افغانستان سخن می‌گوید: امنیت

به روز شده:  18:16 گرينويچ - پنج شنبه 06 دسامبر 2012 - 16 آذر 1391

مدیا پلیر

افغانستان سخن می‌گوید: امنیت

بشنویدmp3

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

بی بی سی در همکاری با شماری از رادیوهای سراسری و محلی در افغانستان، از جمله، رادیوی افغانستان، رادیو سلام وطندار، رادیوکلید، رادیو نوا، رادیو مردم در هرات و آژانس خبری پژواک شنونده ها را به یک گفتگوی سراسری در باره امنیت، اقتصاد، مبارزه با فساد و تلاشهای صلح دعوت کرده است.

در نخستین قسمت از این برنامه‌های ویژه، روز دوشنبه ۱۳ قوس/آذر به سراغ شنوندگان رفتیم تا از نگرانی‌هاشان در مورد امنیت بگویند.

حدس و گمان شنوندگان بیشتر روی توانایی ارتش و پلیس افغانستان و مبارزه با شورشیان متمرکز بود و اینکه آیا آنها می‌توانند امنیت افغانستان را تامین کنند.

بسیاری ها باور داشتند که افغانستان به گذشته بر نخواهد گشت ولی باید فضای اعتماد بیشتر به وجود آمده، ارتش تجهیز مناسب شود،سربازان تشویق شوند و مکافات باید عادلانه انجام شود.

بسیاری از شنوندگان می‌گفتند که اگر آموزش سربازان و مواظبت از خانواده های آنها جدی شود و دولت برنامه‌های بلند مدتی را در جهت تغییر ساختار کنونی نیروهای امنیتی پیاده کند، شانس بیشتری برای حفظ وضعیت کنونی پس از ۲۰۱۴ وجود دارد.

افغانستان در نظر دارد به حمایت جامعه بین المللی نزدیک به دوصد هزار سرباز ارتش و بیش از یکصد و پنجاهزار پلیس ملی را برای قبول مسئولیت های کامل امنیتی پس از ٢٠١٤ آماده کند. در کنار آن کار برای تقویت قوای هوایی هشت هزار نفری با بیش از یکصد هواپیما ادامه دارد.

تعدادی از شنوندگان از سراسر کشور در این برنامه شانس صحبت داشتند. حمیده گلستانی یکی از شنونده گان گفت تجهیز نیرو های امنیتی افغان کامل نیست و در مواردی نیز تجهیز سربازان از نظم لازم برخوردار نیست. او گفت در مواردی به سربازان لباس‌ و بوت با اندازه‌های نادرست تهیه شده است.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.