روزنامه‌های کابل: یکشنبه، ۱۲ قوس

به روز شده:  07:52 گرينويچ - 02 دسامبر 2012 - 12 آذر 1391

روزنامه‌های چاپ امروز کابل عمدتا به بررسی سفر زلمی رسول وزیر خارجه افغانستان به پاکستان پرداخته‌اند.

آقای رسول در این سفر خواستار آزادی همه زندانیان گروه طالبان در پاکستان شد و پیشتر از او صلاح‌الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح هم چنین درخواستی را مطرح کرده بود که پاکستان در پاسخ به آن هفت زندانی طالبان را آزاد کرد.

روزنامه سرنوشت با اشاره به سفرهای چند مقام ارشد افغان به پاکستان نوشته است که هرچند دولت افغانستان معتقد است که سیاست پاکستان در قبال افغانستان "تغییر" کرده و ممکن است که در زمینه مصالحه با شورشیان کمک کند، اما به نظر نویسنده، شک و تردیدهایی در مورد گام‌هایی که اخیرا پاکستان در این مورد برداشته، وجود دارد.

این روزنامه افزوده است: کسانی که معتقدند سیاست پاکستان تغییر کرده، می‌گویند که این تغییر در نتیجه فشارهایی که از جانب آمریکا بر پاکستان وارد شده، به میان آمده، ولی با این تغییر، همه مشکلات در یک روز حل نخواهد شد، بلکه باید منتظر بود تا مشکلات به تدریج حل شود.

سرنوشت اما به این نظر است که تغییراتی که اخیرا در سیاست پاکستان در مورد افغانستان دیده شده، "نمادین" است و کمکی به روند مصالحه در افغانستان نمی‌کند. این روزنامه افزوده است که اگر پاکستان گام واقعی در این راستا برمی‌داشت، باید ملا عبدالغنی، معروف به "ملا برادر"، از رهبران ارشد گروه طالبان را از زندان آزاد می‌کرد.

سرمقاله‌نویس سرنوشت معتقد است که ملا برادر اگر آزاد شود، می‌تواند در تقویت روند مصالحه کمک کند. این روزنامه پرسیده است که چرا دولت پاکستان رهبران اثرگذار گروه طالبان را از زندان آزاد نمی‌کند و این گروه را تحت فشار قرار نمی‌دهد که در راستای مصالحه با دولت افغانستان گفتگو کند.

ماندگار در مقاله‌ای با عنوان "گام‌های خسته و سفرهای بی‌دستاورد" نوشته که سفرهای رئیس شورای عالی صلح و وزیر خارجه افغانستان به پاکستان دستاورد مشخصی نداشته است. به نظر نویسنده، درخواست آزادی رهبران طالبان از زندان و ایجاد زمینه گفتگو با این گروه از جانب پاکستان منجر به حل قضیه افغانستان نمی‌شود.

احمد عمران در این مقاله تاکید کرده است که افغانستان در ۱۰ سال گذاشته به جای در پیش گرفتن "سیاست چندگانه" در قبال پاکستان، باید سیاست منسجمی را در پیش می‌گرفت و وارد گفتگوهای سازنده با این کشور می‌شد. به باور نویسنده، دولت افغانستان وظیفه داشت که اختلاف‌ها با پاکستان را حل کند.

نویسنده ماندگار افزوده است که دستگاه دیپلماسی افغانستان باید بداند که ریشه مشکلات در مورد پاکستان در کجا ریشه دارد و کدام راه‌حل‌ها به ریشه‌کن کردن این مشکلات کمک می‌کند. به نظر نویسنده، واقعیت این است که پاکستان از خواست‌های استراتژیک خود دست برنداشته و در پی داشتن نقش فعال در منطقه است.

روزنامه آرمان ملی در سرمقاله خود با عنوان "ماموریت آمریکا در افغانستان تمام نشده است"، نوشته که باید این واقعیت را به نیروهای بین‌المللی در افغانستان گفت که تحولات آینده این کشور را نمی‌توان پیش‌بینی کرد و به همین دلیل این نیروها نباید در وضعیت کنونی به افغانستان پشت کنند.

نویسنده تاکید کرده که افغانستان برای مقابله با چالش‌هایی که احتمال بروز آنها در سال‌های بعدی متصور است، نیاز به کمک‌هایی دارد که باید به آنها توجه شود.

آرمان ملی افزوده است که نیروهای ناتو باید این هشدار را جدی بگیرند و به مساله تجهیز و آموزش نیروهای امنیتی افغانستان توجه کنند.

سرمقاله‌نویس آرمان ملی معتقد است امکان این که گروه طالبان دوباره به قدرت برسد، دیگر وجود ندارد و دلیل آن، به نظر نویسنده، این است که شرایط کنونی با شرایط سال‌هایی که طالبان به قدرت رسید و در آن زمینه‌های شکل‌گیری این گروه وجود داشت، فرق می‌کند.

با وجود این، آرمان ملی تاکید کرده است که امکان ادامه جنگ در افغانستان وجود دارد و ممکن است گروه القاعده دوباره به افغانستان بازگردد و به همین دلیل، نگرانی مردم افغانستان نسبت به آینده بی‌مورد نیست. به نظر نویسنده، جهان باید به مساله "بازگشت" گروه القاعده به افغانستان "با چشمان باز" نگاه کند.

۸صبح در گزارش اصلی خود نوشته که قرار است محمداسماعیل خان، وزیر انرژی و آب، فردا (دوشنبه، ۱۳ قوس/آذر) به درخواست ۵۴ عضو مجلس نمایندگان در جلسه استیضاح این مجلس حضور یابد. به نوشته این روزنامه، طرح تشکیل شورای مجاهدان و "سوء استفاده از موقف حکومتی" برای تشکیل این شورا، دلیل این استیضاح خوانده شده است.

این روزنامه افزوده است که شماری از مقام‌های دولتی بر نمایندگان فشار وارد می‌کنند که امضای خود را از طرح استیضاح اسماعیل خان را پس بگیرند.

به نوشته ۸صبح، وژمه صافی، نماینده کنر گفته است که در پی اعلام طرح استیضاح وزیر انرژی و آب، برخی مقام‌های دولتی در گفتگوهای تلفنی از او خواسته‌اند که امضای خود را پس بگیرد.

۸صلح در سرمقاله خود اما نوشته است که یکی دیگر دلایل استیضاح، عدم موفقیت وزارت تحت فرمان اسماعیل خان در مصرف بودجه توسعه‌ای این وزرات است. روزنامه افزوده است که پیش از این، مجلس در مورد وزارتخانه‌هایی که نتوانسته بودند بودجه توسعه‌ای خود را مصرف کنند، برخورد "غیرمسئولانه" داسته است.

سرمقاله‌نویس ۸صبح افزوده است که بارها دیده شده نمایندگان پای طرح استیضاح وزیران را امضا کرده، اما بعدا امضاهای خود را پس گرفته‌اند.

به نوشته این روزنامه، پیش از این، نمایندگان بارها از "معامله" همکاران خود در این مورد سخن گفته‌اند و به نظر نویسنده، حالا هم ممکن است با بالا گرفتن بحث استیضاح "بازار معامله‌گران حرفه‌ای" گرم شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.