کرزی برای گفتگو با رهبران ترکیه و پاکستان به آنکارا رفت

به روز شده:  13:40 گرينويچ - سه شنبه 11 دسامبر 2012 - 21 آذر 1391

عبدالله گل در نشست‎های سه‎جانبه با آقایان کرزی و زرداری، نقش میانجی داشته است

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان برای شرکت در هفتمین نشست سه‎جانبه رهبران افغانستان، ترکیه و پاکستان، به آنکارا رفته است.

گفتگوهای نشست‌های پیشین بین رهبران این سه کشور، عمدتا در باره بهبود روابط میان افغانستان و پاکستان بوده است و این بار نیز احتمالاً همین مساله موضوع اصلی مورد بحث آنها خواهد بود.

براساس اعلامیه‌ای که از سوی دفتر ریاست جمهوری افغانستان در این مورد منتشر شده، آقای کرزی در این نشست موضوع حمله انتحاری به اسدالله خالد رئیس اداره امنیت ملی کشورش را در گفتگو با آصف علی زرداری رئیس جمهوری پاکستان مطرح خواهد کرد.

در این اعلامیه همچنین آمده است که رئیس جمهوری افغانستان براساس "اطلاعات و شواهدی که در دست است" با رئیس جمهوری پاکستان در این مورد گفتگو خواهد کرد.

اسدالله خالد پنجشنبه گذشته (۱۶ قوس/آذر) در یکی از مهمانخانه‌های اداره امنیت ملی در شهر کابل هدف کلیک بمبگذاری انتحاری فردی قرار گرفت که گفته می‌شود خود را حامل پیام صلح طالبان معرفی کرده بود.

پیش از این آقای کرزی گفته بود که کلیک این انفجار کار گروه طالبان نبوده است.

هر چند آقای کرزی دولت پاکستان را به صورت مستقیم متهم به دخالت در این بمبگذاری نکرده اما گفته که این حمله در شهر کویته پاکستان برنامه‌ریزی شده و پاکستان باید در این مورد همکاری کند.

اما وزارت خارجه پاکستان در بیانیه‌ای باد کلیک رد این اظهارات، این حمله را "بزدلانه و جنایتکارانه" خوانده و تاکید کرده که "خوب است که دولت افغانستان پیش از اتهام زدن، معلومات و مدارک مربوط به این حمله بزدلانه را با پاکستان در میان بگذارد."

اسدالله خالد هفته گذشته زخمی شد

همکاری دوجانبه افغانستان و پاکستان در باره آشتی با گروه‌های شورشی، از دیگر مسایلی است که در گفتگوهای رهبران افغانستان و پاکستان در آنکارا مورد بحث قرار می‌گیرد.

پیش از این مقام‌های دولت افغانستان بارها خواستار همکاری دولت پاکستان در مصالحه باگروه‌های شورشی شده و تاکید کرده‌اند که رهبران زندانی طالبان در پاکستان، برای تحقق مصالحه با این گروه آزاد شوند.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان همچنین گفته است که آقای کرزی در این سفر سه روزه با عبدالله گل رئیس جمهوری و رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر ترکیه هم در باره گسترش روابط دوجانبه گفتگو خواهد کرد.

همراهان آقای کرزی در این سفر عمدتا مقام‌های نظامی و امنیتی هستند. مجتبی پتنگ وزیر داخله (کشور)، رنگین دادفر سپنتا مشاور امنیت ملی، حسام‌الدین مرزی سرپرست اداره امنیت ملی و شیرمحمد کریمی رئیس ستاد ارتش او را همراهی می‌کنند.

زلمی رسول وزیر خارجه و صلاح‌الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح نیز در این سفر با آقای کرزی هستند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.