روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۱۵ قوس

به روز شده:  09:12 گرينويچ - چهارشنبه 05 دسامبر 2012 - 15 آذر 1391

بازنگری قانون انتخابات از سوی شورای وزیران و اظهارات اخیر مجتبی پتنگ وزیر داخله/کشور افغانستان، از موضوع‌های اصلی مورد بحث روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

برخی از روزنامه‌ها تیترهای اصلی خود را به بازنگری قانون انتخابات اختصاص داده و نوشته‌اند که شورای وزیران در نسخه بازنگری شده این قانون کمیسیون شکایات انتخابات را حذف کرده و مسئولیت آن را به یک دادگاه ویژه واگذار کرده است. این قانون آماده ارسال به پارلمان برای تصویب شده است.

ماندگار نوشته که حذف کمیسیون شکایات انتخاباتی "اشتباه بزرگ" و واگذاری مسئولیت آن به دادگاه ویژه "غیرقانونی" است. روزنامه از قول عارف رحمانی عضو مجلس نمایندگان نوشته که پارلمان به تغییرات مورد نظر حکومت واکنش نشان خواهد داد و اگر حکومت بخواهد "زورگویی" کند، این کمیسیون بر سر جایش باقی خواهد ماند.

به نوشته ماندگار، این عضو مجلس مسئولیت داوری در خصوص انتخابات مسئولیت دادگاه نیست، بلکه این مسئولیت کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی است و در صورتی که دادگاه این مسئولیت به دوش بگیرد، استقلال کمیسیون مستقل انتخابات زیر سوال خواهد رفت.

روزنامه آرمان ملی در گزارش اصلی خود نوشته که تغییراتی که از سوی کابینه در این قانون در نظر گرفته شده، با مخالفت گروه‌های مخالف سیاسی دولت مواجه شده آن را "توطئه‌ای" از جانب حکومت برای زمینه‌سازی برای "تقلب در انتخابات ریاست جمهوری آینده خوانده‌اند.

به نوشته آرمان ملی، فاضل سانچارگی سخنگوی ائتلاف ملی گفته که حکومت در پی آن است که بر نهادهای انتخاباتی و از جمله کمیسیون انتخابات کنترل داشته باشد. روزنامه افزوده که علی امیری از سخنگویان جبهه ملی گفته که تغییرات مورد نظر حکومت راه را برای به قدرت رسیدن نامزد مورد حمایت تیم حاکم هموار می‌کند.

نویسنده آرمان ملی همچنین نوشته که این گروه‌های مخالف تغییر قانون انتخابات حالا به پارلمان چشم دوخته‌اند تا ببینند که به تعبیر روزنامه، "فرمایش‌های حکومت" را در خصوص این قانون می‌پذیرد یا رد می‌کند. به نوشته این روزنامه، عملی شدن این تغییرات برای اینده افغانستان "خطرناک" خواهد بود.

پیش از این منابع شورای وزیران از تایید طرح تعدیل قانون انتخابات در جلسه شورای وزیران خبر داده و گفته‌اند که این تعدیل شامل بازنگری ترکیب کمیسیون شکایات انتخاباتی هم می‌شود، اما توضیح بیشتری در این مورد ارائه نکرده بودند. روزنامه انیس دیروز خبر داد که این قانون آماده ارسال به پارلمان شده است.

روزنامه سروش ملت اظهارات دیروز مجتبی پتنگ وزیر داخله/کشور افغانستان مبنی بر ملی نبودن پلیس کشور را "اعتراف جسورانه" دانسته و نوشته که سخنان صریح او در این خصوص امیدواری‌ها به انجام اصلاحات در ساختار پلیس را افزایش داده است.

هادی صادقی در این مطلب نوشته که پیش از این مقام‌های امنیتی "نق زدن" رسانه‌ها در خصوص اصلاح ساختار پلیس جدی نگرفتند ــ هر چند "همگان می‌دانستند که در میان سربازان و مقام‌های پلیس احساس ملی تحت تاثیر وابستگی‌های شدید قومی و سیاسی قرار گرفته و ساختار پلیس محلی اشتباه خطرناک است".

نویسنده سروش ملت تاکید کرده که هر گونه افزایش در شمار نیروهای پلیس و تغییرات در این خصوص باید در چهارچوب پلیس ملی صورت گیرد و حضور افراد "مجهول‌الهویه" در ساختار نهادهایی مانند "پلیس محلی" باعث افزایش ناامنی و بی‌نظمی در جامعه می‌شود.

روزنامه سرنوشت اما نوشته که وزیر داخله وابستگی‌های گروهی پلیس را "میراث وزیران سابق" دانسته است. این روزنامه در سرمقاله خود نوشته که "اعتراف" آقای پتنگ در خصوص ملی نبودن پلیس، گام نخست برای انجام اصلاحات در ساختار پلیس است و تاکید کرده که انجام اصلاحات واقعی نیازمند حمایت همه مردم است.

به باور سرنوشت، پلیس کنونی افغانستان "تمایلات قومی، منطقه‌ای و زبانی" دارد و رفتار آن با مردم هم بر اساس همین تمایلات است و به ویژه در ولایت‌هایی که اقوام مختلف زندگی می‌کنند، این نوع مشکلات بیشتر است. به نوشته این روزنامه، پلیس در برخورد با مسایل جنایی هم گرایش‌های قومی، زبانی و گروهی را در نظر می‌گیرد.

سرمقاله‌نویس سرنوشت افزوده که ملی‌سازی پلیس محلی افغانستان و تشکیل پلیس غیرنظامی در کشور کار بزرگی شمرده می‌شود که برای بهبود امنیت در آینده کمک می‌کند. روزنامه هشدار داده که اگر ساختار پلیس محلی منحل نشود، چنین ساختارها در تشکیلات پلیس باعث مشکلات بیشتری خواهد شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.