شبکه زنان افغان دولت را به 'خاموشی' در برابر قتل انیسه متهم کرد

به روز شده:  09:54 گرينويچ - چهارشنبه 05 دسامبر 2012 - 15 آذر 1391

شبکه زنان افغان: "وقتی هفت گلوله به بدن انیسه اصابت کرد و جان باخت، آب از آب تکان نخورد"

شبکه زنان افغان در پی قتل انیسه دانش‌آموزی که در جریان اجرای برنامه واکسیناسیون فلج کودکان گلوله باران شد، دولت را متهم به "خاموشی" در برابر قتل او کرده است.

انیسه، دانش آموز کلاس دهم بود که در اجرای برنامه واکسیناسیون فلج کودکان در ولایت کاپیسا در شمال کابل به صورت داوطلبانه کار می‎کرد. او اخیرا از سوی افراد "ناشناس" هدف شلیک گلوله قرار گرفت و در بیمارستان کاپیسا جان باخت.

مسئولان شبکه زنان افغان روز چهارشنبه، ۱۵ قوس/آذر در یک کنفرانس مطبوعاتی گفتند که دولت افغانستان در برابر قتل انیسه واکنش مناسب نشان نداده است.

در اعلامیه رسمی این شبکه آمده که انیسه "به جرم واکسن کردن کودکان به دست دژخیمان تروریسم به شهادت رسید".

در این اعلامیه از نهادهای دولتی با لحن تندی انتقاد شده که در برابر پرسش‎هایی که در خصوص قتل و درمان انیسه وجود دارد، "سکوت محض و غیرمسئولانه" در پیش گرفته‌اند.

اعلامیه افزوده: "وقتی ملاله یوسفزی در ایالت خیبر پشتونخواه پاکستان مورد حمله قرار گرفت، وزارت معارف (آموزش و پرورش) با بیرون کردن شاگردان مکاتب دخترانه در جاده‌های افغانستان با وی ابراز همدردی کرد و رئیس جمهوری وی را قهرمان خواند، اما وقتی هفت گلوله به بدن انیسه اصابت کرد و جان باخت، آب از آب تکان نخورد."

لیمه انوری، از مسئولان شبکه زنان افغان به بی‌بی‎سی گفت وقتی که انیسه زخمی بوده، در بیمارستان کاپیسا از او به صورت درست مواظبت نشده و "همین مساله" باعث شده که او جان دهد.

لیمه انوری گفت که شبکه زنان افغان درخواست کرده که دولت کمیسیونی را برای بررسی چگونگی قتل انیسه تشکیل دهد و از خانواده او حمایت کند. او تاکید کرد که عاملان قتل این دانش‌آموز باید به "اشد مجازات" محکوم شوند.

فاروق وردک وزیر آموزش و پرورش گفته که تحقیقات در مورد قتل انیسه ادامه دارد

در همین حال فاروق وردک وزیر معارف/آموزش و پرورش افغانستان که در همایش "همکاری جهانی برای آموزش" در کابل شرکت کرده بود، با سوال‌های خبرنگاران در مورد قتل انیسه مواجه شد.

آقای وردک گفت: "کشته شدن طفل معصوم ما در ولایت کاپیسا را من تایید می‌کنم، اما عاملان آن را نمی‌دانم. ادارات مربوط امنیتی، دفاعی و استخباراتی ما دارند موضوع را دنبال می‌کنند."

او تاکید کرد که شناسایی عاملان خشونت‌هایی مانند قتل انیسه خیلی هم ساده نیست و افزود که در حال حاضر در مورد هر حادثه‌ای که در افغانستان روی می‌دهد، صدای ذبیح‎الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان بلند است، "اما نمی‌شناسیم که ذبیح‎الله مجاهد کیست؟"

وزیر آموزش و پرورش افغانستان افزود که او در هیچ موردی نبوده که حادثه‎ای مرتبط با نهادهای آموزشی روی داده باشد و او با آنها همدردی نکرده باشد ــ هر چند او از مورد مشخصی نام نبرد.

اخیرا سازمان‎های حقوق بشری و مدافع حقوق زنان در افغانستان از افزایش موارد خشونت علیه زنان در این کشور خبر داده و وزارت امور زنان گفته که موارد خشونت‌های شدید علیه زنان در سال جاری افزایش یافته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.