روزنامه های کابل: سه شنبه، ۲۱ قوس

به روز شده:  05:19 گرينويچ - سه شنبه 11 دسامبر 2012 - 21 آذر 1391

روزنامه های چاپ امروز کابل وضعیت حقوق بشر در افغانستان و مسایل مربوط به مبارزه با تروریسم در این کشور را در مطالب اصلی خود بررسی کرده‌اند.

۸صبح در مطلب اصلی خود با اشاره به روز جهانی حقوق بشر نوشته که "جهانیان در حالی این روز را گرامی داشتند که حقوق بشری شهروندان افغانستان به‌شدت نقض می‌شود. طالبان و گروه‌های تروریستی، حق حیات مردم این سرزمین را به‌رسمیت نمی‌شناسند."

روزنامه افزوده که "برای پی‌گیری نقض سیستماتیک حقوق بشر در دهه‌های گذشته، هیچ اراده سیاسی وجود ندارد. حتی در مواردی عدالت بر شماری از مجرمان و تروریستان نیز، به‌ دلایل سیاسی اجرا نمی‌شود." روزنامه از آزادی افراد متهم به ترور برای "اعتمادسازی و حسن نیت" در راستای مصالحه با شورشیان انتقاد کرده است.

۸صبح وضعیت زنان از لحاظ حقوق بشری را هم قناعت بخش ندانسته و نوشته که هر چند دستاوردهای خوبی در ده سال گذشته در این مورد وجود داشته، اما هنوز هم شکنجه، قتل، ازدواج‌های زیر سن ادامه دارد. نویسنده مواردی از این گونه خشونت‌ها را برشمرده و انتقاد کرده که برای جلوگیری از آن اراده سیاسی وجود ندارد.

به نظر ۸صلح، فساد اداری، فرهنگ سنتی و معافیت از پیگرد قضایی باعث شده که پرونده‌های نقض حقوق بشری به صورت درست بررسی نشود و متهمان تحت پیگرد قرار نگیرند. روزنامه افزوده که از لحاظ قانونگذاری کارهایی برای کاهش نقض حقوق بشر کارهایی شده، اما ضعف نهادهای مجریه باعث شده که این قوانین اجرایی نشود.

ماندگار در سرمقاله خود با عنوان "تروریستان کجا هستند؟" نوشته که "آگاهان به این باورند که تروریستان در همین شهر کابل در بهترین مکانها و موقعیت ها زندگی می کنند و می توانند به سادگی به اهداف خود دست یابند ... آی‌اس‌آی نیازی به آن ندارد که فرد انتحاری را از کمربسته از کویته وارد افغانستان کند".

روزنامه معتقد است که برخی از شاخه‌هایی از شورای کویته، که رهبری گروه طالبان را به دوش دارد، در کابل و سروبی در شرق کابل مستقر هستند که حملات انتحاری را در پایتخت افغانستان سازمان‌دهی و اجرا می‌کنند. به نظر ماندگار، آماده کردن بمبگذار انتحاری از این جا "ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر" است.

ماندگار انتقاد کرده که "این حقیقت تلخ" سال‌ها است که به گونه مرموزی نادیده گرفته شده است. نویسنده افزوده که رئیس جمهوری افغانستان همواره بر عوامل خارجی حملات تروریستی اشاره می‌کند، اما عوامل داخلی آنها را نادیده می‌گیرد. روزنامه از نیروهای امنیتی خواسته که آنها را شناسایی کنند.

روزنامه های محور و ویسا با اشاره به حمله نافرجام انتحاری به جان اسدالله خالد رئیس اداره امنیت ملی افغانستان، آنچه را که "مظلومیت قوم پشتون" خوانده شده بررسی کرده‌اند.

ویسا "مظلومیت قوم پشتون" در اظهارات اخیر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان پس از ترور حمله انتحاری به آقای خالد را بررسی و و اظهارات او در این مورد را تایید کرده است.

