روزنامه‌های کابل: شنبه، ۱۱ قوس

به روز شده:  06:41 گرينويچ - شنبه 01 دسامبر 2012 - 11 آذر 1391

روزنامه‌های چاپ امروز کابل عمدتا به بررسی نشست حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان با سران گروه‌های سیاسی در باره انتخابات آینده و بازداشتگاه‌های نیروهای بین‌المللی در افغانستان پرداخته‌اند.

آرمان ملی در سرمقاله خود با عنوان "نشست‌های حکومت با اپوزیسیون تشریفاتی نباشد"، نوشته است: در کشورهایی که دموکراسی نهادینه شده، رایزنی حکومت با گروه‌های سیاسی مخالف به یک امر معمول و عادی تبدیل شده است، اما در افغانستان در این راستا تازه گام برداشته می‌شود.

هفته گذشته حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان، با اعضای ارشد گروه‌های سیاسی مخالف که به آنها اپوزیسیون قانونی گفته می‌شود، دیدار و گفتگو کرد.

انتخابات آینده ریاست‌جمهوری از موضوع‌های عمده مطرح در این دیدار بوده است. اما جبهه ملی بزگترین ائتلاف مخالف حکومت این نشست را تحریم کرد.

آرمان ملی تاکید کرده است که چنین نشست‌هایی نباید "تشریفاتی" باشند و باید در نتیجه تبادل افکار در مورد مسایل مختلف کشوری، طرح‌های مطابق منافع ملی، ولو از هر جانبی که مطرح شود، پذیرفته شود و به آنها ترتیب اثر داده شود، و اگر چنین نشود، این نشست‌ها بیهوده خواهد بود.

"جبهه ملی نشست ارگ را تحریم کرد"، تیتر اول روزنامه وحدت است که در آن از قول احمدضیا مسعود، رئیس این جبهه نوشته است که "حکومت افغانستان در رایزنی‌های خود با جریان‌های سیاسی در مورد برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری صادق نیست."

به نوشته این روزنامه، رهبران جبهه ملی گفته‌اند که آقای کرزی به تصمیم‌های احزاب سیاسی و جامعه مدنی احترام قایل نیست.

محمد ناطقی در مقاله‌ای در این روزنامه ضمن بر شمردن دلایل تحریم نشست ارگ از سوی جبهه ملی نوشته است که چنین نشست‌هایی در صورتی معنی‌دار است که حکومت به خواست‌های احزاب در مورد قوانین مرتبط با انتخابات، گزینش کمیسیون‌های انتخاباتی، نظارت بین‌المللی بر انتخابات، انتشار شناسنامه الکترونیک احترام بگذارد.

وحدت در سرمقاله خود با عنوان "رئیس‌جمهوری احزاب را ناامید کرد" نوشته است که حامد کرزی به هیچ‌کدام از خواست‌های اساسی این احزاب پاسخ مثبت نداده است. به باور نویسنده، آقای کرزی "شخصا با احزاب و تحزب مخالف است". این روزنامه او را متهم کرده است که "نگاه قبیله‌ای" دارد و تصور می‌کند که حزب امکان "معاملات فردی"اش را به حداقل می‌رساند.

سرمقاله‌نویس وحدت تاکید کرده است که اگر رئیس‌جمهوری نظام انتخاباتی حزبی یا مختلط را نپذیرد، امیدواری به برگزاری انتخابات شفاف توسط حکومت "بی‌فایده" است و در آن صورت بهتر است احزاب و ائتلاف‌های بزرگ سیاسی تلاش‌های خود را با همکاری جامعه بین‌المللی بر حکومت برای برگزاری انتخابات شفاف افزایش دهند.

روزنامه ۸صبح در سرمقاله خود با اشاره به سفر هیئتی از جانب سازمان ملل متحد به کابل به دعوت کمیسیون مستقل انتخابات برای "نیازسنجی" انتخابات آینده افغانستان نوشته که این سفر بیانگر آن است که انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان برای جامعه جهانی و سازمان ملل متحد بسیار اهمیت دارد.

به نظر این روزنامه، جامعه جهانی در ده سال گذشته برای دموکراسی‌سازی در افغانستان سرمایه‌گذاری کرده و حالا هم در پی تقویت دموکراسی در این کشور است و تلاش دارد که کارهای انجام شده در این مدت در این راستا "هدر" نرود.

به باور ۸صبح، انتخابات آینده نه تنها برای مردم افغانستان، بلکه برای جامعه بین‌الملل هم اهمیت دارد.

