رایزنی دولت و احزاب سیاسی افغانستان بر سر انتخابات آینده

به روز شده:  17:15 گرينويچ - چهارشنبه 28 نوامبر 2012 - 08 آذر 1391

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، با دعوت شماری از رهبران جهادی، رهبران احزاب سیاسی و رهبران اپوزیسیون، به دفتر کارش، مسئله انتخابات آینده و چالش های موجود در این زمینه را به بحث گذاشت.

شماری از رهبران اپوزیسیون از جمله، جبهه ملی که احمد ضیا مسعود، ژنرال دوستم و محمد محقق از اعضای ارشد آن است، به این جلسه حاضر نشدند.

ولی اکثر رهبران جهادی، عبدالله عبدالله، رهبر ائتلاف تغییر و امید و شماری دیگر از احزاب سیاسی که اخیرا نهاد موسوم به "شورای همکاری احزاب سیاسی" را ساخته اند، در این جلسه رای زنی حضور داشتند.

تامین شفافیت انتخابات، تامین امنیت انتخابات و تعین روز انتخابات، نقش احزاب سیاسی در انتخابات آینده، از بحث های مطرح در این جلسه بود.

معین مرستیال از اعضای حزب حق و عدالت که در این جلسه حضور داشت گفت، احزاب سیاسی پیشنهاد های مشخصی داشتند که آقای کرزی پذیرش یا رد آن را به کمیسیون انتخابات و مجلس نمایندگان موکول کرد.

یکی از خواست های مشخص احزاب سیاسی، تغییر سیستم انتخابات بود و این احزاب خواستار سیستم مختلط بودند، سیستمی که به رای دهندگان این امکان را می دهد که به احزاب یا هم به نامزدهای مستقل رای دهند.

تغییر قانون انتخابات

عبدالله عبدالله، رهبر ائتلاف تغییر و امید و رقیب آقای کرزی در انتخابات گذشته، در این جلسه حضور داشت

در حال حاضر سیستم انتخابات افغانستان، سیستم رای واحد غیر قابل انتقال است و رای دهندگان تنها می توانند به نامزدهای مستقل رای دهند.

آقای مرستیال گفت که آقای کرزی در پاسخ به این درخواست احزاب سیاسی گفت این مساله در مجلس نمایندگان و کمیسیون انتخابات مطرح شود و اگر آنها چنین طرحی را پذیرفت، او مخالفتی نخواهد کرد.

آقای کرزی همچنین تعین روز انتخابات را به عهده مجلس نمایندگان و کمیسیون انتخابات گذاشته است.

مخالفت با حضور خارجی‌ها

معین مرسیتال گفت چیزی که در این نشست حامد کرزی صریحا با آن مخالفت کرد، عضویت دو خارجی به عنوان عضو کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی بود.

مجلس نمایندگان افغانستان در پیش نویس قانون تشکیل و صلاحیت نهاد های برگزارکننده انتخابات، پیشنهاد کرده است که دو عضو کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، باید خارجی باشند و از سوی سازمان ملل معرفی شوند.

آقای کرزی که قبلا با چنین طرحی مخالفت کرده بود، بار دیگر به نمایندگان احزاب سیاسی گفته است، عضویت خارجی‌ها در این کمیسیون، در مخالفت با استقلال و مصالح ملی افغانستان است و او چنین چیزی را نمی پذیرد.

توزیع شناسنامه های الکترونیک

"یکی از خواست های مشخص احزاب سیاسی، تغییر سیستم انتخابات بود و این احزاب خواستار سیستم مختلط بودند، سیستمی که به رای دهندگان این امکان را می دهند که به احزاب یا هم به نامزدهای مستقل رای دهند."

معین مرستیال

توزیع شناسنامه های الکترونیک، یکی دیگر از خواسته های احزاب سیاسی در این نشست بود. نمایندگان احزاب سیاسی معتقدند که استفاده از شناسنامه های الکترونیک می تواند، در برگزاری انتخابات شفاف کمک کند.

دولت افغانستان اخیرا اعلام کرده که شناسنامه های الکترونیک آماده است و بزودی توزیع آن را آغاز می کند.

امنیت انتخابات

یکی دیگر از مباحث مطرح در جلسه مشورتی آقای کرزی با احزاب سیاسی، بحث امنیت انتخابات بود. آقای مرستیال گفت، جامعه جهانی باید در تامین امنیت انتخابات، با افغانستان همکاری کنند.

اگر جدول زمانی که کمسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده عملی شود، انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، در ماه مارچ ۲۰۱۳ برگزار خواهد شد. زمانی که شماری از نیروهای خارجی افغانستان را ترک کرده اند.

معین مرستیال، گفت احزاب سیاسی نیز از سهم گیری نیروهای خارجی در تامین امنیت انتخابات استقبال کرد اما در ضمن تاکید کردند که دولت باید مناسبات خود را با شماری از کشورهای منطقه بهبود بخشیده و از این طریق، به بهبود امنیت انتخابات و در کل بهبود امنیت افغانستان کمک کند.

شماری از احزاب سیاسی و اپوزیسیون آقای کرزی، تا چندی قبل، نگران بودند که ممکن است دولت افغانستان از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۳ سرباز زند و افغانستان را وارد بحران جدی کند.

اما اخیرا، به نظر می رسد، دولت تلاش دارد تا این اطمینان را به مردم و احزاب سیاسی بدهد که دولت در برگزاری انتخابات جدی است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.