سرمقاله‌نویس ویسا افزوده که ملت افغانستان در کل و قوم پشتون به خصوص در چند دهه گذشته "شکار ظلم و جنایت" شده است.

روزنامه محور در مطلب مشابهی معتقد است که "اکثریت بزرگ قوم پشتون" در هر دو سو خط مرزی افغانستان و پاکستان موسوم به دیورند "قصداً" به سوی تاریکی و جهالت رانده شده‌اند.

نویسنده محور تاکید کرده که اگر آقای کرزی بتواند در این خصوص سیاست روشنی اتخاذ کند و جامعه جهانی را قناعت دهد، بحران کنونی افغانستان تا حدود زیادی کاهش خواهد یافت و زندگی قوم پشتون مصون خواهد شد.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود با عنوان "انتحارگران چه می‌خواهند؟"، نوشته که بمبگذاران انتحاری "بدون شک افراد ناآگاهی هستند که ارزش جان و نعمت بزرگی را که خداوند به ایشان اعطا کرده است، نمی‌دانند". به نظر نویسنده، آنها "در کمال نادانی" به نام دین و وطن، علیه دین اقدام می‌کنند.

روزنامه افزوده که بمبگذاران انتحاری با این کار خود اسلام را بدنام کرده‌اند ـ کاری که به تعبیر انیس، دشمنان اسلام با صرف میلیاردها دلار نمی‌توانستند انجام دهند. به نظر نویسنده، بمبگذاران انتحاری تا زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که اهداف دشمنان افغانستان برآورده شود.

به باور انیس، بمبگذاران انتحاری سران کشور و بزرگان قومی را هدف قرار می‌دهند تا افغانستان را از شخصیت‌هایی که توانایی فکری و سازمان‌دهی دارند، خالی کنند. به تعبیر نویسنده، آنها وحشت می‌آفرینند که کسی حرف حق را نگوید تا "مزدوران به زور وحشت و انتحار بر این سرزمین غلبه کنند".

سرنوشت با اشاره به اجلاس آینده رهبران سه کشور افغانستان، پاکستان و ترکیه در آنکارا، نوشته که ممکن است این اجلاسی منجر به بهبود روابط افغانستان و پاکستان نشود و این نشست پیامدهای مثبتی نداشته باشد.

سرمقاله‌نویس سرنوشت افزوده که پاکستان از مخالفان مسلح دولت افغانستان حمایت می‌کند و از سوی دیگر از روند مصالحه در افغانستان هم حمایت جدی نمی‌کند. نویسنده تاکید کرده که افغانستان توانایی آن را ندارد که این مشکل را از طریق مقابله نظامی با پاکستان حل کند، بنابراین، تلاش کند که آن را از طریق مسالمت‌آمیز حل کند.

روزنامه دولتی اصلاح در تیتر اول خود نوشته که شورای وزیران افغانستان در نشست هفتگی روز دوشنبه خود گزارش سازمان شفافیت بین‌الملل را "غرض‌آلود" خوانده و رد کرده است. به نوشته اصلاح، کابینه افغانستان این گزارش را "جانب‌دارانه" دانسته و تاکید کرده که در تهیه آن از دقت لازم کار گرفته نشده است.

در گزارش جدید این سازمان که چهارشنبه ۱۵ قوس/آذر منتشر شد افغانستان از نظر شفافیت در رده ۱۷۴ قرار گرفته و همراه با سومالی و کره شمالی، جز کشورهایی شد که میزان شفافیت در آن در پائین‌ترین حد در جهان است.

در گزارش اصلاح آمده که هر چند شورای وزیران تایید کرده که از موجودیت فساد در کشور نمی‌توان چشم‌پوشی کرد، ولی مسایل مطروحه در گزارش شفافیت بین‌الملل بیانگر آن است که شماری از نهادهای داخلی و بین‌المللی در پی "تخریب اذهان عامه و ایجاد تشویش برای مردم افغانستان و تضعیف حاکمیت است".

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.