کنسولگری ایران در هرات افغانستان 'تا اطلاع ثانوی تعطیل شد'

به روز شده:  12:57 گرينويچ - سه شنبه 11 دسامبر 2012 - 21 آذر 1391

معترضان دو روز پیش به کنسولگری ایران حمله کرده بودند

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی به نقل از یک منبع مطلع در وزارت امور خارجه ایران گفته است که به دنبال حمله به کنسولگری این کشور در هرات افغانستان، ایران کنسولگری خود را "تا اطلاع ثانوی تعطیل کرده است."

بر اساس این گزارش، وزارت امور خارجه ایران با تسلیم یک یادداشت رسمی اعتراض به سفارت افغانستان "وظایف دولت افغانستان را مبنی بر حفظ جان دیپلمات ها و تامین امنیت اماکن دیپلماتیک" یادآوری کرده است.

شماری از معترضان افغان روز یکشنبه (۱۹آذر/ قوس) نهم دسامبر به کنسولگری ایران در هرات حمله کردند.

معترضان که تعدادشان به حدود ۱۵۰ نفر می‌رسید و از اهالی شهرک اسلام‌قلعه بودند، می‌گفتند که از ایران می‌خواهند "جنازه ۱۳ تن از جوانانی را که در تیراندازی نیروهای ایرانی کشته شده‌اند" تحویل دهد.

به گفته معترضان این جوانان حدود سه و نیم ماه پیش برای یافتن کار به ایران رفتند اما از آن زمان تاکنون ناپدید شده اند.

معترضان می گویند که شواهد کافی در دست دارند که این افراد توسط نیروهای ایران کشته شده اند.

اما مقامات کنسولگری ایران در هرات ادعاهای معترضان را رد کردند.

مقام های کنسولگری ایران به رسانه‌های محلی در افغانستان گفته‌اند که هیچ‌گونه مدرکی در دست نیست که نشان دهد این ۱۳ نفر وارد خاک ایران شده‌اند.

معترضان با سنگ و چوب به کنسولگری ایران حمله کرده بودند، اما پلیس به تیراندازی هوایی متوسل شده و معترضان را از اطراف کنسولگری دور کرده بود.

تظاهر کنندگان بعد از مدتی در میان تدابیر شدید امنیتی از نزدیک ساختمان کنسولگری ایران دور شدند و در مقابل ساختمان ولایت هرات تجمع کردند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.