آمریکا بازداشت و نگهداری شماری از کودکان در افغانستان را پذیرفت

به روز شده:  12:11 گرينويچ - شنبه 08 دسامبر 2012 - 18 آذر 1391

روند انتقال بازداشتگاه‌ پروان از نیروهای آمریکایی به دولت افغانستان در جریان است

آمریکا به سازمان ملل گفته که بیشتر از دوصد نوجوان افغان را که در جریان جنگ در افغانستان اسیر شدند، در بعضی موارد تا یک سال در یک زندان نظامی در نزدیکی پایگاه هوایی بگرام نگهداری کرده است.

وزارت خارجه آمریکا برای اطمینان دادن از رعایت کنوانسیون سازمان ملل در مورد حقوق کودکان، هر چهار سال گزارشی را به دفتر این سازمان در ژنو می‌فرستد.

در گزارش امسال از بازداشتی‌های نوجوان افغان که از سال ۲۰۰۸ تا کنون بازداشت شده اند، به عنوان "جنگجویان دشمن" نام‌ برده شده است.

در این گزارش آمده "آنها به این دلیل از سوی آمریکا بازداشت شدند تا از بازگشت شان به میدان جنگ جلوگیری شود."

در این گزارش همچنین آمده که شماری از آنها هنوز در بازداشتگاه پروان به سر می‌برند و به زودی به دولت افغانستان سپرده خواهند شد.

بیشتر این بازداشتی‌های نوجوان افغان حدود شانزده سال داشته‌اند.

جمیل داکوار، از اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا گفت: "اگر میانگین سن این نوجوانان ۱۶ بوده باشد، احتمال زیاد وجود دارد که آمریکا کودکان ۱۳ و ۱۴ سال را بازداشت و نگهداری کرده باشد."

آقای داکوار افزود: "یک سال مدت بسیار طولانی است و کودکان بازداشتی را در معرض سو استفاده‌های فزیکی و روانی قرار می‌دهد. به ویژه که آنها از دسترسی به مراقبت‌هایی که در قوانین بین‌المللی در نظر گرفته شده، محروم هستند."

وزارت خارجه آمریکا گفته که یکی از ماموران این وزارت به زودی در این مورد توضیحات لازم ارائه خواهد کرد.

قرار است در ماه جنوری/ ژانویه سال ۲۰۱۳، وزارت خارجه آمریکا هیاتی را برای ارائه گزارش و پاسخ دادن به سوال‌های کمیته سازمان ملل در امور حقوق کودکان به ژنو بفرستد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.