روزنامه‌های کابل: دوشنبه، ۱۳ قوس

به روز شده:  06:46 گرينويچ - دوشنبه 03 دسامبر 2012 - 13 آذر 1391

حملات انتحاری روز یکشنبه به پایگاه مشترک نیروهای افغان و آمریکا در فرودگاه جلال‌آباد در شرق افغانستان، از موضوع‌های مهم مورد بحث روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

در این حمله که به گفته مقام‌های امنیتی محلی، ۹ مهاجم انتحاری شرکت داشتند که همه آنها کشته شدند، سه محافظ امنیتی افغان و دو غیرنظامی کشته شدند.

گفته شده است که مهاجمان از خودروهای بمبگذاری شده و سلاح‎های سبک و آرپی‌‎جی استفاده کردند.

روزنامه دولتی انیس نوشته است که حملات انتحاری روز یکشنبه در جلال‌آباد در حالی صورت گرفته که اخیرا بزرگترین روحانیان افغان در فتوایی این گونه حملات را غیراسلامی و حرام خواندند و پیش از آن مفتی اعظم عربستان سعودی هم آن را حرام دانست.

این روزنامه افزوده است: حملات انتحاری را کسانی انجام می‌دهند که ظاهرا خود را حامی دین اسلام و مسلمان واقعی می‌دانند. به نظر نویسنده، "فریب" سازمان‌های استخباراتی بیگانه را می‌خورند و برای تحقق اهداف آنها "اجیر" می‌شوند.

انیس معتقد است که طالبان با اجرای عملیات انتحاری از اسلام چهره "زشتی" ارائه می‌کنند.

این روزنامه دولتی در ادامه سرمقاله خود نوشته است که حملات روز یکشنبه گروه طالبان نشان می‌دهد این گروه به دستورهای اسلامی پایبندی ندارد و آن عده افراد وابسته به این گروه که دست به حملات انتحاری می‌زنند، مستوجب "سخت عذاب آخرت" خواهند بود.

اعضای گروه طالبان از چند سال به این سو در مواردی حملات انتحاری را سازماندهی و اجرا می‌کنند و در شماری از این موارد، اعضای این گروه به صورت گروهی به این گونه حملات دست زده‌اند.

طالبان بمبگذاری انتحاری را "عملیات استشهادی" می‌خوانند.

هیواد دیگر روزنامه دولتی در سرمقاله خود نوشته است که بمبگذاری انتحاری توسط اعضای گروه طالبان به روند مصالحه در افغانستان آسیب می‌رساند.

به نوشته این روزنامه، طالبان حملات انتحاری جلال‌آباد را در حالی اجرا کردند که اخیرا رهبران این گروه در مورد آغاز گفتگوهای صلح در قطر اعلام آمادگی کردند.

این روزنامه افزوده است: از سوی دیگر پاکستان هم قول داده که از روند مصالحه در افغانستان حمایت می‌کند و برای ابراز "حسن نیت" در این زمینه شماری از زندانیان طالبان را از زندان آزاد کرده است. نویسنده اما معتقد است که عاملان بمبگذاری انتحاری جلال‌آباد در "پاکستان" آموزش دیدند و به برای اجرای حملات انتحاری به این شهر فرستاده شدند.

هیواد به این باور است که این امر ابراز حسن نیت پاکستان برای حمایت از روند صلح در افغانستان را "زیر سوال" می‌برد. به نظر نویسنده، پاکستان در قبال افغانستان "بازی دوگانه" را در پیش گرفته و از یک سو از مصالحه حمایت می‌کند و از سوی دیگر بمبگذار انتحاری آموزش می‌دهد و به افغانستان می‌فرستد.

پیش از این هم رسانه‌ها و برخی مقام‌های دولتی افغانستان این اتهام را علیه پاکستان وارد کرده‌اند، اما دولت پاکستان این ادعا را به شدت رد کرده و گفته که این کشور خود قربانی تروریسم شده است.

روزنامه دولتی آرمان ملی با اشاره به کشته شدن یک دانش‌آموز دختر در ولایت کاپیسا در شمال کابل در جریان اجرای برنامه واکسیناسیون، از وزارت معارف (آموزش و پرورش) به شدت انتقاد کرده است که چرا او را "قهرمان" نمی‌خواند و با خانواده‌اش همدردی نمی‌کند.

اشاره نویسنده به دستور این وزارت به برگزاری مراسم دعاخوانی در مکتب‌ها/مدرسه‌های سراسر افغانستان برای سلامت ملاله یوسفزی، دختر پاکستانی است که از سوی طالبان پاکستان هدف گلوله قرار گرفت و زخمی شد. فاروق وردک ملاله را قهرمان خوانده بود.

آرمان ملی نوشته است: دانش‌‌آموزی که کاپیسا زخمی شد، روز یکشنبه، ۱۲ قوس/آذر زمانی که به طرف محل کار خود در یک مرکز واکسیناسیون فلج کودکان زیر سن پنج سال می‌رفت هدف تیراندازی افراد مسلح ناشناس قرار گرفت و هفت گلوله به بدنش اصابت کرد و در بیمارستان کاپیسا درگذشت.

نویسنده آرمان ملی پرسیده است که چرا وزارت معارف انیسه را که دانش‌آموز کلاس دهم بود، "قهرمان" نمی‌خواند و چرا مقام‌های این وزارت حتی در مراسم تشییع جنازه او هم شرکت نکردند و حتی پیامی هم نفرستادند.

نویسنده با تعبیر کنایه‌آمیزی افزوده که پاسخ این چراها این است که خون انیسه با خون ملاله "همرنگ نبود".

احمدفرهاد مجیدی، عضو مجلس نمایندگان در مقاله‌ای در ماندگار نوشته است که عنوان کردن مساله "توزیع سلاح و ملیشیاسازی" در طرح استیضاح اسماعیل خان ممکن است ناشی از "سوء تفاهم و غرض‌ورزی سیاسی" باشد و هیچ‌گونه سند دادگاه‌پسند در این مورد وجود ندارد. به نظر نویسنده، برخی با وزیر انرژی و آب از سر "تعصب و بدبینی" برخورد می‌کنند.

اسماعیل خان، وزیر انرژی و آب در پی امضای طرح استیضاح او، روز دوشنبه به مجلس حاضر شده و به سوال‌های نمایندگان پاسخ می‌دهد.

دلیل استیضاح او عدم موفقیت وزارت انرژی و آب در مصرف بودجه توسعه‌ای خود و "توزیع سلاح" از جانب او در حوزه جنوب غرب افغانستان عنوان شده است.

نویسنده ماندگار افزوده است که مساله بدون مصرف ماندن ۸۷ درصد بودجه توسعه‌ای وزارت انرژی و آب جای سوال دارد، ولی این تنها اسماعیل خان نیست که بودجه وزارتخانه خود را مصرف نکرده است، بلکه شمار زیادی از وزارتخانه نتوانسته‌اند که بودجه توسعه‌ای خود را مصرف کنند. نویسنده پرسیده است که در این میان چرا تنها اسماعیل استیضاح شود؟

نماینده مجلس در ماندگار نوشته است که طرح استیضاح اسماعیل خان "یک طرح سیاسی برنامه‌ریزی شده است" که به نظر نویسنده، بیشتر نمایندگان با آن موافق نیستند.

این نویسنده افزوده است که اسماعیل خان کسی نیست که مردم افغانستان با کارنامه او آشنایی نداشته باشند. به نوشته آقای مجیدی، کابل در زمان وزارت او با نور برق روشن شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.