نویسنده تاکید کرده است که تا جایی که امکان دارد، حکومت افغانستان موانع بر سر راه این انتخابات را بردارد و برای رفع موانع همکاری سازنده میان جامعه جهانی و افغانستان برای برگزاری انتخابات سالم و شفاف هم تلاش کند.

این روزنامه افزوده است که آقای کرزی باید مساله حضور دو عضو بین‌المللی کمیسیون شکایات انتخاباتی را حل کند.

۸صبح ضمن تاکید بر این که نشست حامد کرزی با احزاب و چهره‌های سیاسی بجا بود، نوشته است که جامعه مدنی و سازمان ملل متحد هم از خواست‌هایی که این احزاب در گفتگو با رئیس‌جمهور در راستای شفافیت انتخابات مطرح کردند، حمایت می‌کنند. به نظر نویسنده، لحاظ کردن این خواست‌ها از سوی حکومت در کارها زمینه همکاری‌ها را بیشتر می‌کند.

روزنامه سرنوشت در سرمقاله خود توقف واگذاری مسئولیت نگهداری از زندانیان از سوی نیروهای بریتانیایی به حکومت افغانستان را مورد انتقاد قرار داده و نوشته است که بریتانیا با طرح مساله "شکنجه زندانیان" در زندان‌های تحت کنترل حکومت افغانستان، قصد دارد به خود اجازه دهد که حاکمیت ملی این کشور را "نقض" کند.

هفته گذشته دولت بریتانیا اعلام کرد که مسئولیت نگهداری از افرادی که از سوی نیروهای بریتانیایی در افغانستان بازداشت شده‌اند را به حکومت افغانستان واگذار نمی‌کند و دلیل آن شکنجه زندانیان در زندان‌های تحت کنترل حکومت افغانستان است. مقام‌های افغان این ادعای بریتانیا را رد کرده‌اند.

روزنامه سرنوشت معتقد است که براساس قوانین افغانستان هیچ فرد خارجی یا کشوری حق ندارد که در افغانستان زندان یا بازداشتگاه داشته باشد.

نویسنده افزوده است که این مساله با "حاکمیت ملی" افغانستان ارتباط دارد و حکومت افغانستان از بریتانیا و آمریکا خواسته که به حاکمیت ملی افغانستان احترام بگذارند.

سرنوشت همچنین افزوده است که حامد کرزی در نامه‌ای به باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا، از او خواسته است تا مسئولیت کل بازداشتگاه بگرام در شمال کابل را به حکومت افغانستان واگذار کند. به نظر روزنامه، مساله نگهداری بازداشتی‌ها توسط نیروهای بین‌المللی، به یک موضوع جنجالی تبدیل شده و بر روابط افغانستان با این نیروها اثر بدی گذاشته است.

روزنامه دولتی انیس با تاکید بر این که رسانه‌ها باید در چهارچوب قانون عمل کنند، نوشته است که رسانه‌های تصویری و چاپی نباید تصویرها و عکس‌هایی را پخش و منتشر کنند که به امنیت روانی جامعه آسیب برساند. به نوشته روزنامه، وزارت اطلاعات و فرهنگ از رسانه‌ها خواسته است که تصاویر صحنه‌های وخشتناک و دلخراش را پخش نکنند.

انیس افزوده است که شماری از آگهی‌هایی که از تلویزیون‌ها پخش می‌شوند، حاوی تصویرهای خشونت‌آمیز هستند که بر روان افراد جامعه اثر ناگوار می‌گذارد. به نوشته انیس، این تصویرها بیشتر قربانیان خشونت در کشور را نشان می‌دهند که پخش آنها مغایر قانون رسانه‌های همگانی است.

این روزنامه دولتی به عنوان مثال از پخش تصویر صحنه‌های حمله انتحاری در روز عید قربان در شهر میمنه در شمال افغانستان اشاره کرده است که اجساد خون‌آلود این انفجار را نشان می‌دهد.

به نوشته انیس، این تصویرها در شماری از آگهی‌هایی که از سوی تلویزیون‌ها پخش می‌شود، دیده می‌شود.

انیس این گونه تصاویرها را تکان‌دهنده دانسته و افزوده است که وزارت اطلاعات و فرهنگ پس از این، رسانه‌هایی را که چنین تصویرهایی را پخش کنند، به عنوان متخلف به دادستانی معرفی می‌کند. به نظر این روزنامه، در حالی که مسئولان رسانه‌ها از ممنوعیت پخش چنین تصاویری آگاهند، مطابق آن عمل نمی‌کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.