روزنامه های کابل: دوشنبه، ۲۰ قوس

به روز شده:  08:47 گرينويچ - دوشنبه 10 دسامبر 2012 - 20 آذر 1391

اظهارات حامد کرزی در مورد حمله به انتحاری به جان اسدالله خالد رئیس اداره امنیت ملی، که منجر به زخمی شدن او شد، از مسایل اصلی مورد بحث روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

آقای کرزی کلیک گفته که پیچیدگی این حمله بیانگر آن است که این حمله کار گروه طالبان نبوده بلکه این حمله در پاکستان طراحی شده بود، اما پاکستان این اظهارات او را کلیک رد کرده است. گروه طالبان مسئولیت این حمله را به دوش گرفته است.

روزنامه وحدت در مقاله‌ای با عنوان "فرمایش‌های رئیس جمهوری" سخنان او در خصوص ترور نافرجام اسدالله خالد را نقد کرده و نوشته که او در واقع گروه طالبان را "تبرئه" کرده و در عوض پاکستان را مقصر دانسته، در حالی که به نوشته روزنامه، طالبان گفته که این حمله کار این گروه بوده است.

به نظر نویسنده وحدت، اظهارات آقای کرزی هیچ یک از نگرانی‌ها را رفع نمی‌کند در حالی که سخنان ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان صراحت دارد و گفته که یک عضو این گروه به نام حافظ محمد مواد منفجره را در بخش خیلی خصوصی درون بدن خود جابجا کرده بود و این انفجار را صورت داد.

ماندگار در مطلبی با عنوان "آقای کرزی برادرانش را برائت می‌دهد" نوشته که او پیشتر طالبان را "برادر" خوانده بود، حالا "رنج‌دیده" می‌خواند و از اتهام حمله انتحاری به اسدالله خالد برائت می‌دهد. به نظر نویسنده، پرسش‌هایی در این مورد وجود دارد که "نیت" آقای کرزی برای اظهار این سخنان "ضد و نقیض" آشکار می‌کند.

نویسنده پرسیده که اگر روند صلح برای "طالبان داخلی" است، چرا مقام‌های شورای صلح به پاکستان می‌روند و در پی وعده‌های کمک این کشور، زندانیان طالبان پاکستانی و افغانستانی را از بند آزاد می‌کند. سوال دیگر ماندگار این است که اگر ترور خالد کار "طالبان رنج‌نادیده" است، چرا طالبان پاکستانی آزاد می‌شوند.

تحلیل روزنامه این است که طالبان پاکستانی و افغانستانی ندارند و آنها براساس ایدئولوژی مشخص علیه نظام کنونی افغانستان می‌جنگند و سازمان اطلاعات پاکستان ـ آی‌اس‌آی ـ از آنها حمایت می‌کند. به نظر ماندگار، ترور خالد ثابت کرد که پاکستان دیگر به روند صلح در افغانستان کمک نمی‌کند.

آرمان ملی در سرمقاله خود نوشته که "جاسوسان پاکستانی" در دستگاه دولت افغانستان نفوذ کرده‌اند و تلاش دارند که ذهنیت حامد کرزی را در مورد پاکستان تغییر دهند تا او علیه این کشور "موضع منفی" نگیرد و برعکس از کشورهای غربی به شدت انتقاد کند.

به باور این روزنامه، کسانی هستند که دور رئیس جمهوری افغانستان حلقه زده و پاکستان را دوست افغانستان و دوستان بین‌المللی افغانستان دشمن افغانستان معرفی می‌کنند. آرمان ملی افزوده که نیت پاکستان درقبال افغانستان تغییر نکرده و تلاش دارد که افراد ضدپاکستانی را در افغانستان از میان بردارد.

اما روزنامه سرنوشت در سرمقاله خود نوشته که از همان آغاز حمله به جان اسدالله خالد و به دوش گرفتن مسئولیت آن از جانب گروه طالبان، مشخص بود که این کار این گروه نیست، به دلیل این که طراحی و اجرای این حمله از توانایی و امکانات طالبان "بسیار بالا" بود.

روزنامه افزوده که غیر از حامد کرزی، هر کس دیگری هم که طالبان را می‌شناسد و از میزان توانایی و امکانات آنها آگاه است، به هیچ صورتی نمی‌پذیرد که این حمله کار محافل وابسته به این گروه بود. به نظر سرنوشت، برنامه‌ریزی چنین حمله‌ای تنها با توانایی سازمان‌های اطلاعاتی منطقه‌ای و بین‌المللی مطابقت دارد.

شماری از روزنامه‌های چاپ کابل به بهانه روز جهانی مبارزه با فساد، مبارزه با فساد در افغانستان و دلایل "ناکامی" دولت در این مبارزه را بررسی کرده‌اند. اخیرا سازمان شفافیت بین‌الملل، افغانستان را در جمله کلیک فاسدترین کشورهای جهان قرار داد و شماری از فعالان مدنی هم از دولت در این مورد کلیک انتقاد کردند.

۸صبح در سرمقاله خود با عنوان "فساد و فرافگنی" انتقاد کرده که "تا اکنون اراده سیاسی لازم در پیوند با مبارزه با فساد اداری از سوی رئیس جمهور کرزی دیده نشده است" و آقای کرزی در هر فرصتی تاکید کرده که فساد اصلی در نهادهای بین‌المللی و قراردادهای آنها است.

روزنامه اما افزوده که آقای کرزی نمی‌تواند با گفتن این که فساد در نهادهای خارجی است، از مسئولیت "فرار" کند، در حالی که به تعبیر ۸صبح، چهره‌های سیاسی و قدرتمند اطراف او "پادشاهان فساد مالی" هستند، ولی آقای کرزی با هیچ یک از آنها برخورد جدی نکرده است.

نویسنده پرونده کابل‌بانک را از مصادیق فساد مالی مربوط به مقام‌های بلندپایه حکومتی دانسته و افزوده که انتظار این بود که آقای کرزی و معاون اولش، مارشال محمدقسیم فهیم، افراد نزدیک خود را که در شمار متهمان پرونده کابل‌بانک دانسته می‌شوند، به دادگاه بفرستد.

۸صبح همچنین نوشته که پرونده‌های فساد مالی وزیران پیشین در دادستانی کل "خاک می‌خورد" و دادگاه ویژه رسیدگی به اتهام‌های مقام‌های بلندپایه دولتی تشکیل نشده، در حالی که در مورد انتخابات ۱۳۸۹ دادگاه ویژه تشکیل شد. روزنامه با این تحلیل نوشته که اراده سیاسی برای مبارزه با فساد وجود ندارد.

سروش ملت در مطلب اصلی خود نوشته که افغانستان در حالی از روز جهانی مبارزه با فساد بزرگداشت می‌کند که این کشور خود در صدر فهرست کشورهای فاسد جهان قرار دارد. روزنامه افزوده با این که فساد در ده سال گذشته چالش اساسی فراراه دولت بوده، هنوز هم به قوت خود باقی است.

به نظر روزنامه، همه تلاش‌ها برای مبارزه با فساد به شکست انجامیده و از میزان فساد نه تنها کاسته نشده، بلکه دامنه‌های آن هر روز گسترده‌تر می‌شود. سروش ملت معتقد است که ناکامی مبارزه با فساد در افغانستان دلایل زیادی دارد و از جمله این که برنامه منسجمی در این خصوص وجود ندارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.