کرزی هیاتی را مامور تحقیق در مورد قتل انیسه کرد

به روز شده:  13:33 گرينويچ - پنج شنبه 06 دسامبر 2012 - 16 آذر 1391

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، هیاتی را برای تحقیق در مورد چگونگی حادثه قتل انیسه، یک خانم افغان، تعیین کرده است.

براساس یک اعلامیه دفتر ریاست جمهوری افغانستان یک هیات پنج نفر به ریاست عبدالهادی صافی، مشاور رئیس جمهوری افغانستان مامور شده اند تا قضیه قتل خانم انیسه را "به صورت همه جانبه بررسی کرده، عوامل آن را تشخیص و در مدت چهار روز به ریاست جمهوری افغانستان، گزارش دهد".

محراب‌الدین صافی والی کاپیسا در گفتگوی با بی بی سی گفت که انیسه، روز شنبه گذشته اول دسامبر در نتیجه شلیک یک گلوله تفنگچه زخمی شد و سپس در بیمارستان جان داد.

به گفته والی کاپیسا انیسه ۳۵ سال داشت و در اجرای برنامه واکسیناسیون فلج کودکان در ولایت کاپیسا به صورت داوطلبانه کار می‎کرد.

قبلا انیسه یک دانش‌آموز کلاس دهم معرفی شده بود و فاروق وردک وزیر آموزش و پرورش افغانستان هم از او به عنوان "کودک معصوم" یاد کرده بود.

اکنون والی کاپیسا او را یک خانم ۳۵ معرفی می‌کند و این نشان می‌دهد که هنوز مقامات دولت افغانستان اطلاعی دقیق در مورد او ندارند و اظهاراتشان در مورد انیسه و مرگ او ضدو نقیض است.

آقای صافی گفت تحقیقات آنها تا کنون نشان می‌دهد که این حادثه در نتیجه تشنج میان دو موتورسایکل سوار رخ داده و پس از شلیک این دو نفر به یک دیگر، خانم انیسه به صورت "تصادفی" هدف قرار گرفت.

او گفت خانم انیسه در نزدیکی خانه‌اش و در حالیکه مشغول کار داوطلبانه در برنامه واکسیناسیون فلج کودکان بود، هدف تیراندازی قرار گرفت.

والی کاپیسا گفت که قتل انیسه هدفمندانه نبوده و احتمال دست داشتن طالبان در این حادثه را رد کرد.

شبکه زنان افغان از "خاموشی" دولت در مورد قتل انیسه انتقاد کرد

دیروز چهارشنبه (۵ دسامبر)، شبکه زنان افغان دولت افغانستان را متهم به "خاموشی" در برابر قتل انیسه کرد.

در اعلامیه رسمی این شبکه آمده که انیسه "به جرم واکسن کردن کودکان به دست دژخیمان تروریسم به شهادت رسید".

این خبر انعکاس گسترده در میان کاربران افغان در فیس بوک داشت.

تعدادی از آنها این حادثه را با حادثه سوقصد به ملاله یوسفزی، دانش آموز نوجوانی پاکستانی مقایسه کردند و از "سکوت" دولت افغانستان در این مورد انتقاد کردند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.