وزیر داخله افغانستان: پلیس ما ملی نیست

به روز شده:  12:32 گرينويچ - سه شنبه 04 دسامبر 2012 - 14 آذر 1391

مجتبی پتنگ: "پلیس خواسته و نخواسته از جرم طرفداری می‎کند"

مجتبی پتنگ وزیر داخله/کشور افغانستان از پلیس این کشور انتقاد کرده و گفته که پلیس تحت امر او ملی نیست بلکه "سیاسی و گروهی" است.

آقای پتنگ که روز سه شنبه، ۱۴ قوس/آذر به سوالات یک کمیته مجلس سنا پاسخ می‌داد، گفت که پلیس در وضعیت کنونی خود نمی‌تواند مسئولیت خود را به درستی ادا کند.

اعضای مجلس سنا می‌گویند که فساد اداری در نهادهای پلیس باعث شده که ناامنی در کشور افزایش یابد. وزیر داخله این انتقادها را پذیرفت، اما تاکید کرد که وابستگی سیاسی، محلی و گروهی پلیس عامل خرابی وضعیت امنیتی است.

آقای پتنگ افزود: "پلیس ما در این مدت پلیس سیاسی و گروهی بوده است. پلیس ما ملی نیست. کسی که مشکل ایجاد می‌کند، پلیس منطقه است. در هر ولایتی جرم می‎شود، و پلیس از همان منطقه باشد، پلیس خواسته و نخواسته از جرم طرفداری می‎کند."

به گفته او، ماموران پلیسی که در محل سکونت خود ماموریت اجرا می‌‎کنند، با ساکنان این محل خویشاوندی دارند و به همین دلیل، از هر کسی که مرتکب جرمی شود، حمایت می‌کنند.

این در حالی است که بخشی از پلیس افغانستان مشخصاً به عنوان "پلیس محلی" مشغول به کار است. اعضای این پلیس در محلات سکونت خود استخدام شده‌اند.

مجتبی پتنگ به اعضای مجلس سنا گفت که او کارهایی را برای تغییر ساختار محلی و سیاسی پلیس آغاز کرده و در نظر دارد که دیگر ماموران و افسران پلیس را در محل سکونت آنها استخدام نکند.

پیش از این چندان سابقه نداشته که شخص وزیر داخله از پلیس به این صورت انتقاد کند

وزیر داخله افزوده که برنامه‎هایی را برای مبارزه با فساد و تلاش‌هایی را برای حرفه‌ای‎سازی پلیس هم روی دست گرفته است، اما تاکید کرد که این کارها نیاز به زمان کافی دارد.

مجتبی پتنگ که سه ماه پیش کلیک به پست وزارت دخله رسید، قول داد که تغییراتی را در نهادهای پلیس وارد کند، اما هنوز مشخص نیست که این تغییرات شامل چه مواردی است.

حالا که او خود به عنوان فرد اول در ساختار امنیتی پلیس، از پلیس انتقاد می‌کند، به نظر می‌رسد که برنامه‌های او برای تغییر پلیس دامنه‌های گسترده‌ای داشته باشد.

هر چند پیش از این هم انتقادهای زیادی علیه پلیس در محافل سیاسی و رسانه‌ای مطرح شده، اما پیش از این چندان سابقه نداشته که شخص وزیر داخله از تشکیلات، وابستگی‌های سیاسی، گروهی و محلی پلیس به این صراحت انتقاد ‎کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.