دیدار وزیر امور خارجه افغانستان با مقامات پاکستان

به روز شده:  17:24 گرينويچ - جمعه 30 نوامبر 2012 - 10 آذر 1391

سفر وزیر خارجه افقانستان به اسلام آباد

زلمی رسول، وزیر خارجه افغانستان، در سفری یک روزه به اسلام آباد، پایتخت پاکستان، رفته است.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

زلمی رسول، وزیر امور خارجه افغانستان صبح امروز جمعه (۳۰ نوامبر) در راس یک هیات دیپلماتیک به پاکستان رفت.

آقای رسول در این سفر با حنا ربانی کهر همتای پاکستانی خود و دیگر مقامات پاکستانی از جمله نخست وزیر این کشور دیدار و گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه افغانستان امروز پس از گفتگو با مقامات پاکستانی در کنفرانس مشترک مطبوعاتی همراه با همتای پاکستانی خود در ساختمان وزارت خارجه پاکستان شرکت کرد.

خانم ربانی تاکید کرد که کابل مهمترین پایتحت جهان برای پاکستان است و صلح و ثبات در این کشور از اهمیت زیادی برای اسلام آباد برخوردار است.

وزیر امور خارجه پاکستان گفت که دیدارهای مختلف و زیاد مقامات دو کشور از پایتخت های یکدیگر نشان‌دهنده اهمیت روابط بین دو طرف است.

به گفته او برگزاری شورای عالی علما در ابتدای سال آینده میلادی، همکاریهای تجاری میان دو کشور و ادامه این همکاری‌ با آسیای میانه از طریق تاجیکستان از موضوعات مورد بحث دو طرف است.

وزرای خارجه دو کشور همچنین تایید کردند که در خصوص پیش نویس موافقت نامه استراتژیک دو کشور گفتگو کرده و اظهار امیدواری کردند که این موافقت نامه به زودی به امضا برسد.

اما در مورد چگونگی و زمان احتمالی امضای این موافقت‌نامه جزییاتی ارائه نشد.

روند صلح افغانستان و به ویژه مذاکره با طالبان از دیگر محورهای این کنفرانس خبری بود.

خانم ربانی تاکید کرد که پاکستان فقط نقش تسهیل کننده در این تحولات را دارد و تمام سعی خود را می کند تا به صلح و ثبات در افغانستان کمک کند.

وزیر خارجه پاکستان در پاسخ به این سوال محمد وزیری، گزارشگر بی بی سی فارسی در اسلام آباد، که منتقدین می گویند پاکستان در روند صلح افغانستان تاکتیکی عمل می‌کند و مثلا برای خشنودی کابل افراد درجه دو یا سه طالبان را آزاد می کند گفت: "فکر می‌کنم که این دیدگاه کاملا اشتباه است. این دیدگاهی است که می تواند برای ثبات منطقه هزینه ساز باشد."

خانم ربانی افزود: "اجازه بدهید دیدگاه پاکستان را بگویم. این تصور که پاکستان می خواهد با قدرت دیگری رقابت کند و یا در این تحولات منفعتی ببرد نه روش پاکستان است و نه سیاست ما. فکر می کنم که این مواضع به روشنی از سوی ما گفته شده است و شورای عالی صلح افغانستان از اقدامات اخیر ما راضی بوده است".

سفر آقای رسول به اسلام آباد حدود سه هفته پس از سفر هیات شورای عالی صلح افغانستان به اسلام آباد صورت می‌گیرد.

در نتیجه سفر صلاح‌الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح به پاکستان دولت پاکستان چند تن از اعضای گروه طالبان را از زندانهای این کشور آزاد ساخت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.