فساد اداری

به روز شده:  12:23 گرينويچ - چهارشنبه 05 دسامبر 2012 - 15 آذر 1391

مدیا پلیر

فساد اداری در افغانستان، موضوع دومین برنامه از ویژه برنامه های افغانستان سخن می‌گوید. مانع اصلی چیست، چرا فساد ریشه‌کن نمی‌شود؟

بشنویدmp3

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

فساد اداری از چالش های اصلی در افغانستان است

امنیت، فساد اداری، اقتصاد و مصالحه، از نظر بی بی سی چهار موضوع کلیدی است که خوب و بد آن، خوب و بد آینده افغانستان را رقم خواهد زد.

سخن از خروج نیروهای خارجی است، از روزهایی که انتظار می‌رود افغان‌ها از هر نظر به پای خود بایستند.

در دومین برنامه از ویژه برنامه‌های "افغانستان سخن می‌گوید" پرسش‌ها و دیدگاه‌ها در مورد فساد اداری را در یک برنامه زنده رادیویی که روز سه شنبه ۱۴ قوس/آذر از رادیو بی بی سی برای افغانستان و همزمان از یکصد ایستگاه رادیویی در داخل افغانستان پخش می‌شد، منتشر کردیم.

این برنامه در همکاری با رادیو افغانستان، رادیو کلید، رادیو سلام وطندار، رادیو نوا و آژانس خبری پژواک تهیه شد که در جریان پخش آن، گزارشگران رسانه‌های همکار با بی بی سی در هرات، سمنگان، مزارشریف، بامیان، کابل و غزنی از طریق تماس‌های مستقیم تلفنی امکان شنیده شدن صدای مردم آن محل‌ها در مورد آینده کشورشان در ارتباط با فسادی جاری اداری را فراهم کردند.

شنوندگانی از بدخشان، فراه، کاپیسا، هلمند و ننگرهار نیز دیدگاه‌های خود در این باره را بیان کردند.

از شنوندگان بی بی سی پرسیده شد که به بنظر آنها برای ریشه‌کن کردن فساد در افغانستان چه کاری صورت گرفته و چه کاری صورت نگرفته است، چه چیزی مانع به ثمر رسیدن تلاش‌های ضد فساد شده است و چرا تلاش‌ها در این زمینه موفقیت آمیز نبوده است؟

صدای مردی سالخورده که با گزارشگر بی بی سی در بدخشان صحبت کرده بود، آغازگر این برنامه بود.

این مرد که اسم او عبدالصمد است می‌گفت: "فساد به اوجش رسیده، اگر جلو فساد گرفته نشه سیرزور (توانا) کم‌زور را می‌خوره، اگر خارجی بدر شه (بیرون شود) حکومت همی قانونه (قانون را) تطبیق کرده می‌تانه یا نمی‌تانه، غریب به حقش می‌رسه یا نمی رسه؟"

بسیاری از شنوندگان بی بی سی و رادیوهای همکار در برنامه "افغانستان سخن می‌گوید" از ولایت‌های مختلف افغانستان با ما تلفنی تماس گرفتند.

به دلیل خرابی خط تلفن همکاران ما نتوانستند با خیلی از این شنوندگان تماس دوباره برقرار کنند تا امکان پخش صدای شان میسر می‌شد.

عده ای هم در فیسبوک بی بی سی فارسی افغانستان نظراتی گذاشتند.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.