طلا در افغانستان، مشکل گشای روز مبادا

به روز شده:  20:44 گرينويچ - جمعه 30 نوامبر 2012 - 10 آذر 1391

قیمت طلا در بازارهای افغانستان همه ساله رو به افزایش بوده؛ امری که به گفته فروشنده ها ناشی از افزایش جهانی قیمت طلا است

طلا فروشان افغان می‌گویند محصول (عوارض) گمرکی طلا آنقدر بالا است که دیگر نمی صرفد طلا را از مجرای قانونی وارد کرد و این سبب شده که طلای قاچاق در بازارهای افغانستان بیشتر شود.

دولت افغانستان اما می گوید محصول گمرکی را کاهش داده و در عوض از عواید طلا فروشان مالیات می گیرد.

حتی اگر شما اهل استفاده از طلا نباشید و از آن خوشتان نیاید، دست کم یک بار سر و کارتان به مغازه های طلا فروشی خواهد افتاد.

زمانی که عروسی نزدیک باشد و فهرست خواسته های "طلایی" خانواده عروس بلند بالا؛ آن وقت است که ارزش این فلز براق را می فهمید که دیگر دیر شده و باید سر کیسه را سست کنید. حتی بعد از ازدواج هم طلا محبوب ترین هدیه برای زنان افغان است.

در بازار طلا فروشی مردی را دیدم که آمده بود هدیه‌ای برای همسرش بگیرد. او تصمیم گرفته این هدیه طلا باشد.

از او می پرسم چرا طلا؟ می گوید: "طلا هدیه‌ای با ارزش است که هرگز ارزش خود را از دست نمی دهد و بر عکس هر روز به قیمتش افزوده می شود و می توان از آن به عنوان سرمایه استفاده کرد."

قیمت طلا در بازارهای افغانستان همه ساله رو به افزایش بوده؛ امری که به گفته فروشنده ها ناشی از افزایش جهانی قیمت طلا است.

بسیاری فکر می کنند طلا فروشان روی گنج نشسته اند، اما از خودشان که بپرسی می گویند "بیرونش شما را کشته و دورنش ما را".

نورمحمد رضایی، رئیس اتحادیه زرگران کابل می گوید: "دولت مالیه را درست سنجش نمی کند، باید از عایدات (درآمد) ما مالیه بگیرد، اما وزارت مالیه در آخر سال از کل فروشات ما مالیه می گیرد و فرقی بین سرمایه و عاید قایل نمی شود. یعنی پول حاصله از سرمایه و عایدات را در ردیف عایدات می سنجد. پس نفع ما چی شد؟"

رئیس اتحادیه زرگران کابل از مالیات بلند بر فروشات طلا ناراضی است

این مشکل سبب شده که بسیاری از تاجران واردات قانونی طلا را به صرفه ندانند. به گفته فروشندگان بخش زیادی از نیازمندی بازار افغانستان با طلای قاچاق تامین می شود.

دولت اما می گوید، سهولت هایی را برای طلا فروشان مهیا کرده تا طلا از مجرای قانونی وارد کشور شود.

وحیدالله توحیدی، سخنگوی وزارت مالیه افغانستان می گوید: "در گذشته تعرفه گمرکی طلا ۱۶ تا ۱۸ درصد بود، البته بدون مالیات بر عایدات. که این خودش زمینه قاچاق طلا را فراهم می کرد. نظر به لزوم دید این فیصدی از ۱۸ درصد به یک درصد پایین آمده. تا باشد که طلا از مجرای قانونی وارد کشور شود."

سالانه چیزی حدود یک تن طلا از کشورهای عربی، ایران، روسیه و پاکستان و از مجرای رسمی وارد افغانستان می شود. اما آماری از میزان طلای قاچاق در دست نیست و مسئولان می گویند مرزها باز است و دست قاچاقچیان بازتر.

صرف نظر از اینکه طلا از کدام مجرا وارد کشور شود، افغان ها از طلا علاوه بر اینکه به عنوان زیور و زینت استفاده می کنند، طلا مورد استفاده مهمتری نیز دارد. برای بسیاری از آنها این طلا است که نقش پشتوانه اقتصادی خانواده را اجرا می کند و می تواند در روز مبادا مشکل گشا باشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.