اقتصاد

به روز شده:  18:13 گرينويچ - پنج شنبه 06 دسامبر 2012 - 16 آذر 1391

مدیا پلیر

اقتصاد

بشنویدmp3

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

بی بی سی در همکاری با شماری از رادیوهای سراسری و محلی در افغانستان، از جمله، رادیوی افغانستان، رادیو سلام وطندار، رادیوکلید، رادیو نوا، رادیو مردم در هرات و آژانس خبری پژواک شنونده ها را به یک گفتگوی سراسری در باره امنیت، اقتصاد، مبارزه با فساد و تلاشهای صلح دعوت کرده است.

در سومین قسمت از این برنامه‌های ویژه موضوع اقتصاد و ارزیابی از وضعیت اقتصادی افغانستان به بحث گذاشته شده است. شنوندگان و خبرنگاران از رسانه های همکار با نظریات و پرسشهای مهمی در برنامه سهم گرفتند.

برای بسیاری ها این سوال مطرح بود که چرا در اقتصاد افغانستان کارهای اساسی صورت نگرفته. پروژه‌های دراز مدت و کلیدی که شغل زا باشد روی دست گرفته نشده و بیشتر کارخانه‌های موجود کشور فعالیت ندارند.

برخی‌ها به مساله تجارت آزاد و زیانهای که اقتصاد ملی افغانستان از این ناحیه دیده اشاره داشتند. خصوصی سازی کارخانه‌ها از جمله کارخانه سمنت پلخمری به عنوان مثال از خصوصی‌سازی ذکر شد که به اقتصاد افغانستان زیان وارد کرده است.

شنونده از قندهار توجه به انرژی و استفاده از منابع آبی رودخانه‌های افغانستان را مطرح کرد. او بدین باور بود که افغانستان نباید آب‌هایش را به همسایه‌ها رایگان بدهد و بلکه باید آنرا به فروش رساند. البته در این زمینه توضیح داده شد که براساس قوانین بین‌المللی همسایه‌های کشورها نیز در منابع آبی یکدیگر سهم دارند.

برخی از شنوندگان ایراد داشتند که چرا به صادرات میوه و قالین توجه کمی صورت می گیرد و در عوض افغانستان به بازاری برای فروش میوه و فرش خارجی مبدل شده است.

مساله مهم دیگر حمل و نقل و جاده سازی در افغانستان بود. شنونده‌ای از بامیان مطرح کرد که دولت در جاده سازی کم توجه بوده و در مواردی کیفیت جاده‌های ساخته شده بسیار پایین بوده است. به گفته او این مساله موجب شده تا جاده ها در افغانستان پس از اعمار به سرعت تخریب شوند.

موضوع بانکداری و حیف و میل پول در کابل بانک نیز در این بحث‌ها مطرح شد. یکی از شنوندگانپرسید مسئولان برای احیای اعتماد مردم به بانک و بانکداری چه کاری انجام خواهند داد؟

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.