راهپیمایی فعالان حقوق بشر در کابل

به روز شده:  12:57 گرينويچ - دوشنبه 10 دسامبر 2012 - 20 آذر 1391

شماری از فعالان حقوق بشر در روز جهانی حقوق بشر در کابل راهپیمایی کردند و خواستار محاکمه کسانی شدند که به گفته آنها، مرتکب "جنایت جنگی" شده‌اند.

از زمان تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر از سوی مجمع عمومی سازمان ملل در دهم دسامبر ۱۹۴۸، از این روز همه ساله بزرگداشت می‌شود.

روز دوشنبه، تظاهرکنندگان که بیشتر آنها را زنان تشکیل می‎دادند، از دولت کنونی، دولت‎های پیشین و نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان انتقاد کردند.

به گفته آنها، مقام‌های دولت‌های مختلف افغانستان و همچنین نیروهای بین‌المللی یا خود در نقض حقوق بشر دست داشته یا در برابر نقض حقوق بشر "سکوت" کرده‌اند.

رها نوین، از سازمان دهندگان این راهپیمایی گفت: "ما به اعتراضهای خود ادامه می‌دهیم و از جامعه جهانی که آمریکا در راس آن قرار دارد و به نام حقوق بشر، حقوق زن و دموکراسی آمده‎اند، می خواهیم که حقوق بشر و دموکراسی را بیاورند."

او گفت: "با آمدن آمریکا جنایت در افغانستان بیشتر شده و نه کمتر. جنگ داخلی هنوز در این جا ادامه دارد."

بیشتر معترضان عکس‎های قربانیان جنگ‌های سه دهه گذشته در افغانستان را با خود حمل کردند.

عزت‌الله ۴۷ ساله، یکی از معترضان است که می‌گوید شماری از اعضای خانواده او در زمان جنگ‌های داخلی کشته و زخمی شدند.

او می‎گوید می‌داند که خود به تنهایی توانایی کشاندن ناقضان حقوق بشر به دادگاه را ندارد، اما در روز جهانی حقوق بشر به خیابان آمد تا با سر دادن شعار خیال خود را راحت کند.

او گفت: "ما مردم فقیری هستیم، اگر تقاضا هم کنیم، کسی تقاضای ما را قبول نمی کند. از ترس نمی‎توانیم صدای خود را هم بلند کنیم."

"عدالت، عدالت"، "مرگ بر جنایتکاران جنگی" و "پیاده شدن دموکراسی بدون عدالت معنی ندارد"، از شعارهای اصلی شرکت کنندگان راهپیمایی روز دوشنبه در کابل بود.

شعارهای معترضان کابلی تنها به نقض حقوق بشر در داخل مرزهای افغانستان خلاصه نمی‌شد، بلکه شماری از آنها عکس نسرین ستوده فعال ایرانی را نیز حمل کردند.

نسرین ستوده در حال حاضر در ایران زندانی است.

فعالان حقوق بشری افغانستان در پی یک ساعت راهپیمایی در خیابان میوند در مرکز شهر کابل، یکی از پر رفت و آمدترین خیابان‌های کابل، به شمال غرب این شهر رفتند و روی مزار شماری از قربانیان جنگ گل گذاشتند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.