کرزی: سوءقصد به رئیس عمومی امنیت کار طالبان نیست

به روز شده:  13:40 گرينويچ - شنبه 08 دسامبر 2012 - 18 آذر 1391

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در تازه ترین اظهاراتش در مورد حمله انتحاری به جان رئیس عمومی اداره امنیت ملی این کشور گفت که این حمله در خاک پاکستان برنامه‌ریزی شده است.

هرچند آقای کرزی حکومت پاکستان را به گونه مستقیم متهم نکرد اما گفت افغانستان این موضوع را به گونه دقیق تحت بررسی دارد و جزئیات آن را به زودی اعلام خواهد کرد.

او این اظهارات را دو روز پس از زخمی شدن اسدالله خالد رئیس عمومی اداره امنیت ملی افغانستان، در یک کنفرانس خبری در کابل ابراز کرد.

آقای خالد روز پنجشنبه گذشته (۱۶ قوس) در نتیجه یک حمله انتحاری زخمی شد.

آقای کرزی گفت: "حمله به استاد (ربانی) هم از کویته برنامه‌ریزی شده بود و حمله که حالی بر اسد الله خالد هم شده از پاکستان برنامه‌ریزی شده. پس این یک مسئله بسیار مهم است. ما امیدوار هستیم که حکومت پاکستان در این مورد به ما معلومات درست بدهد تا سو ظن‌های مردم در این مورد رفع شود."

رئیس جمهوری افغانستان گفت باور ندارد که این حمله از سوی طالبان انجام شده باشد.

او گفت: " این حمله ظاهرا به نام طالبان اعلام شد، مثل تمام حملات دیگر که به نام طالبان اعلام می‌شود. ولی حقیقت این است که حمله‌های با این مغلقیت (پیچیدگی) را و پنهان کردن بمب در درون بدن، این کار طالب نیست. یک کار نهایت مسلکی و انجنیری (مهندسی) شده است و این را طالبان نمی‌توانند. پس دست‌های بزرگتری، دست‌های ماهرتری در این حادثه دخیل هستند."

طالبان مسئولیت حمله به آقای خالد را به عهده گرفتند.

اسدالله خالد دو روز پیش در نتیجه یک حمله انتحاری زخمی شد

آقای کرزی در این صحبت‌هایش طالبان را به سه دسته تقسیم کرد. او گفت این سه دسته عبارت اند از "طالبانی که برای سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای همسایه کار می‌کنند، طالبانی که زیر کنترل سازمان‌های اطلاعاتی جهان هستند و طالبانی که رنج دیده هستند و در مقابل دولت ایستاده اند."

آقای کرزی گفت که زخم‌های رئیس امنیت ملی افغانستان در حال بهبود است.

گزارش شده که حمله کننده انتحاری که به عنوان یک پیام‌آور صلح با آقای خالد دیدار می‌کرده، مواد منفجره را در داخل بدن خود جاگذاری کرده بود.

مقامات گفته اند که حادثه حمله به آقای خالد به حادثه حمله انتحاری به برهان الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان در سال گذشته، شباهت داشته است.

آقای ربانی در خانه خود از سوی یک بمبگذار انتحاری کشته شد که گفته شده مواد منفجره را در عمامه خود جا سازی کرده بود.

اسدالله خالد از ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ والی غزنی، از ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ والی قندهار در جنوب افغانستان و در سالهای اخیر وزیر سرحدات، اقوام و قبایل بود.

آقای خالد پس از برکناری رحمت‌الله نبیل از ریاست امنیت ملی، از سوی حامد کرزی به سرپرستی این اداره منصوب و سپس نامزدی‌اش به ریاست این اداره از سوی مجلس نمایندگان افغانستان تائید شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.