آمریکا: کناره‌گیری نماینده ویژه افغانستان و پاکستان یک امر عادی است

به روز شده:  16:57 گرينويچ - پنج شنبه 29 نوامبر 2012 - 09 آذر 1391

مارک گروسمن، در دسامبر سال ۲۰۱۰ پس از مرگ ریچارد هالبروک، در این مقام تعیین شد

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که کناره‌گیری مارک گروسمن، نماینده ویژه دولت آمریکا برای افغانستان و پاکستان یک امر عادی است.

آقای گروسمن به‌تازگی اعلام کرده که تا آخر امسال از مقام خود کناره‌گیری می‌کند.

مارک گروسمن، در دسامبر سال ۲۰۱۰ پس از مرگ ریچارد هالبروک، در این مقام تعیین شد.

او در این دو سال رهبری مذاکرات صلح آمریکا با طالبان در قطر را به عهده داشت.

آقای گروسمن گفته که به زندگی شخصی بر می‌گردد.

قرار است پس از مارک گروسمن، معاونش، دیوید پیرس، سرپرستی مقام نمایندگی ویژه آمریکا برای افغانستان و آمریکا را به عهده بگیرد.

علی سلیمی در این مورد با مصطفی پوپل، معاون شعبه افغانستان در وزارت خارجه آمریکا گفتگو کرده است:

مارک گروسمن به چه دلیل کناره‌گیری کرده است؟

وظیفه آقای گروسمن، یک وظیفه موقتی بود. در آمریکا عموما وقتی که دوره ریاست جمهوری ختم می‌شود، اکثریت رهبران سیاسی از وظایف شان استعفا می‌کنند و تصمیم آقای گروسمن هم یک تصمیم عادی است.

"در استراتژی آمریکا در ارتباط به منطقه تغییری رونما نشده است"

آقای گروسمن در استراتژی آمریکا یک نقش بسیار مهم بازی کرده است. این یک استراتژی دوامدار است و ما مطمین هستیم که این استراتژی در یک مسیر درست ادامه خواهد یافت.

آقای گروسمن از مبتکران پروسه قطر برای گفتگوی میان آمریکا و طالبان بود، اما این پروسه موفق نشد. فکر نمی‌کنید که یکی از علت‌های اصلی استعفایش می‌تواند همین مسئله باشد؟

نخیر نی، دلیل استعفای آقای گروسمن یک دلیل شخصی است، ختم دوره اول ریاست جمهوری آقای اوباما است و در سیاست آمریکا تغییرات به وجود می‌آید.

وزیر خارجه آمریکا هم بعد از چند هفته شاید استعفا کند و بعضی وزرای دیگر هم این تصمیم را خواهند گرفت.

آقای گروسمن در دو سال گذشته تلاش کرد که افغانستان و پاکستان را که در سالهای اخیر رابطه پر فراز و نشیب داشتند، با هم نزدیک بکند. شما فکر می‌کنید که آیا در این کار خود موفق بوده؟

من فکر می‌کنم که روند صلح به خوبی پیش رفته. این یک چیزی واضیح است که چالش‌ها وجود دارد. اما ما خود گفتیم که این یک روندی است که تحت رهبری افغانستان و با همکاری پاکستان کامیاب می‌شود.

"دلیل استعفای آقای گروسمن یک دلیل شخصی است، ختم دوره اول ریاست جمهوری آقای اوباما است و در سیاست آمریکا تغییرات به وجود می‌آید. وزیر خارجه آمریکا هم بعد از چند هفته شاید استعفا کند و بعضی وزرای دیگر هم این تصمیم را خواهند گرفت."

ما هردو طرف را تشویق کردیم که از طریق هماهنگی و همکاری بسیار نزدیک و دوستانه راه حل را پیدا کنند و با گروه‌های مختلف مسلح به شمول طالبان که علاقه دارند به صلح و آرامی در افغانستان رو آورند، مذاکره کنند. گروه‌هایی که از القاعده ببرند و خشونت را ترک کنند.

شما فکر می‌کنید که پاکستان به اندازه کافی بر طالبان و دیگر گروه‌های مسلح مخالف دولت افغانستان نفوذ دارد تا آنها را تشویق به گفتگو با دولت افغانستان بکند؟

ما دیدیم که در همین چند روز گذشته سفر آقای ربانی به پاکستان یک سفر بسیار مثبت بود.

یک قدم بسیار نیک بود و خود پاکستان هم یک نقش بسیار مهم در صلح و آرامی افغانستان دارد. پاکستان یک همسایه است و سابقه روابط میان افغانستان و پاکستان در سالهای گذشته بسیار پر جنجال بود.

ما امیدوار هستیم که پاکستان و افغانستان از طریق هماهنگی یک صفحه جدیدی را در روابط خود ایجاد کنند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.