روزنامه های کابل: سه شنبه، ۱۴ قوس

به روز شده:  11:28 گرينويچ - سه شنبه 04 دسامبر 2012 - 14 آذر 1391

استیضاح اسماعیل خان وزیر انرژی و آب افغانستان از سوی مجلس نمایندگان، از موضوع‌های اصلی مورد بحث روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

اسماعیل در پی امضای ۶۷ عضو مجلس در پای طرح استیضاحش، روز دوشنبه، ۱۳ قوس/آذر به مجلس فراخوانده شد و به سوال‌های نمایندگان پاسخ داد. در این طرح توزیع سلاح در حوزه جنوب غرب و ناتوانی وزارت انرژی و آب در مصرف بودجه توسعه‌ای خود عنوان شده بود که اسماعیل آنها را رد کرد و در نهایت قناعت مجلس را هم به دست آورد.

روزنامه ویسا نوشته که "اسماعیل خان باید شکار غرور کاذب نشود"، هر چند خوب شد که "امیر سابق حوزه جنوب غرب" در پی استیضاح مجلس، رای تایید نمایندگان را به دست آورد. با این حال، به نظر روزنامه، تایید یا رد مجلس نمایندگان "به هیچ صورتی" به معنای تایید یا رد مردم نیست.

ویسا افزوده که اصلا سلب صلاحیت شدن یا مورد تایید مجلس قرار گرفتن چندان خبر بزرگی نیست، اما حالا که وزیر انرژی از استیضاح مجلس گذشته، فرصت دیگری را به دست آورده تا شایستگی خود را ثابت کند و ضعف‌ها و مشکلاتی که در کار وزارت تحت امرش وجود دارد را رفع کند.

سرمقاله‌نویس ویسا همچنین نوشته که اسماعیل خان در مقام وزارت انرژی و آب باید عملا ثابت کند که "تعصب زبانی" ندارد و همه کشور در نظرش به عنوان یک خانه مشترک ارزش دارد و از صلاحیت خود در این مقام برای "شعله‌ورتر کردن آتش" استفاده نمی‌کند.

روزنامه وحدت عکسی اسماعیل خان را با زمینه سیاه در صفحه اول خود چاپ کرده و در گزارش اصلی خود نوشته که مجلس نمایندگان در حالی وزیر انرژی و آب را در مقامش ابقا کرد که حتی کابل هم برق نداشت. روزنامه در ادامه گزارش خود اظهارات او را در باره موفقیتش در افزایش نیروی برق در کشور آورده است.

۸صبح با اشاره به بالا رفتن بهای گاز مایع در افغانستان، در تیتر اول خود با لحن طنزآمیزی نوشته که "حکومت ذخایر کافی گاز دارد، اما قیمت‌ها بلند است". روزنامه در ادامه گزارش اظهارات متناقض مقام‌های وزارت تجارت و صنایع را در این مورد نقل کرده است.

به گزارش ۸صبح، وحیدالله غازی‌خیل سخنگوی این وزارت گفته که بالا رفتن بهای گاز با بالا رفتن قیمت گاز در بازارهای جهانی مرتبط است، اما مزمل شینواری معاون این وزارت گفته که بهای گاز در بازارهای جهانی بالا نرفته، دولت هم چهل مغازه گاز در کابل وجود دارد و "چون ما به حد کافی گاز داریم، مشکل کمبود گاز نداریم".

این در حالی است که در دو هفته اخیر بهای گاز در کابل از کیلویی ۵۵ افغانی به ۷۵ افغانی افزایش یافته و ساکنان کابل و رسانه‌های این شهر از این افزایش در قیمت گاز در آستانه زمستان اظهار نگرانی کرده‌اند.

به نوشته ۸صبح، معاون وزارت تجارت گفته که مشکل این است که گازفروشان در کابل "گرانفروشی" می‌کنند و دولت با کسانی که مرتکب کار "غیرعادلانه" شده باشند "سختگیری" می‌کند. نویسنده روزنامه اما افزوده که نهادهای مسئول توانایی کنترل بهای مواد سوخت را ندارند.

روزنامه دولتی انیس در تیتر اول خود نوشته که "شورای وزیران طرح قانون انتخابات را تایید کرد". به نوشته این روزنامه، این طرح در دو جلسه قبلی این شورا هم بررسی شده و در جلسه روز دوشنبه کابینه "با اکثریت آرا" مورد تایید قرار گرفت.

انیس افزوده که مواردی که در طرح قانون انتخابات بازنگری شده شامل مسایلی مانند نظام انتخاباتی، ترکیب کمیسیون شکایات انتخاباتی، تعلیق یا تعویق انتخابات و رسیدگی به شکایات انتخاباتی می‌شود. روزنامه اما توضیحی در این مورد ارائه نکرده است.

پیش از این مجلس نمایندگان از حضور دو عضو متخصص بین‌المللی به معرفی سازمان ملل در کمیسیون شکایات انتخاباتی حمایت و آن را در قانون تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون مستقل انتخابات تصویب کرده است، اما حامد کرزی رئیس جمهوری حضور افراد خارجی در ین کمیسیون را ناقض حاکمیت ملی دانسته و گفته که آن را رد می‌کند.

سرنوشت در سرمقاله خود با عنوان "منطق آیساف برای کار غیرقانونی" اظهارات اخیر سخنگوی نیروهای کمک به امنیت در افغانستان ـ آیساف ـ انتقاد کرده است. روزنامه نوشته که مطابق قانون اساسی افغانستان، هیچ فرد خارجی حق داشتن زندان در داخل کشور را ندارد.

روز دوشنبه، ۱۳ قوس/آذر گونتر کاتز سخنگوی نظامی آیساف گفت که نیروهای آیساف شورشیانی را که در میدان‌های نبرد در افغانستان دستگیر می‌شوند، بازداشت می‌کنند و به این کار ادامه می‌دهند. او در واکنش به اظهارات رئیس جمهوری مبنی بر غیرقانونی بودن بازداشتگاه‌های تحت کنترل نیروهای بین‌المللی این سخن را بیان کرد.

سرنوشت در ادامه سرمقاله خود با انتقاد تند از نیروهای بین‌المللی نوشته که قانون اساسی و حاکمیت ملی افغانستان برای این نیروها ارزشی ندارد و تصور می‌کنند که می‌توانند افغانها را هر وقتی که خواستند آزاد می‌گذارند و هر گاه نخواستند، بازداشت می‌کنند.

روزنامه ماندگار از قول عطاءالله لودین معاون رئیس شورای عالی صلح افغانستان نوشته که از زندگی و مرگ ملا عبدالغنی معروف به ملا برادر فرد شماره دوم گروه طالبان در پاکستان اطلاعی ندارد. ملا برادر در سال ۲۰۱۰ میلادی در پاکستان بازداشت شد. او معاون ملا عمر رهبر این گروه است.

به نوشته ماندگار، پاکستان به این دلیل ملا برادر را زندانی کرده که او در مورد مصالحه با دولت افغانستان وارد گفتگو شد و پاکستان به ارزش ملا برادر در این مورد پی برده که او را از بند آزاد نمی‌کند. این روزنامه از قول وحید مژده کارمند وزارت خارجه در زمان حاکمیت طالبان در افغانستان نوشته که ملا برادر هنوز هم در میان طالبان نفوذ زیادی دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.