اعتراض عده‌ای از فعالان مدنی بامیان علیه فساد

به روز شده:  16:22 گرينويچ - شنبه 08 دسامبر 2012 - 18 آذر 1391

مردم بامیان بارها اعتراض های طنز آمیز براه انداخته اند

عده‌ای از فعالان جامعه مدنی ولایت بامیان در افغانستان روز شنبه ۱۸ قوس/آذر دریک اقدام نمادین و طنزآمیز، کاپ (جام) مقام اول فساد اداری درجهان را به تمثال حامدکرزی رئیس جمهوری افغانستان اهدا کردند.

این اقدام درپی آن انجام می‌شود که هفته گذشته سازمان بین المللی شفافیت جهانی دولت افغانستان را به عنوان یکی از فاسد ترین دولت ها در جهان اعلام کرد.

داوود وصل، یکی ازفعالین مدنی بامیان واز سازماندهندگان این برنامه گفت: "شما شاهد این واقعیت تلخ هستید که در۲۰۰ متری من، مردمی هستند که درقرن ۲۱ درمغاره هایی زندگی می کنند که ۲۰۰۰ سال قبل ساخته شده اند و وزیران کابینه سفرهای میلیون دلاری می‌کنند و خرج یک شب شان برابر با اعمار سرپناه برای مغاره نشینان می شود".

آقای وصل افزود "اسماعیل خان وزیر انرژی و آب در جلسه استیضاحش درهفته گذشته درمجلس نمایندگان گفته بود که ما سه پروژه برق دربامیان اعمار کردیم. ما هیچ اثری ازاین پروژه ها در بامیان نمی بینیم. آیا این فساد نیست؟".

همچنین فعالین مدنی ومردم بامیان یک عدد الیکین/هریکین را به عنوان نماد اعتراض بامیانی ها، به تمثال رئیس جمهور کرزی دادند.

الیکین /هریکین اولین بار در اعتراض به کم کاری‌های وزارت انرژی و آب و عدم دسترسی بامیانی‌ها به برق درسال ۱۳۸۹ استفاده شد.

بامیان ازجمله فقیرترین ولایات افغانستان است که مردم آن همواره به کم توجهی دولت مرکزی به بازسازی دراین ولایت اعتراض کرده اند.

قبلا نیز درسال ۲۰۰۹، مردم و فعالین مدنی بامیان دریک اقدام نمادین، خیابان‌های بازار بامیان را کاه‌گل کرده بودند و در اقدامی دیگر، به یک مرکب مدال خدمت داده بودند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.