افغانستان سخن ‌می‌گوید: تلاشهای صلح

به روز شده:  18:41 گرينويچ - پنج شنبه 06 دسامبر 2012 - 16 آذر 1391

مدیا پلیر

افغانستان سخن ‌می‌گوید: تلاشهای صلح

بشنویدmp3

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

پایان جنگ و تامین صلح از آرزوهای اساسی مردم جنگ زده افغانستان است.

طی سال های اخیر دولت افغانستان و همکاران بین المللی آن همواره تلاش داشته اند تا با آوردن شورشیان پای میز مذاکره و ادغام شان در جامعه به خشونت ها پایان ببخشند.

ولی این تلاشها به دلایل مختلف دستاورد مهمی نداشته و نسبت به ادامه و موثریت آن پس از خروج نیروهای بین المللی در سال ۲۰۱۴ شک و تردید های جدی وجود دارد.

ازهمین رو، در قسمت چهارم رشته برنامه‌های اختصاصی "افغانستان سخن می گوید" ازشنوندگان خواستیم که بیم و امیدهای شان در باره روند صلح و تلاشهای که تاحالا در این زمینه صورت گرفته را با ما شریک کنند.

از آنها خواستیم تا به ما بگویند که چه پرسش های اساسی در خصوص این تلاش ها در ذهن دارند که می‌خواهند مقامات افغان و بین المللی به آنها پاسخ بگویند؟

بی بی سی در همکاری با شماری از رادیوهای سراسری و محلی در افغانستان، از جمله، رادیوی افغانستان، رادیو سلام وطندار، رادیوکلید، رادیو نوا، رادیو مردم در هرات و آژانس خبری پژواک شنونده ها را به یک گفتگوی سراسری در باره امنیت، اقتصاد، مبارزه با فساد و تلاشهای صلح دعوت کرده است.

در سه برنامه پیشین از این رشته برنامه های اختصاصی، شنوندگان پرسش ها و دیدگاه های اصلی شان را در مورد امنیت، مبارزه با فساد و اقتصادی، مطرح کرده بوند.

در برنامه شام پنجشنبه که همزمان از بیش از یکصد رادیو درسراسر افغانستان پخش می شد، بسیاری از شنوندگان بی بی سی و رادیوهای همکار در برنامه "افغانستان سخن می‌گوید" از ولایت‌های مختلف افغانستان و کشورهای غربی، ازجمله آمریکا و آلمان از راه تلفن شرکت کردند.

در بخش های از برنامه نظرات مخاطلبان بی بی سی در صفحه فیس بوک و سایت فارسی بی بی سی نیز منعکس شد.

برخی از شنوندگان به این نظر بودند که تلاشهای صلح منظم نبوده و از حمایت کشورهای همسایه، به خصوص پاکستان، برخوردار نیست.

آنها خاطر نشان کردند که گروه طالبان نیز منتظر خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان است و تمایلی به مذاکر نشان نمی دهد.

و شماری از پرسشهای که شنوندگان می‌خواستند مقامات افغان و بین المللی به آن پاسخ گویند، اینها بودند:

چه ضمانتی وجود دارد که تلاش های صلح به نتیجه برسد و مخالفان مسلح دولت از جمله طالبان، به روند صلح پیوسته و مصالحه با آنها به واقعیت مبدل شود؟

آیا کسانی که با اعضای شورای عالی صلح افغانستان مشکل دارند، ممکن است طرح ساخته دست آنها را بپذیرند؟

آیا تلاش های صلح، به گونه‌ای که حالا جریان دارد، موجب روی کار آمدن رژیم محافظه کاری نظیر طالبان درافغانستان پس از خارجی ها نخواهد شد؟

این پرسشها را در کنار سوال های قبلی شنوندگان در باره امنیت، اقتصاد و مبارزه با فساد، شام جمعه در یک برنامه اختصاصی دو ساعته با مقامات های افغان، جامعه جهانی و فعالان جامعه مدنی مطرح می کنیم.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.