نشست قریب‌الوقوع طالبان و 'ائتلاف شمال' در پاریس

به روز شده:  12:29 گرينويچ - سه شنبه 11 دسامبر 2012 - 21 آذر 1391

طالبان تائید کرده‌اند که نمایندگان آنها در نشست پاریس که قرار است تا چند روز دیگر برگزار شود، شرکت خواهند کرد.

ذبیح‌الله مجاهد که خود را سخنگوی این گروه می‌خواند، با ارسال خبرنامه‌ای به رسانه‌ها گفته است که نشست پاریس از سوی یک نهاد پژوهشی فرانسوی برگزار می‌شود و از طالبان نیز دعوت شده در این نشست شرکت کنند.

اخیرا روزنامه وال‌ستریت ژورنال گزارش داد که قرار است نمایندگان طالبان و رهبران ائتلاف شمال در نشست در پاریس، در مورد وضعیت افغانستان پس از ۲۰۱۴ با هم گفتگو کنند.

در گزارش آمده که در این نشست که در نیمه دوم ماه دسامبر برگزار خواهد شد، برعلاوه نمایندگان طالبان و ائتلاف شمال، نمایندگان دولت افغانستان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار نیز شرکت خواهد کرد.

سخنگوی طالبان گفته که دو تن از نمایندگان این گروه از "دفتر سیاسی طالبان در قطر" در این نشست شرکت می‌کنند و به گفته او "آنها موضع امارت اسلامی را در مورد اوضاع افغانستان به صورت مستقیم به شرکت کنندگان بیان خواهند کرد."

اما آقای مجاهد روشن ساخته که: "این یک نشست تحقیقی در مورد افغانستان است و در این نشست نه کدام موافقتنامه سیاسی امضا می‌شود و نه هم با نیروهای اشغالگر و دولت کابل مذاکره‌ای صورت می‌گیرد."

دیدگاه‌ها در مورد آینده

"این یک نشست تحقیقی در مورد افغانستان است و نمایندگان طالبان در آن تنها سخنرانی خواهند کرد. در این نشست نه کدام موافقتنامه سیاسی امضا می‌شود و نه هم با نیروهای اشغالگر و دولت کابل مذاکره صورت می‌گیرد."

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان

وحید مژده، تحلیلگر سیاسی افغان که در ماه‌های اخیر مشغول میانجیگری میان طالبان و رهبران ائتلاف شمال بوده‌است، می‌گوید هدف از نشست پاریس این است تا همه جناح‌های افغان بتوانند از دیدگاه‌های یکدیگر در مورد آینده افغانستان با خبر شوند.

او گفت: "بیان این نظرهای متفاوت سبب می شود که در پایان کنفرانس در کنار نکات مورد اختلاف، نکات مشترک نیز وجود داشته باشد و در مذاکرات بعدی صلح از این نکات مشترک استفاده شود."

آقای مژده که از برنامه‌ریزی‌های نشست پاریس آگاهی دارد می‌گوید انتظار می‌رود از جانب طالبان شهاب‌الدین دلاور و محمد نعیم وردک و از سوی حزب اسلامی حکمتیار، غیرت بهیر معاون آقای حکمتیار که در حال حاضر در پاکستان است، در این نشست شرکت داشته باشند.

به گفته او محمد یونس قانونی، احمد ضیا مسعود و شماری دیگر از اعضای اپوزیسیون سیاسی دولت و حاجی دین محمد و محمد معصوم استانکزی از مشاوران رئیس جمهوری افغانستان نیز در این نشست شرکت خواهند کرد.

شهاب‌الدین دلاور در گذشته معاون دادگاه عالی رژیم طالبان و سفیر آنها در عربستان و پاکستان بوده و اکنون در فهرست سیاه شورای امنیت سازمان ملل قرار دارد.

آقای مژده گفت انتظار می‌رود که سازمان ملل به او به صورت استثنایی اجازه سفر را به فرانسه بدهد.

انتظار می‌رود محمدیونس قانونی و احمدضیا مسعود، در نشست پاریس شرکت کنند

احمدضیا مسعود، رهبر جبهه ملی افغانستان شرکت خود در این نشست را تائید کرده است.

همچنین ایمل فیضی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به روزنامه وال استریت ژورنال گفته که دولت افغانستان از این نشست استقبال می‌کند.

در ماه جون/ژوئن امسال نیز نشست مشابهی از سوی دانشگاه دوشیشا در ژاپن برگزار شد که برای نخستین بار در آن نمایندگان رسمی طالبان شرکت داشتند.

مذاکرات صلح قطر

بحث مصالحه و مذاکره با طالبان در اوایل ۲۰۱۲ پس از آن جان تازه گرفت که طالبان تائید کردند که آنها مشغول مذاکره با آمریکایی‌ها هستند و توافق کردند تا در قطر دفتر سیاسی افتتاح کنند.

طالبان تائید کرده بودند که این گفتگوها در سوم ماه جنوری/ژانویه امسال شروع شد و یکی از محور های اصلی آن تبادل اسرا بود.

طالبان با صدور اعلامیه‌ای گفته بودند که با ایجاد دفتری در قطر می‌خواستند این "بهانه تبلیغاتی آمریکا را که می گفت طالبان برای گفت و گو آدرس مشخصی ندارند، برطرف کنند".

اما این گروه در ماه مارچ/مارس امسال اعلام کردند که مذاکرات با آمریکایی ها را قطع کرده اند.

آنها "موضع مبهم آمریکا" را دلیل قطع مذاکرات خوانده و آمریکا را دراین ارتباط مقصر دانستند.

اما آمریکایی ها گفتند که طالبان به این دلیل از مذاکرات کنار کشیدند که واشنگتن بر نقش دولت افغانستان در این مذاکرات تاکید داشت، چیزی که طالبان مخالف آن بودند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.