پاکستان اظهارات اخیرا کرزی در مورد حمله به اسدالله خالد را رد کرد

به روز شده:  13:12 گرينويچ - 09 دسامبر 2012 - 19 آذر 1391

پاکستان این اظهارات حامدکرزی را رد کرده که گفته طرح حمله بر اسدالله خالد، رئیس عمومی امنیت افغانستان در پاکستان برنامه‌ریزی شده بود.

آقای کرزی دیروز گفت حمله بر آقای خالد مثل حمله بر برهان‌الدین ربانی، رئیس پیشین شورای عالی صلح افغانستان، در شهر کویته پاکستان برنامه‌ریزی شده بود.

جایی که به گفته مقام های افغان و ناتو، مقر رهبری "شورای کویته" که گفته می شود ملا عمر رهبر طالبان نیز عضو آن است، در این شهر است.

هرچند آقای کرزی حکومت پاکستان را مستقیما به دست داشتن در حمله علیه جان اسدالله خالد متهم نکرد اما گفت که طالبان توانایی انجام چنین حمله‌ای را ندارند و گفت "در این حمله دست‌های بزرگتر و دست‌های ماهرتری دخیل هستند."

حالا وزارت خارجه پاکستان با صدور بیانیه ای این ادعا را رد کرده است.

در بیانیه وزارت خارجه پاکستان آمده است که حاضر است "در تحقیقات مربوط به این عمل جنایتکارانه کمک کند."
در این بیانیه آمده است : " خوب است که دولت افغانستان پیش از اتهام زدن، معلومات و مدارک مربوط به این حمله بزدلانه را با پاکستان در میان بگذارد."
در این بیانیه همچنین تاکید شده که "بهتر است کابل دستور دهد تا در مورد سهل‌انگاری‌های امنیتی که منجر به این حادثه شده، نیز تحقیقاتی صورت گیرد."

سال گذشته به دنبال ترور برهان الدین ربانی، رئیس شورای صلح افغانستان نیز، هیاتی مشترکی از پاکستان و افغانستان مسئول تحقیق در مورد ترور او شدند، اما تاکنون نتیجه این تحقیقات اعلام نشده است.

حمله به آقای خالد را به این دلیل مشابه با حمله به آقای ربانی می دانند که عامل قتل آقای ربانی نیز خود را حامل پیام صلح معرفی کرده بود.

مقام های افغان می گویند عامل حمله به اسدالله خالد نیز به عنوان یک پیام‌آور صلح از سوی طالبان به ملاقات رئیس امنیت افغانستان آمده بود.

و بعد از آنکه آقای خالد را در آغوش گرفت مواد منفجره را که در داخل بدن خود جاسازی کرده بود، منفجر کرد.

آقای خالد در حال حاضر در بیمارستان نظامی بگرام تحت مداوا قرار دارد و مقامات افغان وضعیت او را "خوب" توصیف کرده اند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.