مرحله چهارم انتقال مسئولیت‌های امنیتی در افغانستان به زودی آغاز می‌شود

به روز شده:  16:25 گرينويچ - شنبه 08 دسامبر 2012 - 18 آذر 1391

روند انتقال مسئولیت‌های امنیتی دارای پنج مرحله است

ناتو اعلام کرده است اواخر ماه جاری میلادی مرحله چهارم روند انتقال مسئولیت های امنیتی از نیروهای خارجی به نیرو های امنیتی افغان آغاز خواهد شد.

ناتو اعلام کرده که مراحل اول، دوم و سوم روند انتقال را پر دستاورد بوده و ابراز امیدواری کرده که مرحله چهار نیز با موفقیت انجام شود.

اشرف غنی احمدزی، رئیس کمیسیون روند انتقال مسئولیت‌های امنیتی در گردهمایی مقامات ناتو و افغان در کابل گفت: "در مورد مرحله چهار انتقال بحث می‌شود و نتایج بیرون آمده از این بحث‌ها به رئیس جمهور کرزی تقدیم می‌شود. فیصله نهایی از سوی رئیس جمهوری اتخاذ و سپس با ناتو شریک خواهد شد."

به گفته مقام‌ها زمان دقیق و اینکه مرحله چهارم روند انتقال در کدام مناطق به اجرا گذاشته می‌شود از سوی رئیس جمهور کرزی اعلام خواهد شد.

ژنرال جان آلن، فرمانده عمومی نیروهای خارجی در افغانستان نیز در این نشست مراحل اول،دوم و سوم روند انتقال را موفق خواند و از نیروهای افغان ستایش کرد که در حال حاضر ۷۸ درصد خاک افغانستان را تحت اداره خود دارند.

او گفت: "ما با تطبیق مرحله چهارم انتقال، شاهد موفقیت های بیشتری خواهیم بود."

بر اساس جدول زمانی از پیش تعیین شده روند انتقال مسئولیت های امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای افغان در برگیرنده پنج مرحله است که با پایان یافتن مراحل اول، دوم و سوم، ناتو و دولت افغانستان برای آغاز مرحله چهار آن آمادگی می‌گیرند.

انتظار می‌رود تا پایان سال ۲۰۱۳ مرحله پنجم این روند نیز اجرا و مسئولیت تامین امنیت تمام نقاط افغانستان به نیروهای افغان تعلق بگیرد.

مرحله سوم انتقال مسئولیت های امنیتی در ماه می/مه گذشته آغاز شد و این برنامه شامل انتقال مسئولیت امنیتی ۱۱ ولایت و مراکز همه‌ای ۳۴ ولایت افغانستان می‌شود.

در مراحل اولی و دومی، مسئولیت امنیتی حدود ۵۰ درصد خاک افغانستان به نیروهای امنیتی افغانستان واگذار شد و پیش بینی شده بود که با عملی شدن مرحله سوم، مسئولیت تامین امنیت ۷۵ درصد کل خاک افغانستان، به عهده نیروهای افغان سپرده می‌شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.