ناتو: به بازداشت شورشیان در افغانستان ادامه می‌دهیم

به روز شده:  14:07 گرينويچ - دوشنبه 03 دسامبر 2012 - 13 آذر 1391

گونتر کاتز: "شما می‌دانید وقتی که هراس‌افگنان در میدان جنگ دستگیر می‌شوند، مجبور هستید آنها را از میدان جنگ انتقال دهید"

نیروهای بین‌المللی تحت فرمان ناتو در افغانستان گفته‌اند که به بازداشت و زندانی کردن شورشیان در این کشور ادامه می‌دهند.

گونتر کاتز سخنگوی نظامی ناتو روز دوشنبه، ۱۳ قوس/آذر این موضوع را در واکنش به اظهارات اخیر شورای امنیت ملی افغانستان، اظهار داشت.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان یک روز پیش در جلسه شورای امنیت ملی گفت که بعد از این هیچ کشور خارجی اجازه بازداشت افغانها و حق داشتن زندان در افغانستان را ندارند.

مساله موجودیت بازداشتگاه‎های نیروهای بین‌المللی در افغانستان همواره جنجال برانگیز بوده است.

حکومت افغانستان می‌گوید که نگهداری زندانیان توسط این نیروها، حاکمیت ملی این کشور را نقض می‌کند.

اما گونتر کاتز سخنگوی نیروهای ناتو، درکابل به خبرنگاران گفت که نیروهای بین‌المللی به بازداشت شورشیان در میدان نبرد ادامه خواهند داد.

آقای کاتز گفت: "شما می‌دانید وقتی که هراس‌افگنان در میدان جنگ دستگیر می‌شوند، مجبور هستید آنها را از میدان جنگ انتقال دهید. نیروهای بین‌المللی کمک به امنیت در افغانستان، آیساف، و نیروهای امنیتی افغان به گونه مشترک به بازداشت شورشیان در میدان جنگ ادامه می‌دهند."

بازداشتگاه بگرام از جنجالی‌ترین بازداشتگاه‌های تحت کنترل نیروهای بین‌المللی در افغانستان بوده است

او افزود: "فشارهای بیشتری بر آنها وارد می‌کنیم و انتقال آنها را از میدان جنگ (به بازداشتگاه) نیز ادامه می‎دهیم. من از بحث بازداشت‌ها آگاهم. این یک موضوع دوجانبه است."

هفته گذشته بریتانیا اعلام کرد که به دلیل بدرفتاری در زندان‎های افغانستان، نمی‎تواند بازداشتی‌های افغان را به دولت این کشور تحویل دهد.

اما حامد کرزی به اداره امنیت ملی توصیه کرده که در مورد موجودیت زندان یا بازداشتگاه تحت کنترل ارتش بریتانیا و همچنین دیگر نیروهای بین المللی تحقیق کند.

آقای کرزی دستور داده که در صورتی که بازداشتگاهی تحت کنترل این نیروهای باشد، بازداشتی‌های افغان آن بی‌درنگ به زندان‌های تحت کنترل دولت افغانستان منتقل شوند.

این تفاوت دیدگاه میان دولت افغانستان و متحدان بین المللی اش در حالی آشکار می شود که افغانستان سرگرم تهیه ای سندی است که حدود فعالیت های نیروهای آمریکایی را که احتمالا بعد از ۲۰۱۴ در افغانستان باقی خواهند ماند، مشخص می کند.

این سند که در واقع بخشی از پیمان استراتژیک بین آمریکا و افغانستان است، قرار است در ماه های آینده نهایی شده و از سوی مقام های دو کشور به امضا برسد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.