افزایش کودکان خیابانی در هرات

به روز شده:  17:46 گرينويچ - 02 دسامبر 2012 - 12 آذر 1391

شمار کودکان خیابانی در ولایت غربی هرات نسبت به سال های گذشته، به گونه چشمگیری افزایش یافته است.

دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر در هرات، شمار این کودکان را حدود ده هزار نفر، در سنین مختلف، اعلام و از این بابت ابزار نگرانی کرده است.

عبدالعظیم اکید، مسئول بخش حمایت از حقوق کودکان در دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر هرات می‌گوید یک نگرانی جدی که اکنون وجود دارد این است که این کودکان بی سرپرست هستند.

آقای اکید می‌گوید:" این کودکان از تعلیم و تربیه باز مانده اند و در کوچه و بازار گشت و گذار می‌کنند. برخی‌ها مورد استفاده‌های جنسی قرار می‌گیرند، در معرض شکار کسانی که به خرید و فروش مواد مخدر می پردازند، قرار می‌گیرند."

بر اساس آماری که قبلا ریاست کار و امور اجتماعی به کمک صندوق کودکان سازمان ملل انجام داده بود، شمار کودکان خیابانی در هرات ۷۵۰۰ نفر اعلام شد. اما دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر در هرات، شمار این کودکان را هشت تا ده هزار نفر اعلام کرده است.

این نهاد و ارگان‌های دولتی اذعان می‌کنند که برنامه‌های موثری برای حمایت از این کودکان اجرا نمی شود.

در خیابان‌ها و در اطراف پارک‌های شهر هرات دهها تن از کودکان، همیشه مشغول کار دیده می‌شوند. برخی بوت‌های/کفش مردم را رنگ‌می‌کنند و شماری در زباله ها در جستجوی اشیای پلاستیکی و فلزی هستند.

عبدالحمید ۱۲ ساله می گوید: من زباله جمع آوری می کنم. پدرم پیر است و کار کرده نمی تواند . من مکتب هم میروم. حالا تعطیل است. من هم کار می‌کنم هم مکتب می روم. چیز هایی را که جمع می کنم می فروشم روزی ۵۰ یا ۶۰ افغانی پیدا می کنم."

غلام رسول عمری، مسئول بخش محافظت کودکان در ریاست کار و امور اجتماعی هرات می‌گوید:" متاسفانه به اندازه کافی خدمات لازم برای این کودکان ارائه نمی شود، مانند برگزاری برنامه‌های آموزشی برای آنان یا کمک به اقتصاد خانواده های آنها، تا کودکان خود را برای کار به خیابان‌ها نفرستند"

نهاد های متعددی از جمله برخی از نهاد های غیر دولتی در چند سال گذشته در زمینه حمایت از حقوق کودکان فعالیت داشته اند ولی آمار روبه افزایش کودکان خیابانی نشان می‌دهد که ظاهرا پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در این زمینه حاصل نشده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.