هیات سازمان ملل نیازمندی‌های انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را بررسی می‌کند

به روز شده:  15:05 گرينويچ - پنج شنبه 29 نوامبر 2012 - 09 آذر 1391

"بررسی هیات سازمان ملل تنها به مسایل فنی و مالی انتخابات مرتبط است"

یک هیات سازمان ملل متحد به کابل سفر کرده تا نیازمندی‌ها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ افغانستان را بررسی کند.

این هیات سه نفری به دعوت کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به کابل سفر کرده است.

دفتر سازمان ملل متحد در کابل می‌گوید قرار است این هیات پس از دیدار با مقام های افغان و نهادهای انتخاباتی، نتایج نیازمندی‌های انتخابات افغانستان را به دفتر مرکزی این سازمان در نیویورک گزارش بدهد.

نظیف الله سالارزی سخنگوی دفتر یوناما در کابل می‌گوید:" هیاتی سه نفری که بر اساس درخواست کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به کابل تشریف آورده، هدف شان نیازسنجی انتخابات پیش روی افغانستان است و می خواهند ببینند که افغانستان در زمینه برگزاری انتخابات به چه کمکهایی نیاز دارد. تا براساس آن سازمان ملل فعالیت‌های خود را عیار سازد."

این هیات که گفته می‌شود تجربه برگزاری انتخابات در کشور های متعددی را دارا است، دو روز پیش با مقامات کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان دیدار کرد.

نور محمد نور، سخنگوی این کمیسیون گفت :"شما می فهمید که روند انتخابات افغانستان کاملا یک روند افغانی است و افغانها در این رابطه تصمیم گیرنده اند. بنا بر این بررسی این هیات (سازمان ملل) تنها به مسایل فنی و مالی انتخابات مرتبط است."

کمیسیون انتخابات افغانستان می‌گوید برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ به ۱۵۰ میلیون دلار نیاز دارد و به گفته این کمیسیون تاکنون این پول فراهم نشده است.

اختلاف بر عضویت خارجیها در نهاد‌های انتخاباتی

سازمان ملل متحد در سالهای اخیر نقش مهم در برگزاری انتخابات در افغانستان ایفا کرده است.

چالش‌های امنیتی یکی از نگرانی‌های اصلی در برابر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان است

در حال حاضر حامد کرزی بر سر عضویت دو عضو خارجی این سازمان در کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان اختلاف دارد.

آقای کرزی گفته که عضویت دو عضو خارجی در نهاد انتخاباتی افغانستان با قانون اساسی این کشور در تضاد است.

اما شماری از اعضای مجلس نمایندگان استدلال می‌کنند که با توجه به حساسیت انتخابات ۲۰۱۴ و شکننده بودن اوضاع در افغانستان، حضور دو عضو خارجی در کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان لازم است.

براساس برنامه کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، قرار است انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ۵ آوریل ۲۰۱۴ برگزار شود.

چالش‌های امنیتی یکی از نگرانی‌های اصلی در برابر برگزاری این انتخابات است و قرار است در پایان همین سال (۲۰۱۴) نیز نیروهای خارجی نقش رزمی خود در افغانستان را به پایان برسانند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.