سرپرست اداره امور زنان ولایت لغمان ترور شد

به روز شده:  11:20 گرينويچ - دوشنبه 10 دسامبر 2012 - 20 آذر 1391

رئیس اداره امور زنان لغمان پنج ماه پیش کشته شد و حالا سرپرست این اداره ترور شده است

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان قتل ناجیه صدیقی سرپرست اداره امور زنان ولایت لغمان را محکوم کرده و آن را "بزدلانه" خوانده است.

بر اساس اعلامیه‌ای که دفتر آقای کرزی در این مورد منتشر کرده، خانم صدیقی صبح روز دوشنبه (20 قوس/آذر) زمانی که از خانه اش به سوی دفتر می رفت، هدف "حمله تروریستی" قرار گرفت.

در اعلامیه آمده: "حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان ضمن تقبیح شدید این حمله تروریستی، کشتن زنان را یک عمل بزدلانه و خلاف ارزش‌های دینی و فرهنگ افغانی دانست."

سرحدی زواک سخنگوی والی لغمان به بی بی سی گفته است که ناجیه صدیقی در حومه شهر "مهتر لام"، مرکز ولایت لغمان در شرق افغانستان هدف تیراندازی افراد مسلح قرار گرفت.

به گفته آقای زواک، در پی این حادثه فرمانده پلیس لغمان به محل حادثه رفت و تحقیقات در این مورد ادامه دارد.

ناجیه صدیقی پس از آن که کلیک حنیفه صافی رئیس پیشین اداره امور زنان ولایت لغمان در 23 سرطان/تیر هدف انفجار یک بمب مغناطیسی قرار گرفت، سرپرستی این اداره را به دوش گرفت.

این بمب در خودرو حامل حنیفه صافی کار گذاشته شده بود.

مقامهای دولتی ترور خانم صافی را به "دشمنان صلح" نسبت دادند. مقامات معمولا شورشیان را با این عنوان یاد می‌کنند.

اعتراضها به قتل دختر جوان در دایکندی

قربانعلی ارزگانی

والی دایکندی گفت که نهادهای مربوط سرگرم تحقیقات در این مورد هستند

بر اساس یک خبر دیگر، دهها تن در ولایت مرکزی دایکندی در اعتراض به کندی روند رسیدگی به پرونده قتل یک دختر جوان در شهر نیلی، مرکز این ولایت تجمع کردند.

معترضان با حضور در دفتر محلی کمیسیون مستقل حقوق بشر خواستار مداخله این کمیسیون برای پیگیری قتل این دختر از سوی نهادهای دولتی شدند.

قربانعلی ارزگانی، والی دایکندی به بی‌بی‌سی گفت که این دختر بیست ساله، یازده روز پیش در ولسوالی/شهرستان خدیر قربانی درگیری مسلحانه بین افراد "مسلح غیرمسئول" شد.

او تاکید کرد که به دلیل پیچیدگی موضوع، امکان بررسی فوری این پرونده وجود ندارد، اما افزود که نهادهای مربوط سرگرم تحقیقات در این مورد هستند.

در همین حال، ژنرال رزاق ایلخانی فرمانده پلیس دایکندی گفت که پلیس تلاش دارد که منطقه خدیر را از وجود افراد و گروههای مسلح "غیرقانونی" پاک کند.

او افزود که پس از پیوستن یک فرمانده مشهور مخالفان مسلح دولت در دایکندی به نام کلیک محمدعلی صداقت در ماه عقرب/آبان، تلاشها برای تحکیم حاکمیت قانون در مناطقی که پیش از این تحت کنترل مخالفان مسلح بود شدت یافته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.