تقدیر از موفقیت برنامه واکسیناسیون در افغانستان

به روز شده:  17:10 گرينويچ - جمعه 07 دسامبر 2012 - 17 آذر 1391

افغانستان امسال عضویت این اتحادیه را بدست آورد

جایزه جهانی "گاوی" از سوی اتحادیه جهانی برنامه واکسیناسیون کودکان به افغانستان اختصاص یافته است.

اتحادیه جهانی واکسیناسیون از سال ۲۰۰۰ میلادی شروع به کار کرد و فعالیت های این اتحادیه، یک سال پس از تاسیس در افغانستان هم آغاز شد. افغانستان امسال عضویت هیات مدیره این نهاد را به مدست سه سال به‌دست آورد.

افغانستان به خاطر دستاوردهایش در راستای هماهنگی با جامعه مدنی در عرضه خدمات بهداشتی و درمانی و اجرای سراسری برنامه واکسیناسیون کودکان، این جایزه مجموعه جهانی را به دست آورده است.

بر اساس ارقام ارایه شده از سوی نهاد‌های بین المللی، حدود ده سال پیش درافغانستان از چهار نوزاد یک نفر آن قبل از رسیدن به سن پنچ سالگی، در اثر بیماری های قابل پیشگیری می مرد، اما اکنون این نسبت، به یک به ده کاهش یافته است.

مقام های وزارت صحت/بهداشت افغانستان کاهش قابل ملاحظه در مرگ و میر کودکان را یک دستاورد بزرگ می دانند، و اجرای برنامه واکسیناسیون را عامل اصلی این کاهش می دانند.

در سال ۲۰۰۰ تنها در یک چهارم خاک افغانستان، مراکزی برای اجرای واکسیناسیون وجود داشت، اما حالا این رقم نزدیک به ۸۰ درصد رسیده است.

اجرای برنامه واکسیناسیون در کاهش مرگ‌و‌ میر کودکان و مادران نقش اساسی داشته است.

دومین جلسه هیات مدیره اتحادیه گابی، با حضور نمایندگانی از پنجاه کشور جهان از جمله افغانستان، امسال در کشور آفریقایی تانزانیا برگزار شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.