شماری از زنان افغان: صلح آری، اما به هر قیمت نه

به روز شده:  16:06 گرينويچ - سه شنبه 04 دسامبر 2012 - 14 آذر 1391

"در افغانستان بدون شک زنان خواستار صلح هستند، اما صلح به هر قیمت نه. زنان دیگر حاضر نیستند که در مذاکرات صلح باز هم قربانی شوند"

شماری از زنان افغانستان برای حمایت از روند مصالحه با شورشیان تلاش‌های تازه را آغاز کرده‌اند، اما تاکید دارند که مصالحه باشورشیان به هر قیمتی نباید تمام شود.

آغاز این برنامه از سوی یک مرکز تحقیقاتی موسوم به "زنان، صلح و امنیت" روز سه شنبه، ۱۴ قوس/آذر در یک نشست سه روزه در کابل اعلام شد.

وژمه فروغ، رئیس این مرکز می‌گوید که تامین صلح تنها از طریق تلاش‌های سیاسی امکان پذیر نیست، بلکه این امر به تلاش‌های اجتماعی و مدنی هم نیاز دارد.

خانم فروغ گفت: "ما می‌خواهیم نگرش جدیدی را در روند صلح وارد کنیم. روند صلح را نمی‌تواند بسیار کوچک کنیم برای این که یک گروه مخالف مسلح می‌تواند جزو روند شود یا خیر."

او افزود: "ما می‌خواهیم دلایل جنگ را از بین ببریم، برای این نه تنها امروز طالبان بلکه در آینده هم دلیلی نباشد که فرزندان افغانستان تفنگ بگیرد و جنگ کند."

این در حالی است که گروه طالبان، گروه اصلی شورشی در افغانستان تا حال در هیچ موردی با زنان گفت‌وگو نکرده و در زمان حاکمیت خود در دهه هفتاد شرایط سختی را بر زنان وضع کرده بود.

زنان در آن زمان (۸۰-۱۳۷۵) نه تنها حق کار در بیرون از خانه را نداشتند، بلکه دختران از حق تحصیل هم محروم بودند. طالبان دستور داده بودند که هیچ زنی نباید بدون محرم شرعی خود از خانه بیرون شود.

از زمانی که دولت حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان برنامه مصالحه با این گروه را اعلام کرده، همواره این سوال مطرح شده که مساله زنان در گفت‌گو با طالبان چه جایگاهی دارد.

شینکی کروخیل، فعال حقوق زنان، در نشست مرکز تحقیقاتی "زنان، صلح و امنیت" گفت که زنان حاضر نیستند "صلح به هر قیمت" را بپذیرند.

خانم کروخیل گفت: "در افغانستان بدون شک زنان خواستار صلح هستند، اما صلح به هر قیمت نه. زنان دیگر حاضر نیستند که در مذاکرات صلح باز هم قربانی شوند."

زنان قربانی اصلی جنگهای سه دهه گذشته در افغانستان بوده‌اند. آنها در این مدت فرصت‌های بی‌بازگشتی را از دست داده‌اند و حالا تلاش دارند که آن را جبران کنند.

جامعه جهانی و دولت افغانستان بعد از یک دهه نبرد با طالبان، به دنبال کشاندن این گروه به پشت میز مذاکره‌اند.

این تلاش‌ها در آستانه خروج تدریجی نیروهای بین‌المللی از افغانستان که در سال ۲۰۱۴ به پایان می‌رسد، شدت یافته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.