افزایش سرمایه‌گذاری خصوصی در مزارشریف

به روز شده:  18:03 گرينويچ - شنبه 08 دسامبر 2012 - 18 آذر 1391

صدای چکش‌ها و ماشین‌های ساختمان سازی، در بیشتر نقاط شهر مزارشریف این روزها به گوش می رسد. صداهایی که ظاهراً اذیت کننده اند اما گمان می رود نتیجه خوبی داشته باشند.

برخی از تاجران افغان در چند ماه اخیر، ده‌ها میلیون دلار را در این شهر سرمایه‌گذاری کرده اند.

این سرمایه گذاری ها - که بیشتر آن در بخش‌های ساختمان سازی و ایجاد فروشگاه‌های بزرگ است - سیمای این شهر را تغییر داده است. با وجود افزایش نگرانی ها از وضعیت افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ میلادی روند سرمایه گذاری همچنان ادامه دارد.

محمد هاشم، رئیس ساختمان شهرداری مزارشریف، می‌گوید:"سرمایه‌گذاری (را) که متشبث خصوصی در یک سال اخیر انجام داده، حتا در ده سال گذشته نظیر نداشته است."

برای این که بدانم در این "ده ها میلیون دلار سرمایه گذاری" چه کسانی سهم داشتند، به سراغ شماری از تاجران رفتم.

از این میان گروه بازرگانی داوودزی/داوودزی گروپ یکی از شرکت‌هایی است که سرمایه‌گذاری های بزرگی در مزار شریف انجام داده است.

فضل ربی داوودزی، از کارمندان این شرکت به بی‌بی‌سی گفت که آنها حدود پانزده میلیون دلار را برای یک مکتب/مدرسه، حدود بیست و پنج میلیون دلار را برای یک دانشگاه و حدود پنجاه میلیون دلار را در بخش‌های نفت و گاز در حیرتان سرمایه‌گذاری کرده اند.

"سرمایه‌گذاری (را) که متشبث خصوصی در یک سال اخیر انجام داده، حتا در ده سال گذشته نظیر نداشته است."

محمد هاشم، تاجر در مزارشریف

با آن که این روزها، در افغانستان آوازه هایی از بدتر شدن وضعیت پس از ۲۰۱۴ میلادی در این کشور مطرح است، اما برخی از این سرمایه‌گذاران در مزارشریف از این وضعیت نگران به نظر نمی‌رسند.

آقای داوودزی می‌گوید:"ما خوشبین هستیم، ما دولت داریم، پلیس و اردوی ملی داریم و دولت برای ما اطمینان داده که پس از ۲۰۱۴ هم امنیت خواهد بود. حتا اگر نظام هم تغییر بخورد فکر نمی‌کنم ما از آن آسیبی ببینیم چون سرمایه‌ ما جنبه سیاسی ندارد."

در همین حال،یک ساختمان یازده طبقه‌ای که گفته می شود یکی از مدرن ترین ساختمان ها در شمال افغانستان است چند روز پیش در مزارشریف گشایش یافت.

این ساختمان با سرمایه گذاری شرکت غضنفر، ساخته شده است.

به گفته‌ محمد ابراهیم غضنفر، رئیس این شرکت بیش از بیست میلیون دلار، خرچ این ساختمان تجاری شده است.

او می‌گوید: "نگرانی خاص در سال ۲۰۱۴ یا پس از ۲۰۱۴ نمی‌بینم. من مطمینم که همین امنیت نسبی را پس از ۲۰۱۴ هم خواهیم داشت. امیدواریم بهتر شود."

از سرمایه گذاری حمایت می‌شود

در شروع سال ۲۰۰۷ خورشیدی، شاخه‌ از آیسا یا اداره حمایت از سرمایه گذاری در افغانستان، در شهر مزارشریف ایجاد شد.

مزارشریف، بزرگترین شهر در شمال افغانستان است

این اداره می‌گوید که امتیازات و سهولت هایی برای سرمایه گذاران ایجاد کرده است.

شرکت هایی که از این دفتر جواز داشته باشند در بخش تولید و صنعت از پرداخت محصول معاف اند و در هزینه برق نیز برای آنها تخفیف در نظر گرفته شده است.

به گفته‌ محمد صدیق مرادی، آمر عمومی این اداره در شمال، از شروع فعالیت‌های شان در مزار شریف تا حال بیش از ۱۶۰۰ شرکت تجاری در بخش‌های مختلف از آیسا جواز گرفته است. او هم بر این باور است که نسبت به سال‌های گذشته امسال در این شهر سرمایه‌گذاری‌ها بیشتر شده است.

امنیت نسبی، موقعیت مرزی

شهر مزارشریف در شمال افغانستان، یک شهر مرزی است و از طریق آسیای میانه، افغانستان را به اروپا وصل می‌‌کند.

از جانب دیگر این شهر نسبت به دیگر شهرهای این کشور امنیت خوبی دارد. برخی‌ از تاجران این دلایل و دلایل دیگری چون "فرهنگ و مدیریت سالم" را دلیل علاقه مندی شان به سرمایه گذاری در این شهر گفته اند.

اما در کنار این شماری از تاجران هم هستند که به گفته آنها نگرانی مربوط به ۲۰۱۴ برای شان زیان آور بوده است.

"از شروع فعالیت‌ آیسا در مزار شریف تا حال بیش از ۱۶۰۰ شرکت تجاری در بخش‌های مختلف از جواز گرفته است و سرمایه‌گذاری نسبت به سال‌های گذشته امسال در این شهر بیشتر شده است."

محمد صدیق مرادی، آمر آیسا در شمال

دین محمد، از سهامداران بازار زیرزمینی مولانا است که به گفته خودش برای ساخت آن حدود پنج میلیون دلار در نظر گرفته شده است و کار ساخت آن تا چند ماه دیگر کامل خواهد شد.

او می‌گوید: "امسال به خاطر (شایعات) ۲۰۱۴ ما سی تا چهل در صد برای ما نقص/ضرر کردیم، فروشات ما کم شده. ببینیم که چه می‌شود، اگر بعد از آن امنیت خوب بود بیشتر سرمایه‌گذاری می‌کنیم."

شرکت های محب، نبی زاده، برکت و میترا از دیگر شرکت هایی اند که در سرمایه گذاری های کلان اخیر، در بخش های مختلف در مزار شریف سهم داشته اند و برخی از آگاهان اقتصادی باور دارند که اگر وضعیت امنیتی پس از ۲۰۱۴ میلادی خراب نشود، این شهر شمالی افغانستان، به دلیل موقعیت مرزی و بازرگانی‌اش ظرفیت آن را دارد که سرمایه‌گذاریهای بیشتری را جلب کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.