پیشرفت و ترقی در حرکت است.

آقای کرزی در نمایشگاه صنایع ملی افغانستان گفت افغانستان به جانب پیشرفت و ترقی در حرکت است

او از همه افغانها خواست تا از تولیدات داخلی افغانستان استفاده کنند و از وزیران دولت خواست تا زمینه را برای تقویت تولیدات داخلی فراهم کنند.

نمایشگاه صنایع ملی افغانستان که از سوی اداره حمایت از سرمایه‌گذاری افغانستان به راه انداخته شده، امروز در تالار لویه جرگه در کابل گشایش یافت.

در نمایشگاه در صد غرفه، تولیدات صنعتی و کشاورزی افغانستان به نمایش گذاشته شده است.

هدف از این نمایشگاه نشان دادن توانایی‌های اقتصادی افغانستان و برخورد با نگرانی‌ها در مورد اقتصاد افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ خوانده شده است.

تا کنون چندین نهاد بین‌المللی در مورد چالش‌های جدی در برابر اقتصاد افغانستان پس از ۲۰۱۴ هشدار داده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.